Współpraca reklamowaNajpopularniejsze auto z Polski. Zna je cały świat!

Najpopularniejsze auto z Polski. Zna je cały świat!

Mamy powody do dumy. Produkowane Polsce samochody są znane i cenione na całym świecie. Jednym z nich jest Fiat 500.

Na terenie Polski działa wiele firm związanych z motoryzacją, które generują przychody do budżetu i dają miejsca pracy. Mimo że nie produkujemy aut osobowych pod własnymi markami, mamy powody do dumy – bo tylko w ten sposób można określić rozpoznawalnego i cenionego na całym świecie, od Chile i USA, po Japonię i Australię, Fiata 500.

Fiat 500 - wnetrze „Pięćsetki” z Tychów znalazły odbiorców w ponad stu krajach świata. Najwięcej aut wyeksportowano do Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, ale w dziesiątce największych rynków znajduje się także daleka Japonia.

Stylowy, miejski model Fiata, cieszy się także dużym uznaniem także w Polsce. Sytuację doskonale obrazują ceny używanych Fiatów 500 – nawet egzemplarze z samego początku produkcji i z wysokimi przebiegami nie kosztują mniej niż 13-15 tys. zł. Im świeższe i lepiej wyposażone auto, tym ceny wyższe.

Co zadecydowało o sukcesie Fiata 500, który jest oferowany od 2007 roku? Przede wszystkim Włochom udało się stworzyć udaną reinkarnację kultowego auta sprzed lat. Obecna „pięćsetka” ma niepowtarzalny wygląd i ciekawie urządzone wnętrze, ale pod względem przestronności, komfortu czy systemów wsparcia jest zupełnie współczesny, w czym pomogły kolejne modernizacje.

Fiat 500 CabrioNie bez znaczenia okazała się też szeroka paleta silników, którą na bieżąco dopasowywano do oczekiwań klientów i norm emisji spalin. Obecnie zainteresowani zakupem nowej „pięćsetki” mają do wyboru benzynową wersję 1.0 Hybrid oraz sportowego Abartha 595 oraz 695, których silniki 1.4 T-Jet rozwijają odpowiednio 165 i 180 KM.

Za produkcję Fiata 500, a także Abarthów odpowiada fabryka w Tychach – jeden z największych zakładów produkcyjnych w Europie, a także wiodąca fabryka Fiata w Europie. Został on wybudowany w latach 1972-1975, zajmuje ponad 2,4 km² powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 km². Zakład Tychy to prawdziwe miasteczko przemysłowe, w którym znajduje się 70 firm świadczących usługi na rzecz produkcji samochodów. Wszystko to sprawia, ze jest on największym pracodawcą w regionie z zatrudnieniem na poziomie 3400 pracowników.

Fiat dokłada starań, by samochody z tyskiej fabryki były jak najwyższej jakości. Konsekwentnie realizowana strategia zaprocentowała w 2004 roku zdobyciem przez zakład Polskiej Nagrody Jakości, a ukoronowaniem tej drogi było zdobycie w roku 2013 prestiżowego, Złotego Poziomu w klasyfikacji World Class Manufacturing (WCM). Poziom ten został utrzymany i potwierdzony kolejnym audytem w grudniu 2015 r.

Fabryka w Tychach i Fiat 500Jak podaje Fiat, przekształcenie zwojów blachy w gotowy samochód trwa około 12 godzin technologicznych, a każdego roku powstaje kilkaset tysięcy aut. Niedawno fabryka miała dwie okazje do świętowania. Jubileuszowa, dwuipółmilionowa „pięćsetka” zjechała z taśm montażowych 22 marca 2021 roku. Był nią przeznaczony dla francuskiego rynku egzemplarz w wersji Dolcevita z silnikiem hybrydowym. Wynikiem 2,5 miliona sztuk Fiat 500 pobił rekord tyskiej fabryki Stellantis w całkowitej liczbie wyprodukowanych samochodów danego modelu, wyprzedzając w rankingu Top 3 Fiata Pandę drugiej generacji (2,168 mln. szt.) i Fiata 126p (2,166 mln. szt.). Fiat zaprezentował też dwa dwa inne auta. Ten z numerem 2 499 999 w wersji Sport trafi do klienta z Polski, a 2 500 001 w sportowej wersji Abarth 595 Monster Energy Yamaha został zamówiony we Włoszech.

Fabryka Fiata w TychachDwunastomilionowy pojazd został wyprodukowany w Tycach w listopadzie 2019 r. Ponownie świętowano 29 września ubiegłego roku. Wówczas z linii montażowych fabryki pojazdów Stellantis w Tychach zjechał 12,5-milionowy pojazd. Był nim dwukolorowy Fiat 500 Dolcevita z napędem hybrydowym, który trafi do klienta w Belgii. Przy tej okazji Fiat nie omieszkał przypomnieć, że „pięćsetka” jest liderem segmentu A we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na 10 innych rynkach europejskich oraz drugim po Fiacie Panda we Włoszech i w Europie. Warto więc pamiętać, że wybierając nowy samochód wciąż można wesprzeć działające na terenie Polski zakłady.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji