NowościAktualnościNajmłodsi w historii Rajdowi Mistrzowie Polski

Najmłodsi w historii Rajdowi Mistrzowie Polski

Tytuł Rajdowych Mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej sezonu 2019 zdobyli Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Zawodnicy teamu Skody wywalczyli dla czeskiego producenta także Mistrzostwo Polski w kategorii konstruktorów.

Tegoroczne zmagania w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski obejmowały 7 rund. Sezon rozpoczął się w dniach 26-28 kwietnia od 47. Rajdu Świdnickiego – Krause, który zakończył się zwycięstwem załogi Marczyk/Gospodarczyk. Kolejny rajd, 7. Rajd Nadwiślański (31 maja-2 czerwca) był wyjątkowo krótki (tylko 6 odcinków specjalnych) i nie przebiegł do końca po myśli zawodników Skody, ale i tak duetowi Marczyk/Gospodarczyk udało się zająć 2. miejsce w klasyfikacji.

Rozgrywany pod koniec czerwca 76. Rajd Polski (będący również jedną z rund Rajdowych Mistrzostw Europy) oznaczał zmianę nawierzchni z asfaltu na kultowe szutry w okolicach Mikołajek. Przebita opona przekreśliła szanse teamu Marczyk/Gospodarczyk na podium i ostatecznie ukończyli rajd na 4. pozycji w klasyfikacji Mistrzostw Polski. Warto jeszcze wspomnieć o sukcesach w klasyfikacji ERC Junior, w której zajęli 3. miejsce.

W połowie lipca zawodnicy RSMP przenieśli się Litwę, gdzie odbył się 5. Rajd Elektrenai (4. runda cyklu). Tym razem szutry przyniosły duetowi Marczyk/Gospodarczyk więcej szczęścia – udało im się wygrać klasyfikację generalną zawodów. Podczas 29. Rajdu Rzeszowskiego (8-10 sierpnia) młody zespół musiał jednak uznać wyższość ubiegłorocznego Mistrza Polski, Grzegorza Grzyba, który wygrał cały rajd, a Marczyk/Gospodarczyk dojechali na 2. miejscu.

Polecamy nasz poradnik: Jak kupić samochód rajdowy?

Losy tytułu mistrzowskiego dla Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka rozstrzygnęły się już podczas przedostatniej rundy – 3. Rajdu Śląska (5-7 września). Zwycięstwo w tej imprezie zapewniło duetowi Marczyk/Gospodarczyk zdobycie 1. miejsca w klasyfikacji generalnej RSMP sezonu 2019. 23-letni Miko Marczyk został najmłodszym Rajdowym Mistrzem Polski w historii tych zmagań.

W pierwszy weekend października odbył się 53. Rajd Dolnośląski, w którym nowi mistrzowie nie musieli już startować. Przed duetem Marczyk/Gospodarczyk pozostał już tylko start w 57. Rajdzie Barbórki i pojedynek ze słynną „Panią Karową” w ramach Kryterium Asów.