Fabryka Toyoty w Wałbrzychu

W Polsce zlokalizowanych jest 5 fabryk silników samochodowych, co plasuje nas na trzecim miejscu za Niemcami i Wielką Brytanią. Niebawem ruszy szósta – Mercedesa w Jaworze.

Na terenie Europy znajduje się 58 zakładów zajmujących się produkcją silników samochodowych. Najwięcej z nich – 15 – ulokowano w Niemczech, lecz to w Wielkiej Brytanii (8 fabryk) wytwarza się silniki dla aż 8 koncernów. Trzecie miejsce zajmują ex aequo Francja, Włochy i Polska. Nasz kraj może się pochwalić pięcioma zakładami zlokalizowanymi na terenach Dolnego i Górnego Śląska. Produkujemy jednostki napędowe dla Volkswagena (Polkowice), PSA (Tychy), Toyoty (Wałbrzych i Jelcz-Laskowice) i FCA (Bielsko-Biała). W przyszłym roku koncern Daimler uruchomi szósty zakład w Jaworze. Będą w nim powstawać czterocylindrowe silniki benzynowe i diesla, które trafią pod maski przyszłych Mercedesów. Z kolei w fabryce Toyoty w Jelczu-Laskowicach w 2019 r. rozpocznie się produkcja nowych silników benzynowych 1.4 i 2.0.

Poniżej lista wszystkich krajów, w których znajdują się fabryki silników samochodowych. Przy okazji podajemy koncerny mające tam swoje zakłady, a w polskich fabrykach – także typy wytwarzanych silników.

KrajIlość fabrykFirmy, do których należą fabryki
Niemcy15BMW, Daimler, Ford, PSA, Volkswagen
Wielka Brytania8BMW, Ford, Jaguar-Land Rover, Ricardo, Toyota, Volkswagen, Honda, Renault-Nissan
Francja6FCA, PSA, Volvo, Renault-Nissan
Polska6Toyota, Daimler, Volkswagen, FCA, PSA
Włochy6FCA, Ferrari, Volkswagen
Hiszpania3Renault-Nissan, Ford
Rosja3Renault-Nissan, Ford, Volkswagen
Austria2BMW, PSA
Rumunia2Renault-Nissan, Ford
Turcja2Renault-Nissan, Ford
Węgry2Volkswagen, PSA
Czechy1Volkswagen
Słowacja1Hyundai-Kia
Szwecja1Volvo