PoradyPoradyOstatni dzwonek, by zapisać się na kurs redukujący punkty karne! Jak to...

Ostatni dzwonek, by zapisać się na kurs redukujący punkty karne! Jak to zrobić?

Kierowcy mają jeszcze kilkanaście dni na wykasowanie ze swojego konta punktów karnych. Przedstawiamy, jak zapisać się na kurs redukujący punkty karne i na czym on polega.

17 września 2022 r. nastąpi kolejna duża rewolucja w mandatach i punktach karnych. Odnośnie kar finansowych w życie wejdzie tzw. recydywa mandatowa, na mocy której kierowcy popełniający, w ciągu dwóch lat, to samo wykroczenie, zapłacą podwójną stawkę mandatu. Jeszcze więcej zmian dotknie kwestie przyznawania i likwidacji punktów karnych, bowiem wzrośnie maksymalna liczba punktów przyznawanych za jedno wykroczenie – z 10 do 15. Najwyższym wymiarem objęte zostanie przy tym aż 21 drogowych przewinień, stąd o zgromadzenie dopuszczalnych 24 punktów będzie naprawdę nietrudno. Kierowcy mający punkty karne muszą się liczyć z dłuższym czasem ich figurowania na koncie – zostanie on wydłużony z roku na dwa lata. W dodatku pojawią się one dopiero po zapłaceniu mandatu, zatem zwlekanie z opłaceniem kary wiąże się z odkładaniem w czasie momentu przedawnienia punktów karnych.

Jednak nie to najbardziej boli kierowców. W świetle nowych przepisów nie otrzymają już możliwości wcześniejszego wykasowania punktów, bowiem 17 września wycofane zostaną kursy redukujące punkty karne. Jeśli wobec tego komuś zależy na „uszczupleniu” swojego dorobku, musi niezwłocznie zapisać się na szkolenie – i będzie to ostatnia taka możliwość.

Kto może uczestniczyć w kursie likwidującym punkty karne?

Szkolenie dostępne jest dla kierowców mających maksymalnie 24 punkty karne. Minimalny wiek posiadania prawa jazdy to jeden rok, zatem kurs nie obejmuje tzw. młodych kierowców, których obowiązuje limit 20 punktów karnych.

Jakie są korzyści z przystąpienia do kursu redukującego punkty karne?

Uczestnictwo w kursie kasuje z konta 6 najstarszych punktów karnych. Z tego powodu warto, przed zapisaniem się, zobaczyć ile ich aktualnie mamy – może się okazać, że w momencie przystąpienia do kursu zdążą się przedawnić. Do szkolenia można przystąpić nie częściej niż co 6 miesięcy. Jeśli zatem już wcześniej w nim uczestniczyliśmy, upewnijmy się, czy do 17 września zmieścimy się w tym „co półrocznym” odstępie.

Kurs redukujący punkty karne
Po 17 września punkty karne będą się jedynie samoczynnie kasowały od daty zapłacenia mandatu. Zredukowanie ich poprzez odbycie kursu stanie się niemożliwe.

Jak zapisać się na szkolenie likwidujące punkty karne?

Tego typu kursy organizowane są w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Kierowca sam go sobie wybiera, tak samo jak drogę zapisania się na kurs. W zależności od WORD-u, można to zrobić przez telefon, mailowo lub osobiście. Należy przygotować następujące dokumenty:

  • prawo jazdy lub zaświadczenie z Wydziału Komunikacji w zakresie danych zawartych w prawie jazdy;
  • wypełniony wniosek o udział w kursie (do pobrania w WORD);
  • dowód uiszczenia opłaty za szkolenie.

Kurs redukujący punkty karne z reguły kosztuje 300-400 zł. Opłatę można wykonać przelewem lub na miejscu (często wyłącznie kartą płatniczą). Ośrodki zazwyczaj dysponują wyznaczonymi terminami szkoleń, jednakże w niektórych istnieje możliwość ustalenia go indywidualnie. Czasami zdarzają się jeszcze kursy realizowane w formie zdalnej.

Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

Przychodząc na kurs warto wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. W skrócie, jest to 6 godzin zajęć teoretycznych z przewidzianymi przerwami. Pierwsza część (3 godziny lekcyjne, czyli po 45 minut) obejmuje wykłady prowadzone przez policjanta. Poruszane tematy to głównie przyczyny wypadków drogowych, jak ich prawne i społeczne skutki. W drugiej części kursanci uczestniczą w tzw. pogadance z psychologiem o psychologicznych aspektach zachowania się kierującego w ruchu drogowym.

Kurs nie kończy się egzaminem ani inną formą sprawdzenia wiedzy. Aby go jednak zaliczyć, trzeba być na wszystkich zajęciach. Po ukończeniu WORD wydaje dwa zaświadczenia o odbyciu kursu – dla uczestnika i policji. Wtedy Komendant Wojewódzki prowadzący ewidencję punktów karnych wykasuje z konta 6 najstarszych punktów.

Redakcja poleca:

Jakie zmiany w punktach karnych wejdą w życie 17 września 2022 r.?

Jak sprawdzić punkty karne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji