Komis z używanymi samochodami

Istnieje wiele źródeł używanych samochodów. Jednym z nich są przetargi organizowane przez komorników oraz inne państwowe instytucje. Czy warto szukać na nich aut?

Mimo że w Polsce nie brakuje samochodów, stan wielu z nich jest daleki od satysfakcjonującego. Kierowcy szukają więc sposobów na znalezienie zadbanego pojazdu – najlepiej od osoby prywatnej czy z pierwszych rak.

Nie każdy wie, że przy poszukiwaniach nie trzeba zawężać się do internetowych serwisów ogłoszeniowych czy lokalnych komisów. Ciekawe propozycje za rozsądne kwoty pojawiają się w przetargach organizowanych przez komorników, izby celne czy inne instytucje państwowe (np. sądy, urzędy pracy, ambasady, urzędy wojewódzkie itd.).

By przystąpić do walki o samochód z innymi oferentami, trzeba zwykle uiścić wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej. Wygrywa osoba, która zadeklaruje najwyższą kwotę, jednak standardem jest ustalanie kwot wywoławczych lub minimalnych cen pojazdów.

Samochody z przetargów 02
Ofert sprzedaży samochodów z przetargów można szukać m.in. na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych (fot. msz.gov.pl).

Zainteresowani zakupem auta muszą zazwyczaj pisemnie przedstawić własną ofertę. Wymagane jest przy tym zrobienie tego według wzoru wymaganego przez daną instytucję. Z przyczyn formalnych niezwykle ważne jest dotrzymanie terminów czy dostarczenie wymaganych dokumentów lub danych. Jakiekolwiek braki zwykle są równoznaczne z wykluczeniem danej oferty z przetargu.

Dla „niewtajemniczonych” osób największym problemem może być znalezienie ogłoszeń dotyczących przetargów lub licytacji pojazdów. Nie pojawiają się one bowiem w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Jednym z miejsc jest natomiast strona Krajowej Rady Komorniczej. Oferty często pojawiają się także na stronach urzędów miejskich.

Przetargi organizowane przez instytucje dotyczą już aut wycofywanych z użytkowania, a więc kilku lub kilkunastoletnich i z przebiegami znacznie przekraczającymi 200 tys. km. Relatywnie niskie ceny odpowiadają zwykle przeciętnemu stanowi technicznemu pojazdów czy ich skromnemu wyposażeniu. O świeży samochód z niewielkim przebiegiem najłatwiej na licytacji komorniczej. Ciekawe oferty pojawiają się też na przetargach auto poleasingowych i powindykacyjnych – zajmują się tym wyspecjalizowane firmy (np. autoprzetarg.pl) lub przedsiębiorstwa zajmujące się leasingiem pojazdów (np. pkoleasing.pl).

2 KOMENTARZE

  1. Na plus: pewność pochodzenia, bezwypadkowość (nie zawsze, ale nikt tego nie ukrywa), serwisy w ASO, dłuższy czas w jednych rękach, bardzo dobre wyposażenie. Na minus – może coś wyjść w międzyczasie za co sprzedający nie odpowiada, jednak w polskich realiach, Mirek-Handlarz też za co nic odpowiada (gwarancja do bramy i się nie znamy). Auto mogło mieć dużą liczbę użytkowników. Jeżeli ktoś ma podstawowe pojęcie o autach, po własnych oględzinach i weryfikacji online z kilka baz spokojnie jest w stanie ocenić auto… Biorąc pod uwagę jak bardzo nieuczciwie opisywane są samochody w ogłoszeniach, to rzeczywiście tutaj realnie stan auta jest opisany i jest na to komplet dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj