NowościAktualnościSobiesław Zasada z uczestnikami Wielkiej Wyprawy Fiatów 126 dotarli Maluchami do Turynu

Sobiesław Zasada z uczestnikami Wielkiej Wyprawy Fiatów 126 dotarli Maluchami do Turynu

Dobiegła końca Wielka Wyprawa Fiatów 126 z Bielska-Białej do Włoch. Uczestnicy, w tym Sobiesław Zasada i Longin Bielak, zameldowali się pod fabryką Fiata w Turynie.

Niebawem kultowy Maluch, czyli Fiat 126, będzie obchodził swoje 50. urodziny – samochód oficjalnie zadebiutował 1 listopada 1972 roku na 54. Salonie Samochodowym w Turynie, natomiast 8 dni później po raz pierwszy pokazano go w Polsce, na placu Defilad w Warszawie.

Z okazji tej „okrągłej” rocznicy entuzjaści małych Fiatów z grupy 126Hooligans wraz z Automobilklubem Krakowskim i władzami miasta Bielsko-Biała zorganizowali Wielką Wyprawę Fiatów 126 do Włoch. Wybór miejscowości początkowej, jak i końcowej, nie wziął się znikąd. Załogi wystartowały w sobotę 9 lipca z jednego z dwóch polskich miast (wraz z Tychami), w których wytwarzano Polskie Fiaty 126p, czyli właśnie Bielska-Białej. Za metę obrały Turyn, czyli miejsce wspomnianego przedstawienia małego Fiata szerszej publiczności.

Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06

We wtorek, 12 lipca, 32 uczestników Wyprawy w 12 Maluchach zameldowało się pod murami fabryki Fiata w Turynie – konkretnie pod byłą halą produkcyjną, w której obecnie znajduje się muzeum Fiata, Alfy Romeo, Lancii i Abartha (Heritage Hub). Na miejscu powitali ich szef działu historycznego marki Fiat oraz przedstawiciele lokalnego klubu Fiata 126. Wszystkie samochody niemal bezawaryjnie przejechały prawie 1500 kilometrów w jedną stronę, i to pomimo trudnych warunków do jazdy m.in. w Alpach, gdzie małe Fiaty wspięły się na wysokość 2500 m.n.p.m. Łączne „straty” objęły przebitą oponę, urwaną obejmę wydechu i awarię łożyska sprzęgła w trzech Maluchach różnych załóg.

Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 06

Drobnych regulacji gaźnika wymagał jeszcze pojazd szczególnie interesującego duetu biorącego udział w Wielkiej Wyprawie do Włoch. Za kierownicą Malucha z ostatniej serii produkcyjnej Happy End zasiadł Sobiesław Zasada – utytułowany rajdowiec, 11-krotny mistrz Polski, który 3 razy sięgał po trofeum lidera w Europie. Na fotelu pasażera miejsce zajął Longin Bielak, honorowy prezes Automobilklubu Polski. Nieprzypadkowo, bowiem właśnie on pilotował Zasadę na rajdzie Monte Carlo w 1975 roku, w którym zresztą wystartowali Polskim Fiatem 126p.

Sobiesław Zasada Longin BielakSobiesław Zasada Longin Bielak

Obaj panowie potraktowali Wielką Wyprawę jako podróż sentymentalną do dawnych lat i jednocześnie dobrą zabawę. Mimo słusznego wieku (Sobiesław Zasada skończył 92 lata, Longin Bielak – 96) i niewątpliwie niskiego komfortu jazdy Maluchem w długiej trasie, dwóm legendom polskich rajdów udało się osiągnąć docelowy punkt wyprawy. Na miejscu odtworzono nawet zdjęcie wykonane w 1975 roku po powrocie z Rajdu Monte Carlo, na którym panowie wystąpili w cylindrach. Wizytę polskiej grupy w Turynie zwieńczył pokaz filmu „Zasada”.

Sobiesław Zasada - Maluchami do Turynu 15

Autorem zdjęć jest Paweł Bielak. Zapraszamy do lektury szczegółowych relacji z wyjazdu na stronie overdrive.com.pl.

Polecamy również:

49. urodziny Fiata 126p. Nasza relacja ze Zlotu Maluchów w Warszawie

Ile wyciągnie Fiat 126p na autostradzie?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji