NowościAktualnościSprzedaż kamperów w Polsce – I półrocze 2021 r.

Sprzedaż kamperów w Polsce – I półrocze 2021 r.

Na polskim rynku trwa boom na samochody kempingowe. Dotyczy to zarówno nowych kamperów, jak i pochodzących z importu. Sprawdź szczegółowe dane.

Samochody kempingowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Ten obserwowany od ponad roku boom na rynku kamperów ma niewątpliwy związek z trwającą pandemią COVID-19. W obliczu kolejnych obostrzeń i ograniczeń w przemieszczaniu własny „dom na kółkach” okazuje się ciekawą alternatywą dla zamkniętych hoteli. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach sprzedaży.

W pierwszej połowie 2021 roku zarejestrowano w Polsce 1195 nowych kamperów. To aż o 152% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku. Ponadto tegoroczny rezultat z I półrocza przewyższył łączny wynik z lat 2018 i 2019! Te dane dobitnie pokazują, jak szybko rozwija się rynek aut kempingowych w naszym kraju.

Najwięcej nowych kamperów sprzedano na Śląsku (218 szt.), Mazowszu (197 szt.) i w Wielkopolsce (171 szt.). Natomiast najmniejszą popularnością samochody tego typu cieszą się w województwach: świętokrzyskim (9 szt.), podlaskim (14 szt.) i lubuskim (23 szt.).

W ostatnim czasie coraz większym powodzeniem wśród polskich klientów cieszą się kampery pochodzące z importu. W okresie od stycznia do czerwca tego roku sprowadzono do naszego kraju 1162 używane auta z zabudową kempingową, co oznacza wzrost o 65% w stosunku do I półrocza 2020 r.

Na koniec jeszcze słowo wyjaśnienia. W artykule celowo nie zamieściliśmy zestawienia dotyczącego najpopularniejszych marek i modeli kamperów, ponieważ dostępne dane nie są jednoznaczne. Niektóre samochody z zabudową kempingową (np. Volkswagen California) są rejestrowane jako auta osobowe i z tego względu nie są ujęte w powyższych statystykach. Ponadto istnieją pewne rozbieżności w samej bazie CEP – czasami w dokumentach kampera podana jest marka pojazdu stanowiącego bazę do zabudowy, a czasami – nazwa producenta zabudowy.

Źródło: IBRM Samar

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji