PoradyPoradyCzy można jeździć czołgiem po ulicy? Co z uprawnieniami?

Czy można jeździć czołgiem po ulicy? Co z uprawnieniami?

Majestatyczny wygląd, silnik o ogromnej mocy i potężne zdolności terenowe sprawiają, że wielu kierowców marzy, by chociaż raz zasiąść za sterami czołgu. Czy można nim jeździć po ulicy?

Czołgi to zarazem potężna broń, jak i obiekt fascynacji wielu osób. Mogą służyć do działań zbrojnych, odstraszania potencjalnego wroga czy szkolenia żołnierzy. Z kolei zabytkowe czołgi nierzadko pełnią rolę rekreacyjną – nie wszystkie zostały zamknięte w muzeach. Część zachowała sprawność i dostarcza rozrywki na pokazach czy zlotach pojazdów militarnych.

Czy mozna jezdzic czolgiem po ulicy

Pytanie może więc nasuwać się samo – czy czołgiem można jeździć po ulicach? Nie wystarczy do tego pojazd z gumowymi nakładkami na gąsienice. Konieczne są jeszcze stosowne uprawnienia. Chyba najłatwiej zdobyć je w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze szkoły jazdy reklamują się, że w ciągu dwóch dni przygotują posiadaczy prawa jazdy kategorii B do egzaminu na kategorię H, która umożliwia prowadzenie pojazdów gąsienicowych.

W Polsce nie przewidziano kategorii dla pojazdów gąsienicowych. To poniekąd problem, bo czołg nie jest pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym czy pojazdem spełniającym kryteria przewidziane dla pojazdu ciężarowego. Czołg to pojazd specjalny – do jego użytkowania na drogach publicznych konieczne są specjalne dokumenty. Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia czołgu? Odpowiedzi udziela art. 6 ust. 5 ustawy o kierujących. Stanowi on, że minister obrony narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu może określić, w drodze rozporządzenia, w sposób odmienny od przepisów ust. 1, uprawnienia osób kierujących pojazdami specjalnymi i pojazdami przeznaczonymi do celów specjalnych sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub pobranymi w ramach świadczeń na rzecz obrony, a także dodatkowe wymagania w stosunku do tych osób.

   Uprawnienia na czolgJak zdobyć uprawnienia do kierowania czołgiem?

Do przejścia szkolenia konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, C, D lub T. Jak informuje serwis www.prawodrogowe.pl, dokument można uzyskać po szkoleniu i egzaminie np. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Samo szkolenie trwa około czterech miesięcy, a obejmuje 135 godzin jazdy (także podwodnej, w terenie i na torze przeszkód).

Warto wiedzieć: Żółty znak z czołgiem przy drodze. Co oznacza?

Zakup czołgu, oczywiście przy założeniu, że potencjalny nabywca dysponuje odpowiednim zasobem gotówki na nabycie i utrzymanie takiego pojazdu, nie jest dużym problemem. Sama jazda również, o ile ktoś jest w stanie tankować czołg i dysponuje odpowiednio dużym terenem prywatnym. W Polsce wyjazd czołgiem na drogi publiczne właściwie nie wchodzi w grę. Wbrew pozorom nie ze względu na gąsienice. Współczesne mają  gumowe wstawki, które przeciwdziałają niszczeniu nawierzchni. Kluczowe są kwestie związane z uprawnieniami oraz przypisanymi do nich ograniczeniami w użyciu specjalnych pojazdów. W serwisie www.prawodrogowe.pl czytamy, że, świadectwo czołgisty, wraz z dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem odpowiedniej kategorii, uprawnia do kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych Sił Zbrojnych RP lub pobranym w ramach świadczeń na rzecz obrony. Rekreacyjne jazdy nawet zabytkowym czołgiem są więc wykluczone.

Czy mozna jezdzic czolgiem

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji