skoda rok bezpieczeństwa

Pośpiech, używanie smartfonów czy nieprzepisowa jazda mogą być przyczyną wypadku – dlatego znajomość przepisów i wzajemny szacunek są kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Kluczowa jest UWAŻNOŚĆ. W tym roku przypomina o tym kampania Skody, która w ramach akcji #ROKBEZPIECZEŃSTWA skupia się właśnie na bezpiecznej jeździe.

Duże natężenie ruchu, wysokie prędkości, niekorzystne warunki pogodowe – nigdy nie ma pewności co może wydarzyć się w trasie. Niezależnie od środka lokomocji pewne jest jedno – każdy uczestnik ruchu powinien stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, być skoncentrowanym na drodze oraz na innych. Przestrzeganie przepisów, wzajemna troska i uważność są kluczowe do bezpiecznej koegzystencji kierowców, rowerzystów i pieszych.

NASZ SKLEP

W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym pośpiechu, który często powoduje zniecierpliwienie i brak tolerancji na drodze. Musimy jednak pamiętać, że bez względu na to w jaki sposób korzystamy z drogi, wszyscy jesteśmy równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i powinniśmy znać podstawowe przepisy. Ponadto ważny jest wzajemny szacunek i tolerancja, a także edukacja najmłodszych uczestników ruchu o zasadach obowiązujących na drodze oraz odpowiednie zachowania opiekunów i rodziców, by wykształcić wśród najmłodszych prawidłowe postawy – mówi Izabela Czerwińska, starszy aspirant z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Wspólna przestrzeń dla wszystkich użytkowników dróg

Skoda wsłuchuje się w potrzeby i głos klientów, dla których bezpieczeństwo jest jedną z kluczowych wartości. W 2021 roku marka przypomina o koegzystencji wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pieszych oraz rowerzystów i promuje nie tylko zaawansowane technologie bezpieczeństwa, ale także wszechstronną edukację. Skoda od lat promuje bezpieczną jazdę, prowadząc akcje edukacyjne w interaktywnym centrum bezpieczeństwa Skoda Auto Lab, gdzie w przyjazny sposób uświadamia całym rodzinom zasady właściwego zachowania w nieprzewidzianych momentach. W Skoda Auto Szkole natomiast odbywają się szkolenia z bezpiecznej jazdy z certyfikowanymi trenerami, którzy edukują kierowców, przekazując im swoje doświadczenie w zakresie odpowiednich reakcji za kierownicą w trudnych sytuacjach.

Kwestia współpracy rowerzysty i kierowcy bywa kwestią sporną, ale czy tak musi być zawsze – oczywiście, że nie. Sam jestem kierowcą z bardzo długim stażem, a także zapalonym kolarzem, który pokonuje bardzo duże ilości kilometrów na rowerze. Moja rada dotycząca współpracy jest bardzo krótka i sprawdzona – jadę tak, jak chciałbym aby jeżdżono wokół mnie bez względu na to, jaki środek transportu wybiorę – mówi Filip Kaczanowski, trener Skoda Auto Szkoła.

Korzystanie z roweru w mieście lub poza nim to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa zarówno przez kierowców, jak i rowerzystów. Rower powinien być zawsze wyposażony w przednie i tyle oświetlenie, które powinno być aktywne przez cały czas. Odblaskowe elementy garderoby rowerzysty wzmocnią jego widoczność na drodze. Równie uważni powinni być kierowcy samochodów. Kierowcy nie powinni wyprzedzać, jeśli zagraża to bezpieczeństwu ich oraz innych użytkowników drogi. Niektóre kraje wprowadzają nawet przepisy prawne, określające minimalną odległość, którą należy zachować podczas wyprzedzania. Wyprzedzając rowerzystów, kierowcy powinni zachowywać się tak, jakby wyprzedzali samochód, czyli zmieniając pas ruchu. Zalecana jest szczególna ostrożność w przypadku, gdy samochód holuje przyczepę szerszą niż sam pojazd – taką jak przyczepa kempingowa. Jednym z niebezpieczniejszych manewrów jest skręcanie w prawo na drodze ze ścieżką rowerową, dlatego kierowca bezwzględnie powinien upewnić się, że z tyłu nie nadjeżdża rowerzysta. Z tego samego powodu należy zachować ostrożność podczas wysiadania i otwierania drzwi.

„Dzielimy razem drogę”

Pod tym hasłem Skoda realizuje jedną z kampanii w ramach #ROKBEZPIECZEŃSTWA – podkreślając, jak ważna jest odpowiednia koncentracja podczas jazdy oraz zadbanie o innych uczestników ruchu. Jej cel to uświadamianie konieczności dbania o bezpieczeństwo zarówno podczas jazdy na rowerze, jak i w trakcie prowadzenia auta. Temat jest często bagatelizowany, dlatego też marka nagłaśnia go, by edukować wszystkich użytkowników drogi. Kampanii towarzyszył nietypowy klip, w którym w role rowerzystów wcieliły się manekiny używane w testach zderzeniowych:

Korzystanie z telefonu, odwracanie wzroku od trasy i interakcje z pasażerami sprawiają, że bohaterowie nie docierają bezpiecznie do domu.

Technika wspiera bezpieczeństwo

Empatyczne podejście kierowców, rowerzystów i pieszych to jednak nie jedyny element wpływający na bezpieczeństwo użytkowników drogi. Wspierają je także nowe technologie. Modele Skody są wyposażone w najnowsze systemy, które czynią je jednymi z najbezpieczniejszych pojazdów w swoich segmentach i pomagają wpływać na poziom bezpieczeństwa zarówno aktywnego, jak i pasywnego. Jednym z nich jest system Front Assist, który w obliczu kolizji aktywuje hamulce, aby zminimalizować konsekwencje ewentualnego zderzenia. W skład Front Assista wchodzi także asystent wykrywania pieszych i rowerzystów aktywny przy prędkościach od 5 do 60 km/h. System Side Assist, dzięki dwóm czujnikom umieszczonym z tyłu samochodu, wykrywa pojazdy, w tym także rowery nadjeżdżające z tylu lub znajdujące się w martwym polu. System sygnalizuje ich zbliżanie diodami LED w lusterkach bocznych. Uzupełnieniem systemu Side Assist jest Exit Warning – funkcja, która wizualnie i dźwiękowo ostrzega kierowcę oraz pasażerów podczas wysiadania z samochodu, gdy otwarcie drzwi mogłoby spowodować kolizję z nadjeżdżającym samochodem, skuterem lub rowerzystą.

Dzielimy razem drogę

Technika nie zastąpi koncentracji i uważności niezbędnych do bezpiecznej koegzystencji użytkowników dróg, ale może w zdecydowany sposób wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Drogi są wspólną przestrzenią dla wszystkich użytkowników ruchu i każdy, niezależnie od wybranego środka transportu czy poruszania się pieszo, jest ich równoprawnym użytkownikiem. Dla zachowania wspólnego bezpieczeństwa kluczowe znaczenie ma edukacja oraz działania podnoszące znajomość przepisów, a także wzajemny szacunek i empatia. Pamiętajmy o tym!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj