NowościRozrywkaKitty O'Neil – biografia słynnej kaskaderki

Kitty O’Neil – biografia słynnej kaskaderki

Kitty O’Neil to legendarna kaskaderka, która ma na swoim koncie wiele rekordów. Poznaj niezwykłą historię tej wyjątkowej kobiety.

Kitty Linn O’Neil przyszła na świat 24 marca 1946 roku w Corpus Christi w stanie Teksas. Jej ojciec, John O’Neil, był wojskowym, natomiast matka, Patsy Compton O’Neil, wywodziła się z plemienia Czirokezów. Będąc zaledwie kilkumiesięcznym dzieckiem, Kitty ciężko zachorowała, w wyniku czego straciła słuch. Jej rodzice zorientowali się, że nie słyszy, dopiero gdy miała dwa lata. Matka Kitty nauczyła ją czytania z ruchu warg i mówienia na podstawie wibracji krtani.

Kitty O’Neil – początki kariery

Kitty O’Neil rozpoczęła swoją przygodę ze sportem jako nastolatka. W czasach liceum trenowała pływanie i nurkowanie, a na jej koncie zaczęły pojawiać się pierwsze sukcesy. Miała nawet szansę dostać się do kadry olimpijskiej, ale jej przygotowania do Igrzysk w 1964 roku zostały pokrzyżowane przez złamany nadgarstek i kolejną poważną chorobę – Kitty nabawiła się zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Pomimo nienajlepszych prognoz udało jej się wrócić do zdrowia, jednak postanowiła zrezygnować z kariery pływackiej.

Kitty O’Neil – rekordy

W latach 70. ubiegłego wieku zaczęła ścigać się na wodzie i na lądzie, ustanawiając kolejne rekordy, dzięki którym zasłużyła sobie na tytuł najszybszej kobiety świata. Na długiej liście jej osiągnięć można wskazać m.in. rekord prędkości na nartach wodnych kobiet (104,85 mph, czyli ok. 168,7 km/h) oraz rekord prędkości na wodzie (275 mph, czyli ok. 442,6 km/h).

Najbardziej spektakularne wydarzenie w całej jej karierze miało miejsce 6 grudnia 1976 roku. Wtedy to na pustyni Alvord w stanie Oregonie O’Neil ustanowiła rekord prędkości na lądzie dla kobiet za kierownicą trójkołowego bolidu SMI Motivator zasilanego nadtlenkiem wodoru. Jej wynik wynoszący dokładnie 512,710 mph (825,127 km/h) był niepobity przez ponad cztery dekady. Kitty O’Neil została zdetronizowana dopiero w 2019 roku przez Jessi Combs, która osiągnęła prędkość 512,71 mph (825,13 km/h), co przypłaciła życiem.

Równolegle Kitty O’Neil była zatrudniana jako kaskaderka przy wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Pracowała m.in. przy serialu Wonder Woman oraz takich kultowych filmach, jak The Blues Brothers czy Mistrz kierownicy ucieka 2. Podczas kręcenia jednego z odcinków Wonder Woman O’Neil ustanowiła rekord wysokości (127 stóp, czyli ok. 39 m), skacząc z hotelu Valley Hilton w Sherman Oaks w Kalifornii. Później sama pobiła ten wynik, skacząc z helikoptera z wysokości 180 stóp (ok. 55 m).

Kitty O'Neil

Kitty O’Neil – śmierć i upamiętnienie

Kitty O’Neil zdecydowała się przejść na emeryturę w 1982 roku, w następstwie tragicznego wypadku, w którym zginęli jej koledzy z grupy kaskaderskiej. Ostatecznie osiadła w mieście Eureka w stanie Dakota Południowa, gdzie 2 listopada 2018 roku zmarła w lokalnym szpitalu w wyniku zapalenia płuc i przebytego niedawno ataku serca.

24 marca 2023 roku, w 77. rocznicę urodzin, Kitty O’Neil doczekała się upamiętnienia w Google Doodle. Należy przy tym podkreślić, że słynna kaskaderka była doceniana także za życia – w 1978 roku powstała lalka Barbie z jej podobizną, a rok później nakręcono oparty na jej historii film Silent Victory: The Kitty O’Neil Story, w którym główną rolę zagrała Stockard Channing.

Zdjęcia: screeny z serwisu YouTube

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji