PoradyPoradyLeasing samochodu używanego. Kiedy można go wziąć? Czy to się opłaca?

Leasing samochodu używanego. Kiedy można go wziąć? Czy to się opłaca?

Zakup auta, nawet używanego, to duży wydatek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na leasing samochodu używanego. Rozłoży to nasze wydatki w czasie. Na jakich warunkach jest udzielany leasing na auto używane?

Leasing, zwłaszcza wśród firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, jest popularnym sposobem finansowania pojazdu. Na dobrą sprawę nie ma znaczenia, czy chodzi o samochód nowy, czy używany. Firma leasingowa udostępnia samochód w zamian za opłacanie miesięcznych rat leasingowych. Na koniec okresu umowy przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu (w przypadku leasingu finansowego) lub może wykupić auto (w przypadku leasingu operacyjnego), co nie zawsze ma sens, gdy wysokość kwoty wykupu jest znaczna. Warto zwrócić na to uwagę przy zawieraniu umowy.

Firmy leasingowe kierują się własnym interesem. Wiedzą, że leasing starszych pojazdów oznacza dla nich wyższe ryzyko, więc wprowadzane są limity wieku. Mogą dotyczyć wieku pojazdu na początku umowy (np. 3-4 lat, ale i zdarzają się propozycje do 8 lat) oraz jej końcu (zwykle 6-8 lat, czasem 10 lat). Istnieje też reguła, że im starszy pojazd, tym okres jego leasingowania musi być krótszy.

Redakcja poleca: Leasing czy wynajem. Różnice między formami finansowania auta

Z reguły firmy oferujące usługi leasingu mają też w swojej ofercie używane, poflotowe auta wracające z wcześniejszych leasingów czy wynajmów. Wzięcie ich w ponowny leasing to często najlepsze rozwiązanie. Mają sprawdzoną przeszłość i relatywnie mały wiek. Odpadają też kwestie związane z szukaniem pojazdu spełniającego kryteria.

Leasing auta używanego może wiązać się z koniecznością wniesienia wyższego wkładu własnego oraz zgromadzenia dokumentacji, która potwierdzi należyty stan techniczny pojazdu czy brak jego wad prawnych. Zdarza się, że leasingować można tylko pojazdy nabyte w oparciu o fakturę VAT, czyli kupione od firm czy przedsiębiorców. Aby możliwe było uruchomienie leasingu – firma czy osoba prowadząca działalność gospodarczą musi przejść weryfikację. Na jej bazie wydawana jest decyzja leasingowa. Z reguły to kwestia najwyżej kilku godzin. Warto wiedzieć, że od 2011 r. w Polsce dostępny jest też leasing konsumencki, który jest kierowany do osób fizycznych.

Czy leasing używanego auta opłaca się?

Używany samochód jest zwykle tańszy od nowego (zwykle, bo ostatnich latach wiele trendów na rynku uległo zaburzeniu…). Płacąc kolejne raty leasingowe nie ponosimy więc już największego ciężaru utraty wartości, który najczęściej jest najwyższy w pierwszy latach eksploatacji samochodu. Niższa cena oznacza, że za daną kwotę można wybrać lepiej wyposażone auto, egzemplarz z niższym przebiegiem czy mocniejszym silnikiem, bądź model wyższej klasy. Leasing używanego samochodu nie zmusza nas do wykładania całej kwoty, co w określonych sytuacjach też jest wartością dodaną.

Warto jednak postawić sprawy jasno – firmy i instytucje oferują narzędzia finansowe, by na nich zarobić. Każda forma leasingu będzie więc droższa od zakupu za gotówkę. O ile? Potencjalnie o kilka procent, ale warto to na spokojnie przeliczyć, bo leasingodawca może oczekiwać ubezpieczenia w konkretnej firmie lub określonym zakresie czy innych określonych działań, np. serwisowych, co może generować koszty. Sprawdźmy też, jak jest skonstruowana umowa. Czy oprocentowanie jest stałe lub zmienne bądź czy inne czynniki mogą sprawić, że raty z czasem wzrosną. Zwróćmy też uwagę na warunki ewentualnego rozwiązania umowy przed czasem – zwykle oznacza to konieczność spłaty całej kwoty, więc najlepiej wybrać auto, które szybko znajdzie kolejnego właściciela.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji