Obecny rok nie jest najlepszy dla przemysłu samochodowego w Europie. Dopiero we wrześniu odnotowano zauważalny wzrost sprzedaży. Prezentujemy szczegółowe statystyki.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) co miesiąc publikuje raporty dotyczące rejestracji nowych aut w Europie. W statystykach ujęte są dane z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria).

We wrześniu sprzedaż nowych samochodów w krajach UE i EFTA wzrosła aż o 14,4% w ujęciu rok do roku. Jednak podsumowanie pierwszych trzech kwartałów 2019 r. nie wypada już tak pozytywnie. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba nowych rejestracji jest niższa o 1,6%. Dopiero wyraźny wzrost sprzedaży w IV kwartale ma szansę poprawić statystyki. Być może przyczyni się do tego premiera nowego Golfa VIII.

Największy wzrost liczby rejestracji we wrześniu 2019 r. odnotowano w Rumunii (+118,2%), na Litwie (+75,8%) oraz w Szwecji (+40,0%). Spadek sprzedaży odnotowano tylko na Islandii (-23,5%) i w Bułgarii (-8,6%). Najwięcej nowych aut kupiono w Wielkiej Brytanii (343 255 szt., +1,3%).

W pierwszych trzech kwartałach najlepiej radzili sobie: Litwa (+42,8%), Rumunia (+16,4%) i Grecja (+10,3%). Największe spadki w tym okresie dotknęły Islandię (-38,5%), Szwecję (-12,1%) i Finlandię (-10,0). W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2019 r. największym europejskim rynkiem pozostały Niemcy (2 740 158 szt., wzrost o +2,5%).

Jak na tym tle wypada Polska? W naszym kraju we wrześniu tego odnotowano wzrost sprzedaży nowych aut o 29,3% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W pierwszych trzech kwartałach na polskim rynku zarejestrowano o 1,9% więcej samochodów niż przed rokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj