NowościAktualnościKoniec legendarnej marki. Co dalej z Alpiną?

Koniec legendarnej marki. Co dalej z Alpiną?

Samochody ze stajni Alpina budzą wyjątkowo dużo emocji. Nic dziwnego. Są unikalną kombinacją stylu, prowadzenia, osiągów i komfortu. Markę czekają jednak największe zmiany w jej historii.

W 1965 r. działalność rozpoczęła firma Alpina Burkard Bovensiepen GmbH + Co. KG. Początkowo manufaktura z Buchloe zajmowała się przygotowywaniem tuningowych akcesoriów dla samochodów marki BMW. Zakres modyfikacji stał się jednak na tyle duży, że z biegiem czasu Alpina stała się samodzielną marką. Fakt ten najdobitniej akcentuje przekreślony numer VIN zaczynający się od liter WBA, czyli właściwy dla BMW. Zamiast niego pojawia się WAP, a na tabliczce znamionowej nazwa BMW/Alpina.

BMW Alpina To jeden z czynników przekładających się na doskonałe postrzeganie samochodów firmowanych przez Alpinę. Nie bez znaczenia jest też ich charakter. Mimo wysokich mocy silników – zupełnie różny od znanego z BMW ze stajni M. Alpina dokłada starań, by w jej samochodach moc szła w parze z komfortem jazdy, a motory zamiast oddawać moc na wysokich obrotach, emanują nią już w dolnych rejestrach obrotomierza. Nieprzypadkowo Alpina przez lata chętnie zwiększała pojemności silników.

2021 r. był najbardziej udanym w historii marki – Alpina dostarczyła klientom z całego świata ponad 2000 samochodów.

Warto wiedzieć: Nowe BMW Alpina B3. Połączenie luksusu i mocy | Frankfurt 2019

Manufaktura z Buchloe ogłosiła właśnie, że niebawem przejdzie reorganizację. To następstwo kupienia Alpiny przez BMW. Samochody mają być projektowane i wykańczane w Buchloe do końca 2025 r. Z komunikatu prasowego wynika, że od 2026 r. BMW planuje ofensywę w segmencie luksusowych aut. Firmowanie ich logiem Alpina doskonale do tego pasuje. Zapewne będą do hybrydy lub „elektryki”, które dotychczas były omijane przez Alpinę. Czy rynek zaakceptuje tak radykalną zmianę? Czas pokaże.

Z kolei dotychczasowi właściciele Alpiny, czyli rodzina Bovensiepen, po własnym nazwiskiem będzie dalej prowadziła działalność i zamierza m.in. zainwestować w biznes związany z klasycznymi samochodami. BMW podkreśla, że zamierza utrzymać dostępność części i wsparcia serwisowego dla samochodów Alpina. Rodzina Bovensipen zachowała prawo do pobocznej działalności, którą jest handel winami. Firma będzie działała pod nazwą Alpina Wein GmbH + Co. KG.

Co spowodowało decyzję o fuzji z BMW? Jedną z przyczyn na pewno są stale zaostrzane kryteria w zakresie emisji spalin, oceny oprogramowania czy wymogów dotyczących systemów ochrony i wsparcia kierowcy. Dla małej firmy sprostanie tym wymogom jest trudniejsze niż dla wielkiego koncernu…

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji