Niektórzy kierowcy obawiają się jazdy przez skrzyżowanie równorzędne. Przypominamy na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie wykonać taki manewr.

Obecnie skrzyżowania równorzędne możemy spotkać m.in. na wielu drogach osiedlowych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak bezpiecznie się po nich poruszać. Pytania o pierwszeństwo przejazdu to typowe zadanie z egzaminu na prawo jazdy, jednak w prawdziwym życiu czasem zdarza nam się zapomnieć o tych podstawowych regułach.

Skrzyżowanie równorzędne to takie, przy którym nie znajdziemy znaków informujących o pierwszeństwie przejazdu ani sygnalizacji świetlnej. W sytuacji, gdy w miejscu przecięcia się dwóch (lub więcej) dróg nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem, wówczas należy stosować zasadę prawej ręki.

Zignorowanie tej reguły i tym samym wymuszenie pierwszeństwa może skończyć się wypadkiem, a jego konsekwencje mogą być poważne. Na drugim końcu skali są kierowcy, którzy mimo że mają pierwszeństwo, zatrzymują się przed skrzyżowaniem i starają przepuścić innych. Ich „uprzejmość” w praktyce skutkuje blokowaniem przejazdu i dezorientacją pozostałych uczestników ruchu.

„Obowiązkiem kierowcy jest uważne obserwowanie drogi i stosowanie się do znaków. Jeżeli na skrzyżowaniu przed nami nie wyróżniono drogi z pierwszeństwem przejazdu ani nie umieszczono sygnalizacji świetlnej, to mamy do czynienia ze skrzyżowaniem równorzędnym. Obowiązuje nas wtedy zasada prawej ręki, która oznacza, że musimy ustąpić pojazdom mijanym z prawej strony” – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Każdy kierowca powinien przy tym pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Dlatego nawet, gdy mamy pierwszeństwo, to przed wjechaniem na skrzyżowanie należy upewnić się, czy kierujący pozostałymi pojazdami faktycznie nam ustępują. W przypadku skrzyżowań równoległych pamiętajmy również, że tramwaje mają pierwszeństwo zawsze – bez względu na to, z której strony nadjeżdżają.

Zobacz również:

Cofanie samochodem – o czym należy pamiętać?

Odpowiednia prędkość – co to właściwie oznacza?

Ekspert radzi: jak siedzieć w samochodzie?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj