PoradyKto jest patronem rowerzystów?

Kto jest patronem rowerzystów?

Mało kto to wie. Oto jego, a właściwie, jej historia, która ściśle wiąże się ze słynnym wyścigiem kolarskim Giro d’Italia.

Szukając informacji można natrafić na sugestie, że patronem cyklistów jest św. Franciszek z Asyżu lub św. Kryspin. Okazuje się jednak, że rowerzystom patronuje mało znana w Polsce Madonna del Ghisallo. Oto jej historia.

Madonna del Ghisallo

Jedna z legend mówi, że hrabia Ghisallo został zaatakowany przez bandytów w czasie podróży w okolicy Bellagio w gminie Magreglio w Lombardii we Włoszech. Uciekając przed rabusiami ukrył się w kapliczce Najświętszej Panny, gdzie modlił sie o szczęśliwe ocalenie. Ponieważ jego modły zostały wysłuchane uznano, że to właśnie Matka Boska uratowała hrabiego przed pewną śmiercią.
W szczęśliwym miejscu wzniesiono sanktuarium, w którym umieszczono obraz Madonny del Ghisallo, która przynosi szczęście podróżującym. Z czasem, gdy na popularności zyskały rowery okolicznymi trasami zaczęli podróżować cykliści. Okolicznymi drogami wiodły również etapy słynnego kolarskiego klasyka Giro d’Italia, który odbywa się corocznie w maju od 1909 roku.

Sanktuarium Madonna del Ghisallo
W 1949 roku 31 kolarzy ścigających się w Giro uprosiło papieża Piusa XII by ogłosił Madonnę z Ghisallo patronką rowerzystów. Tak się też stało 13 października 1949 roku i miejscowość Magreglio tym samym stała się miejscem pielgrzymek rowerzystów.

Patronka rowerzystów

Świątynia Madonny del Ghisallo znajduje się na obrzeżach Magreglio nad jeziorem Como. Obecnie jest celem wielu wycieczek, nie tylko rowerowych. W sanktuarium znajdują się pamiątki związane z kolarstwem. Między innymi rowery i koszulki wielu zwycięzców Giro d’Italia jak chociażby Gina Bartaliego czy Fausto Coppiego. Nieopodal znajduje się nie mniej ciekawe muzeum kolarstwa. Warto zatem będąc w okolicy odwiedzić to miejsce.

Muzeum Madonna del Ghisallo

Kapliczki Madonny del Ghisallo w Polsce

Kapliczki Madonny znajdują się również w naszym kraju. Jedna w parafii w Błażowej w archidiecezji przemyskiej, a druga – od 2022 roku – w Jaśle.

Polecamy również:

Święty Krzysztof – patron kierowców, przewoźników, podróżnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji