Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 17

Dobiegła końca Wielka Wyprawa Fiatów 126 z Bielska-Białej do Włoch. Uczestnicy, w tym Sobiesław Zasada i Longin Bielak, zameldowali się pod fabryką Fiata w Turynie.

Niebawem kultowy Maluch, czyli Fiat 126, będzie obchodził swoje 50. urodziny – samochód oficjalnie zadebiutował 1 listopada 1972 roku na 54. Salonie Samochodowym w Turynie, natomiast 8 dni później po raz pierwszy pokazano go w Polsce, na placu Defilad w Warszawie.

Z okazji tej „okrągłej” rocznicy entuzjaści małych Fiatów z grupy 126Hooligans wraz z Automobilklubem Krakowskim i władzami miasta Bielsko-Biała zorganizowali Wielką Wyprawę Fiatów 126 do Włoch. Wybór miejscowości początkowej, jak i końcowej, nie wziął się znikąd. Załogi wystartowały w sobotę 9 lipca z jednego z dwóch polskich miast (wraz z Tychami), w których wytwarzano Polskie Fiaty 126p, czyli właśnie Bielska-Białej. Za metę obrały Turyn, czyli miejsce wspomnianego przedstawienia małego Fiata szerszej publiczności.

Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06

We wtorek, 12 lipca, 32 uczestników Wyprawy w 12 Maluchach zameldowało się pod murami fabryki Fiata w Turynie – konkretnie pod byłą halą produkcyjną, w której obecnie znajduje się muzeum Fiata, Alfy Romeo, Lancii i Abartha (Heritage Hub). Na miejscu powitali ich szef działu historycznego marki Fiat oraz przedstawiciele lokalnego klubu Fiata 126. Wszystkie samochody niemal bezawaryjnie przejechały prawie 1500 kilometrów w jedną stronę, i to pomimo trudnych warunków do jazdy m.in. w Alpach, gdzie małe Fiaty wspięły się na wysokość 2500 m.n.p.m. Łączne „straty” objęły przebitą oponę, urwaną obejmę wydechu i awarię łożyska sprzęgła w trzech Maluchach różnych załóg.

Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06

Drobnych regulacji gaźnika wymagał jeszcze pojazd szczególnie interesującego duetu biorącego udział w Wielkiej Wyprawie do Włoch. Za kierownicą Malucha z ostatniej serii produkcyjnej Happy End zasiadł Sobiesław Zasada – utytułowany rajdowiec, 11-krotny mistrz Polski, który 3 razy sięgał po trofeum lidera w Europie. Na fotelu pasażera miejsce zajął Longin Bielak, honorowy prezes Automobilklubu Polski. Nieprzypadkowo, bowiem właśnie on pilotował Zasadę na rajdzie Monte Carlo w 1975 roku, w którym zresztą wystartowali Polskim Fiatem 126p.

Sobiesław Zasada Longin BielakSobiesław Zasada Longin Bielak

Obaj panowie potraktowali Wielką Wyprawę jako podróż sentymentalną do dawnych lat i jednocześnie dobrą zabawę. Mimo słusznego wieku (Sobiesław Zasada skończył 92 lata, Longin Bielak – 96) i niewątpliwie niskiego komfortu jazdy Maluchem w długiej trasie, dwóm legendom polskich rajdów udało się osiągnąć docelowy punkt wyprawy. Na miejscu odtworzono nawet zdjęcie wykonane w 1975 roku po powrocie z Rajdu Monte Carlo, na którym panowie wystąpili w cylindrach. Wizytę polskiej grupy w Turynie zwieńczył pokaz filmu „Zasada”.

Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 15

Autorem zdjęć jest Paweł Bielak. Zapraszamy do lektury szczegółowych relacji z wyjazdu na stronie overdrive.com.pl.

Polecamy również:

49. urodziny Fiata 126p. Nasza relacja ze Zlotu Maluchów w Warszawie

Ile wyciągnie Fiat 126p na autostradzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj