NowościAktualnościOdpowiednia prędkość – co to właściwie oznacza?

Odpowiednia prędkość – co to właściwie oznacza?

Czasami odpowiednia prędkość wcale nie wynika z ograniczenia obowiązującego na danym odcinku. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby podróżować „szybko, ale bezpiecznie”.

Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych jest wskazywane jako jedna z najczęstszych przyczyn wypadków ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących – w 2019 r. przyczyniło się to do śmierci aż 770 osób. Wielu kierowców uważa, że odpowiednia prędkość to taka, którą na danym odcinku dopuszczają przepisy. Tymczasem w rzeczywistości nie jest to takie proste.

Oczywiście, kierujący jest przede wszystkim zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, w tym ograniczeń prędkości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także warunki atmosferyczne, natężenie ruchu, stan nawierzchni oraz masę i rozmiary naszego auta. Nie bez znaczenia są też zachowanie zdrowego rozsądku oraz obiektywna ocena własnej dyspozycji i umiejętności.

„Wilgotna, śliska nawierzchnia czy widoczność ograniczona z powodu mgły lub deszczu powinna skłonić każdego kierowcę do zdjęcia nogi z gazu. W przeciwnym razie kierujący może zbyt późno zareagować na nagłe zagrożenie na drodze” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

„Kierowca powinien zwracać również uwagę na stan nawierzchni, a także kształt drogi. Koleiny czy ostry zakręt to znak, że należy zwolnić. Uważać trzeba też na wąskiej drodze, gdy istnieje ryzyko, że będzie nam trudno minąć się z samochodem jadącym z naprzeciwka” – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Należy także uwzględnić, że podczas wakacyjnych wyjazdów podróżujemy bardziej obciążonym samochodem niż zazwyczaj, co wpływa na prowadzenie oraz wydłuża drogę hamowania. Montując boks dachowy czy bagażnik rowerowy, także zmieniamy rozkład masy i położenie środka ciężkości, dlatego zachowanie auta przy wyższych prędkościach i nagłych manewrach może się różnić.

Nie można jednak przy tym popadać w skrajności. Pamiętajmy, że za jazdę ze zbyt niską prędkością, utrudniającą ruch innym kierującym, grozi mandat w wysokości od 50 do 200 zł oraz 2 punkty karne.

Redakcja poleca:

Taryfikator mandatów w Polsce (2020)

Taryfikator punktów karnych w Polsce (2020)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji