NowościAktualnościLegendy motorsportu w Fiatach 126p. Rusza Wielka Wyprawa Maluchów

Legendy motorsportu w Fiatach 126p. Rusza Wielka Wyprawa Maluchów

Małe Fiaty niebawem pokonają tysiące kilometrów w szczytnym celu. Wśród załóg nie zabrakło prawdziwych rajdowych weteranów. Dowiedz się więcej o Wielkiej Wyprawie Maluchów.

W ubiegłym roku miała miejsce wyjątkowa podróż 32 załóg do Turynu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wszyscy pojechali Fiatami 126p. Samochody w komplecie zameldowały się we włoskiej fabryce Fiata, i to mimo niesprzyjających, letnich upałów oraz trasy obfitującej w odcinki górskie. Sukces Wielkiej Wyprawy Maluchów – bo tak nazwano to wydarzenie – skłonił entuzjastów Małych Fiatów do jej powtórzenia w 2023 roku. Wiemy już wszystko na temat tegorocznej edycji. Ile Maluchów pojedzie w wyprawie i kto zasiądzie za ich sterami? Ile łącznie przejadą kilometrów? Odpowiedzi w dalszej części materiału.

Wielka Wyprawa Maluchów w liczbach

Tym razem w Wielkiej Wyprawie Maluchów weźmie udział ponad 100 osób w 35 Fiatach 126p. Pokonają znacznie dłuższy dystans niż w ubiegłym roku, bowiem łączna długość trasy wyniesie około 4000 kilometrów. Małe Fiaty wyruszą z Bielska-Białej i udadzą się w kierunku Monako, by dotrzeć wprost do Monte Carlo. W międzyczasie odwiedzą aż 7 krajów i przejadą m.in. przez słynną przełęcz Stelvio.

Sobiesław Zasada i Longin Bielak ponownie za kierownicą Fiata 126p

W tym roku za sterami Maluchów ponownie zasiądą osoby mające na koncie wiele sukcesów w motorsporcie. W daleką podróż Fiatem 126p znów wybierze się najbardziej utytułowany polski rajdowiec – Sobiesław Zasada wraz z jedynym Polakiem, który aż 10-krotnie wystartował z sukcesami w rajdzie Monte Carlo – Longinem Bielakiem. Mimo słusznego wieku (odpowiednio 93 i 96 lat), obydwaj panowie z chęcią potwierdzili udział w wyprawie, która będzie dla nich powtórką z wrażeń przeżytych zimą 1975 roku, kiedy startowali Fiatem 126p w Rajdzie Monte Carlo, będącego wówczas rundą mistrzostw świata.

Wielka Wyprawa Maluchów Sobiesław Zasada Longin Bielak

Kajetanowicz, Sonik, Ostałowski, Szerla – oni również pojadą Małymi Fiatami

Oprócz tego niesamowitego duetu, Maluchem pojedzie Kajetan Kajetanowicz (wielokrotny rajdowy wicemistrz Świata, trzykrotny mistrz Europy i czterokrotny mistrz Polski), Rafał Sonik (zwycięzca Rajdu Dakar i 9-krotny zdobywca Pucharu Świata) i Bartosz Ostałowski – jedyny na świecie profesjonalny kierowca obsługujący pojazd stopami. Otrzyma on specjalnie przerobionego Fiata 126p z automatyczną skrzynią biegów. Swój udział w wyprawie potwierdził też kierowca zespołu fabrycznego FSO SPORT – Janusz Szerla.

Wielka Wyprawa Maluchów
W załogach jadącymi Małymi Fiatami do Monte Carlo nie zabraknie prawdziwych weteranów motorsportu.

Ważne przesłanie Wielkiej Wyprawy Maluchów

Wielka Wyprawa Maluchów 2023 wyrusza nie tylko dla przeżycia przygody, ale przede wszystkim w szczytnym celu. Będzie nim zebranie miliona złotych na rzecz pomocy dzieciom – ofiarom wypadków drogowych. Nie jest bowiem tajemnicą, że tego typu zdarzenia odciskają największe piętno właśnie na najmłodszych: szczególnie, gdy mowa o sferze psychicznej. Organizatorzy tegorocznej podróży – 126Evolution i Automobilklub Krakowski – liczą, że ten projekt pomoże zwiększyć świadomość uczestnictwa w ruchu drogowym wśród młodych pokoleń, a także dotrze do kierowców i skłoni ich do ograniczenia brawurowych zachowań „za kółkiem”.

Założenia Wielkiej Wyprawy Maluchów może wesprzeć każdy, przeznaczając dowolną kwotę na zbiórkę uruchomioną w serwisie zrzutka.pl (będzie ona trwać do końca lipca). Na cele charytatywne pójdą też środki z licytacji przedmiotów ofiarowanych przez załogi Małych Fiatów. Finalnie zostaną przekazane Fundacji Polskiego Związku Motorowego i Fundacji InterCars.

Wielka Wyprawa Maluchów

Wielka Wyprawa Maluchów – kiedy start?

Wyprawa Maluchów do Turynu wyruszy 4 lipca 2023 roku z Bielska-Białej. Relację z tego przedsięwzięcia można śledzić na fanpage „Wielka Wyprawa Maluchów” na Facebooku, instagramowych profilach utytułowanych kierowców i na stronie wielkawyprawamaluchów.pl.

Polecamy również:

Więcej na temat ubiegłorocznej Wielkiej Wyprawy Maluchów

50. urodziny Fiata 126p – relacja ze zlotu Maluchów w Warszawie

Autor zdjęć: Paweł Bielak / overdrive.com.pl

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji