NowościAktualnościNa drogi wyjedzie wojsko. Pamiętaj, by nie robić jednej rzeczy

Na drogi wyjedzie wojsko. Pamiętaj, by nie robić jednej rzeczy

Niebawem kierowcy mogą spotkać na drogach kolumny pojazdów wojskowych. O czym warto pamiętać, widząc wojsko na drodze? Czego nie wolno robić?

W najbliższych miesiącach na terenie naszego kraju odbędą się ćwiczenia wojskowe Steadfast Defender-24 i Dragon-24, w których wezmą udział polscy żołnierze. Dla kierowców oznacza to jedno – zwiększoną liczbę pojazdów wojskowych na drogach każdego regionu Polski. Choć na dobrą sprawę nie ma powodu do obaw, to nadal nie brakuje użytkowników pojazdów tracących na widok wojska zdrowy rozsądek i tym samym podejmujących, świadomie lub nie, ryzykowne manewry w pobliżu kolumny wojskowych aut. O czym warto wiedzieć, gdy na drodze spotkamy wozy bojowe wojska?

Znaki MLC. Czy kierowcy muszą się do nich stosować?

Obecność sprzętu wojskowego na drogach wiąże się z umieszczeniem na nich specjalnego oznakowania klasy MLC (Military Load Classification). To nic innego jak żółte znaki (okrągłe lub prostokątne) z liczbami i pikrogramami przedstawiającymi ciężki sprzęt lub czołg. Kierowcy nie muszą jednak nawet wiedzieć, co one znaczą, gdyż obowiązują one tylko kierujących pojazdami wojskowymi. Cywilnym posiadaczom samochodów powinny jednak uzmysłowić, że w pobliżu mogą przejeżdżać kolumny ze sprzętem wojskowym, stąd po ich zauważeniu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Więcej na ich temat piszemy w poniższym artykule:

Żółty znak z czołgiem – co oznacza?

Znaki wojskowe
Znaki klasy MLC. Od lewej: znak W-1, W-2, W-3, W-4 i W-5.

Jak się zachować, widząc pojazdy wojskowe?

Kierowcy nie muszą obawiać się o występowanie utrudnień związanych z przejazdem kolumny pojazdów Sił Zbrojnych RP. Będą one pilotowane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, Żandarmerię Wojskową oraz Policję. Cywilni posiadacze aut powinni jednak zapamiętać, by w żadnym wypadku nie utrudniać przejazdu wojskowym pojazdom oraz żeby nie wjeżdżać między pojazdy jadące w kolumnie. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych „uczula” na jeszcze jedną sprawę, mianowicie na zakaz publikowania zdjęć pojazdów i udostępniania informacji na ich temat, wraz z lokalizacją. Aby ewentualne fotografie nie dostały się w niepowołane ręce, najlepiej całkowicie zrezygnować z robienia zdjęć pojazdom wojskowym.

Ćwiczenia wojskowe na terenie Polski potrwają do końca maja 2024 roku. Do tego czasu trzeba być przygotowanym na ewentualne spotkanie z pojazdami bojowymi na drodze.

Redakcja poleca:

Czy można wyprzedzić kolumnę wojskową?

Czy można jeździć czołgiem po ulicy?

Zdjęcia pochodzą ze strony www.gov.pl/web/gddkia

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji