NowościRozrywkaFiatami 126p wzdłuż Wisły. Relacja z 3. Charytatywnego Rajdu Malucha

Fiatami 126p wzdłuż Wisły. Relacja z 3. Charytatywnego Rajdu Malucha

Ponad 80 Maluchów przejechało niemal 220-kilometrowy rajd po nadwiślańskich okolicach Lubelszczyzny, a to wszystko w szczytnym celu. Oto nasza relacja z 3. Charytatywnego Rajdu Malucha.

Charytatywny Rajd Malucha, podobnie jak coroczny Zlot Ogólnopolski, systematycznie wpisuje się w harmonogram coraz większej liczby fanów Małego Fiata. Wydarzenie powoływane przez organizację o takiej samej nazwie (wraz z Automobilklubem Rzeszowskim) łączy pasję do Fiatów 126p z chęcią przeżycia przygody lub też poznania choć namiastki tego, z czym musieli się mierzyć nasi rodzice i dziadkowe wyjeżdżający Maluchami w dalekie trasy. Przy okazji można zobaczyć wiele lokalnych atrakcji (wynajdywanych z zadziwiającą skutecznością przez organizatorów) i wspomóc potrzebujących: główną ideą Charytatywnych Rajdów Malucha jest bowiem okazywanie pomocy finansowej poprzez zbiórki, sprzedaż rajdowych gadżetów i licytację fantów przynoszonych przez samych uczestników.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 14

Dotychczas Charytatywne Rajdy Malucha odbywały się w górach – Bieszczadach i Beskidach. Trzecia edycja przesunęła się nieco „w górę” Polski, konkretnie do położonych na południu Mazowsza Kozienic. Trasa biegła jednak w dużej mierze przez pagórkowate rejony województwa lubelskiego ze szczególnym nastawieniem na obfitujący w wąwozy i wzgórza Kazimierski Park Krajobrazowy. Uczestnicy mieli zatem choć namiastkę rejonów górskich, z tym że nieco bardziej przystępnych dla ich nie grzeszących mocą samochodów.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 083. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 083. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 08

Start rajdu zainicjowano na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. Wydarzenie miało miejsce w sobotę 10 września 2022 r., natomiast większość załóg przyjechała już dzień wcześniej i została do niedzieli na oficjalne ogłoszenie wyników. Kolejka do startu zaczęła się tworzyć już przed godziną 8:00. Minęło jednak trochę czasu, zanim wszystkie Maluchy (ponad 80 sztuk) opuściły ośrodek, tym bardziej że już na starcie uczestnicy musieli szybko wypełnić test z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po zapoznaniu się z rajdowymi materiałami mogli już wyruszyć w drogę z nastawieniem, że prędko tu nie wrócą – trasa miała aż 217 kilometrów długości, a czas na jej przejechanie ustalono na 8 godzin.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 023. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 023. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 023. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 02

Maluchy skierowały się na południe od Kozienic, jadąc drogą krajową położoną między Wisłą a Kozienickim Parkiem Krajobrazowym. Szybko przebiły się na drugą stronę największej polskiej rzeki, odwiedzając po drodze cmentarz wojenny w Wysokim Kole. Następnie udały się do sanktuarium w Wąwolnicy (z XV-wieczną figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem) oraz do funkcjonującej nieprzerwanie od 102 lat kuźni w Wojciechowie z wieloma eksponatami sztuki kowalskiej.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 17

W międzyczasie Małe Fiaty przejechały przez urokliwy Nałęczów – miejscowość do tej pory obfitującą w wiele zabytkowych willi wpisujących się w klimat dawnego uzdrowiska. Kolejny punkt obejmował Emilcin – wieś, którą rzekomo w 1978 roku odwiedzili… kosmici. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono tu pomnik UFO. Na dobrą sprawę wystarczyłoby zaparkować jakiś autobus, bowiem właśnie taką formę przybrał, według relacji naocznego świadka, niezidentyfikowany obiekt latający.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 17

Chwilę potem załogi w Maluchach zjechały do Opola Lubelskiego na krótki postój i posilenie się podarowanymi przez przedstawicieli miasta krówkami. Po chwili już parkowały obok stacji Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej w Karczmiskach, na której z dumą prezentował się gotowy do odjazdu skład kolejki. W sezonie letnim można nią dojechać do Opola Lubelskiego, Polanówki oraz Poniatowej. Zwiedzanie objęło także wejście na wieżę widokową.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 17

Kolejny etap podróży objął położony nad Wisłą Kazimierz Dolny. Uczestnicy udali się na ruiny Cmentarza Żydowskiego z pomnikiem wzorowanym na jerozolimskiej Ścianie Płaczu, a następnie zwiedzali miasteczko według własnych preferencji. A jest tam wiele do oglądania, m.in. Rynek Główny, klasztor Reformatów, zamek z basztą, Góra Trzech Krzyży czy też wąwóz Korzeniowy Dół, uznawany za najsłynniejszy w Krainie Lessowych Wąwozów. Przez jeden z nich biegnie zresztą droga dojazdowa, którą wytyczono dalszą część trasy. Maluchy musiały więc pokonać dość stromy odcinek w otoczeniu piaszczysto-korzenistych ścian. Niecodzienne doświadczenie spotkało się z zachwytem uczestników.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 17

Podczas wyjazdu z Kazimierza załogi odnotowały obecność spichlerzy – budynków dawniej przeznaczonych do magazynowania zboża, obecnie przerobionych na hotele lub muzea. Maluchy przecięły Puławy i skierowały się drogą wojewódzką 801 (tzw. nadwiślanką) na Dęblin. Tam zajechały na cmentarz wojenny oraz do Muzeum Sił Powietrznych z imponującą wystawą samolotów, helikopterów i pojazdów wojskowych. W ostatnim etapie Małe Fiaty pojechały na metę do Kozienic, zahaczając po drodze o punkt widokowy na Wisłę w Kępeczkach.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 17

Wszystkie Fiaty 126p zdołały ukończyć rajd, z tym że takie nagromadzenie atrakcji nie pozwoliło większości załóg przejechać go w zakładane 8 godzin. Organizatorzy nie karali jednak za spóźnienia, a skupili się na podliczaniu punktów z zadań na trasie oraz testów. 3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha wygrała załoga nr 34 – Rafał i Ewelina Rojek.

3. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 173. Nadwiślański Charytatywny Rajd Malucha 17

Organizatorzy uzbierali z kolei aż 32 901,99 zł. Środki w całości przeznaczono na rzecz Ośrodka Wychowawczego im. S. Klary Staszczak w Puławach. Biorąc jeszcze pod uwagę dwa poprzednie rajdy (gdzie zgromadzono łącznie 45 932,34 zł), miłośnicy Fiatów 126p poprzez uczestnictwo w Charytatywnych Rajdach Malucha przekazali do tej pory na rzecz potrzebujących prawie 79 tysięcy złotych. Niewykluczone, że na następnej edycji, która powróci w rejony górskie, padnie kolejny rekord. 4. Pieniński Charytatywny Rajd Malucha odbędzie się w dniach 8-10 września 2023 r. 

 

Polecamy uwadze:

18. Ogólnopolski Zlot Fiata 126p – relacja ze zlotu w Sochaczewie

49. urodziny Fiata 126p – relacja ze zlotu Maluchów w Warszawie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji