PoradyPoradyCzy można jeździć czołgiem po ulicy? Co z uprawnieniami?

Czy można jeździć czołgiem po ulicy? Co z uprawnieniami?

Majestatyczny wygląd, silnik o ogromnej mocy i potężne zdolności terenowe sprawiają, że wielu kierowców marzy, by chociaż raz zasiąść za sterami czołgu. Czy można nim jeździć po ulicy?

Czołgi to zarazem potężna broń, jak i obiekt fascynacji wielu osób. Mogą służyć do działań zbrojnych, odstraszania potencjalnego wroga czy szkolenia żołnierzy. Z kolei zabytkowe czołgi nierzadko pełnią rolę rekreacyjną – nie wszystkie zostały zamknięte w muzeach. Część zachowała sprawność i dostarcza rozrywki na pokazach czy zlotach pojazdów militarnych.

Czy mozna jezdzic czolgiem po ulicy

Pytanie może więc nasuwać się samo – czy czołgiem można jeździć po ulicach? Nie wystarczy do tego pojazd z gumowymi nakładkami na gąsienice. Konieczne są jeszcze stosowne uprawnienia. Chyba najłatwiej zdobyć je w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze szkoły jazdy reklamują się, że w ciągu dwóch dni przygotują posiadaczy prawa jazdy kategorii B do egzaminu na kategorię H, która umożliwia prowadzenie pojazdów gąsienicowych.

W Polsce nie przewidziano kategorii dla pojazdów gąsienicowych. To poniekąd problem, bo czołg nie jest pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym czy pojazdem spełniającym kryteria przewidziane dla pojazdu ciężarowego. Czołg to pojazd specjalny – do jego użytkowania na drogach publicznych konieczne są specjalne dokumenty. Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia czołgu? Odpowiedzi udziela art. 6 ust. 5 ustawy o kierujących. Stanowi on, że minister obrony narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu może określić, w drodze rozporządzenia, w sposób odmienny od przepisów ust. 1, uprawnienia osób kierujących pojazdami specjalnymi i pojazdami przeznaczonymi do celów specjalnych sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub pobranymi w ramach świadczeń na rzecz obrony, a także dodatkowe wymagania w stosunku do tych osób.

   Uprawnienia na czolgJak zdobyć uprawnienia do kierowania czołgiem?

Do przejścia szkolenia konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, C, D lub T. Jak informuje serwis www.prawodrogowe.pl, dokument można uzyskać po szkoleniu i egzaminie np. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Samo szkolenie trwa około czterech miesięcy, a obejmuje 135 godzin jazdy (także podwodnej, w terenie i na torze przeszkód).

Warto wiedzieć: Żółty znak z czołgiem przy drodze. Co oznacza?

Zakup czołgu, oczywiście przy założeniu, że potencjalny nabywca dysponuje odpowiednim zasobem gotówki na nabycie i utrzymanie takiego pojazdu, nie jest dużym problemem. Sama jazda również, o ile ktoś jest w stanie tankować czołg i dysponuje odpowiednio dużym terenem prywatnym. W Polsce wyjazd czołgiem na drogi publiczne właściwie nie wchodzi w grę. Wbrew pozorom nie ze względu na gąsienice. Współczesne mają  gumowe wstawki, które przeciwdziałają niszczeniu nawierzchni. Kluczowe są kwestie związane z uprawnieniami oraz przypisanymi do nich ograniczeniami w użyciu specjalnych pojazdów. W serwisie www.prawodrogowe.pl czytamy, że, świadectwo czołgisty, wraz z dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem odpowiedniej kategorii, uprawnia do kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych Sił Zbrojnych RP lub pobranym w ramach świadczeń na rzecz obrony. Rekreacyjne jazdy nawet zabytkowym czołgiem są więc wykluczone.

Czy mozna jezdzic czolgiem

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji