NowościAktualnościNie ruszaj przewróconego na drodze pachołka. Ma ważną funkcję

Nie ruszaj przewróconego na drodze pachołka. Ma ważną funkcję

Kierowcy mogą spotkać się z przewróconymi na drodze pachołkami. Pod żadnym pozorem nie wolno ich ruszać. Co oznaczają leżące pachołki?

Pomarańczowe pachołki kojarzone są z torami samochodowymi lub interwencjami na drogach, gdzie ustawiane są m.in. dla zabezpieczenia miejsca wypadku. Z reguły jednak występują ich pewne liczby (kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk), stąd pojedynczy pachołek może wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie kierowcy. Tymczasem taki widok może się przytrafić każdemu z nas podczas codziennej podróży autem.

Zdarza się bowiem, że pomarańczowy lub czerwony pachołek „samotnie” leży na asfalcie, lub wręcz w miejscu, gdzie byśmy się go nie spodziewali – np. w lesie lub obok pola. Wiele osób w takiej sytuacji postanowi „zaopiekować się” porzuconym pachołkiem lub zmienić jego położenie (ustawić go w sposób prawidłowy), uznając, że musiał on wypaść służbom drogowym lub przewrócił go wiatr.

Co oznacza przewrócony pachołek?

Jak się jednak okazuje, pozornie „zapomniany” pachołek mógł się tam znaleźć nieprzypadkowo, a jego obecność jest niezwykle ważna dla służb ratowniczych. W niektórych sytuacjach pachołki pełnią bowiem rolę uproszczonej nawigacji dla strażaków. Ustawiane są w taki sposób, by czubek pachołka wyznaczał kierunek, w którym musi się udać brygada ratunkowa. Dlatego niezwykle istotne jest, by nie zmieniać położenia przewróconego pachołka, ani tym bardziej nie ustawiać go we właściwy sposób – wtedy strażacy stracą orientację w terenie i dotrą na miejsce z opóźnieniem.

Straż pożarna
Najprostsze rozwiązania czasami okazują się najskuteczniejsze. Wyznaczanie przez strażaku drogi dojazdowej specjalnie ustawionymi pachołkami jest tego najlepszym przykładem.

„Pachołkowa” nawigacja stosowana jest przeważnie tam, gdzie łatwo się zgubić nawet przy użyciu GPS-a, a więc w lasach, polach, rejonach górskich i innych odludnych terenach. Jeśli wobec tego natkniemy się tam na, pozornie, niedbale położony pachołek, nic z nim nie róbmy i nie utrudniajmy akcji strażakom.

Polecamy również:

Jak prawidłowo zachować się, widząc pojazd uprzywilejowany?

Żółty znak z czołgiem przy drodze. Co oznacza?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji