Amerykańscy naukowcy sprawdzili, czy cena samochodu wpływa na to, że chętniej ustępujemy pierwszeństwa pieszym. Wyniki badania mogą zaskoczyć.

Kwestia pierwszeństwa pieszych od lat stanowi przedmiot debaty publicznej w naszym kraju. W ubiegłym roku polski rząd zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów w tym zakresie. Chodzi o bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych, nie tylko na przejściu, ale także przed wejściem na pasy. Jednak nawet najlepsze prawo zawodzi, jeśli nie jest przestrzegane. Badania opublikowane w Journal of Transport & Health pokazują, że na decyzję o przepuszczeniu pieszego ma wpływ kilka „pozaprawnych” czynników. Jakich? Przeczytacie o tym poniżej.

Amerykańscy naukowcy stanęli przy jednym ze skrzyżowań w Las Vegas i sprawdzili reakcje 461 kierowców. Tylko 129 z nich (27,98%) ustąpiło pierwszeństwa pieszemu na pasach, a pozostałych 332 (72,02%) pojechało dalej. Pierwszy, ogólny wniosek jest taki, że wśród aut, które zatrzymały się przed przejściem były tańsze samochody niż wśród aut, które nie przepuściły pieszych. Dokładniejsza analiza przyniosła jeszcze ciekawsze spostrzeżenia. Gdy wartość auta wzrasta o 1000 dolarów, szanse że jego kierowca ustąpi nam pierwszeństwa na pasach maleją o 3%.

Okazuje się, że płeć i kolor skóry pieszego również mają wpływ na to, czy kierowca zatrzyma się przed przejściem. W badanej grupie przechodniów było 249 kobiet oraz 212 mężczyzn. Kierujący częściej ustępowali pierwszeństwa kobietom (31,33%) niż mężczyznom (24,06%). Jeśli chodzi o rasę, 230 pieszych miało białą karnację, a 231 – inny kolor skóry. Kierowcy częściej przepuszczali na pasach osoby o białym kolorze skóry (31,17% wobec 24,78%).

Należy pamiętać, że tak jak w każdym tego typu eksperymencie, badanie jest obarczone błędem. Naukowcy nie przeprowadzili wywiadów z kierowcami, przez co trudno nam wskazać przesłanki do takiego czy innego zachowania na drodze.

Zobacz również:

Rząd zapowiada zaostrzenie kar dla kierowców

Źródło: Journal of Transport & Health

1 KOMENTARZ

  1. Nowo bogactwo o wiele częściej również jeździ „na zderzaku” innym uczestnikom ruchu drogowego,stwarzając swoją arogancją niepotrzebne dodatkowe zagrożenie.
    To wiadomo już od zarania dziejów,ze wraz z powiększającym się kontem,u prymitywnych osobników wzrasta również pycha,buta i egoizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj