Skoda_zmiana_perspektywy_bezpieczeństwo_rower_samochód

Rajdowiec Miko Marczyk i kolarz Bartosz Huzarski zostali bohaterami kolejnej akcji edukacyjnej Skody dotyczącej bezpiecznych zachowań na drodze. Sportowcy zamieniają się typowymi dla siebie środkami transportu i przemierzają trasę, podczas której krzyżują się ścieżki rowerowe oraz drogi dla aut. Warto obejrzeć i być może zmienić własne nawyki lub wcielić w życie kilka spostrzeżeń.

Akcja pt. „Zmiana perspektywy” ma na celu podkreślić znaczenie koegzystencji wszystkich uczestników ruchu i zwracania uwagi na wzajemne bezpieczeństwo niezależnie od środka transportu. Projekt jest realizowany w ramach kampanii Skody #ROKBEZPIECZEŃSTWA, która trwa przez 2021 rok i obejmuje szereg działań edukacyjnych.

W akcji wzięli udział Miko Marczyk, Rajdowy Mistrz Polski, oraz Bartosz Huzarski, utytułowany reprezentant naszego kraju w kolarstwie szosowym. Sportowcy zamieniają się rolami i przesiadają się na rower szosowy – w przypadku Miko Marczyka – oraz do samochodu – w przypadku Bartosza Huzarskiego. Obaj mają do pokonania odpowiednio wyznaczone trasy. Znajdują się na nich liczne punkty styku rowerzystów i kierowców aut. Kampania ma jeden cel: zwraca uwagę na to, jak bardzo bezpieczeństwo na drodze zależy od współpracy użytkowników jedno- i dwuśladów oraz ich uważności.

Całą kampanię najlepiej podsumowuje krótki film pt. „Zmiana perspektywy”:

Warto obejrzeć i być może zmienić własne nawyki lub wcielić w życie kilka spostrzeżeń.

Jako kolarz naturalnie jestem bardzo uważny w okolicach ścieżek rowerowych i zwracam szczególną uwagę na bezpieczne wyprzedzanie jednośladów. Poruszając się samochodem, widzę jednak jak konstrukcja auta może czasem ograniczyć widoczność. Ponadto mogę obserwować, jak zachowują się rowerzyści na drogach i ścieżkach rowerowych. Wzajemny szacunek, jazda zgodnie z przepisami oraz uważność są szalenie istotne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Powinniśmy o sobie pamiętać niezależnie od tego jakim środkiem transportu się poruszamy – mówi Bartosz Huzarski.

Zmiana perspektywy to pouczające i dające do myślenia doświadczenie. Zwykle podróżuję, siedząc za kierownicą samochodu. Jako rowerzysta nabieram nowego spojrzenia na przykład podczas bycia wyprzedzanym przez samochody. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w akcji i gorąco zachęcam wszystkich kierowców do przemierzenie znanej trasy innym środkiem transportu niż zazwyczaj i zmiany optyki – dodaje Miko Marczyk.

Kompleksowe podejście Skody do bezpieczeństwa na drodze

Akcja „Zmiana perspektywy”, do której Skoda zaangażowała utytułowanych polskich sportowców, którzy zawodowo korzystają z dróg zarówno w mieście, jaki i poza aglomeracjami, to kolejna odsłona kampanii #ROKBEZPIECZEŃSTWA – i dowód na to, jak zmiana środka transportu zmienia sposób postrzegania drogi. Proste ćwiczenie przypomina, jak ważne są wzajemne zrozumienie i empatia podczas jazdy. Zmiana perspektywy pozwala na poznanie miasta i przemierzanych tras z innego punktu widzenia, umożliwiając zwrócenie uwagi na inne potencjalne zagrożenia podczas jazdy. Równocześnie pozwala na zgromadzenie doświadczenia, które w przyszłości pozwoli uniknąć tych zagrożeń, a także lepiej zrozumieć innych uczestników ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here