PoradyLeasing czy wynajem. Różnice między formami finansowania auta

Leasing czy wynajem. Różnice między formami finansowania auta

Ze względu na stale rosnące ceny gotówkowy zakup pojazdu jest coraz większym wyzwaniem. Firmy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą jednak skorzystać z finansowania.

W Polsce od dawna niezwykle popularną formą nabywania samochodów firmowych jest leasing operacyjny. Sukcesywnie rośnie jednak zainteresowanie wynajmem długoterminowym, który przekonuje klientów niską miesięczną ratą. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą koncerny motoryzacyjne – np. Ford, który oferuje już trzy sposoby finansowania samochodów dla działalności gospodarczych.

Kompleksowość oferty ułatwia dopasowanie jej do potrzeb oraz aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Która forma finansowania jest lepsza dla właściciela dużej floty, a która dla małych działalności gospodarczych?

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Leasing operacyjny jest klasyczną formą finansowania samochodów. W jego przypadku mamy do czynienia ze spłacaniem miesięcznych rat i wykupieniem samochodu na końcu umowy. W trakcie spłacania rat klient w pełni zajmuje się kwestiami dotyczącymi eksploatacji pojazdu, a samochód staje się jego własnością automatycznie wraz z zapłaceniem ostatniej raty (kwota wykupu jest symboliczna).

Wynajem długoterminowy to prosta i wygodna forma finansowania. Podstawowa różnica w stosunku do leasingu jest taka, że samochód po okresie umowy może zostać wykupiony, zwrócony albo wymieniony na nowy. Oczywiście wiąże się to z niższą niż w przypadku leasingu miesięczną ratą.

Leasing czy wynajem dlugoterminowy

Co różni leasing od wynajmu samochodu?

Leasing oraz wynajem długoterminowy różnią się także wysokością miesięcznych rat, zakresem usług oraz sposobem zakończenia umowy. W przypadku leasingu następuje wykup samochodu za symboliczną kwotę, a w przypadku wynajmu długoterminowego samochód najczęściej zwracany jest do finansującego i podpisywana jest kolejna umowa na nowy samochód. Oczywiście istnieje możliwość wykupu samochodu, ale końcowa kwota jest wyższa niż w przypadku leasingu. Coś za coś – w przypadku leasingu miesięczna rata jest wyższa niż w wynajmie – przedsiębiorca spłaca bowiem całą wartość samochodu, podczas gdy w przypadku wynajmu płaci jedynie za użytkowanie.

Istotną różnicą jest też zakres usług w trakcie umowy. Leasing jest wyłącznie formą finansowania samochodu, więc leasingodawca nie odpowiada za nic poza finansowaniem. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku wynajmu długoterminowego. Tutaj zakres usług dodatkowych można dopasować do własnych potrzeb. Oferta wynajmu długoterminowego może obejmować wyłącznie finansowanie, ale równie dobrze – podstawowy pakiet usług z serwisem w autoryzowanych serwisach czy kompleksową obsługę floty klienta z ubezpieczeniami, przeglądami, wymianą opon oraz serwisem. Dzięki temu firma zyskuje przewidywalność wydatków w zakresie floty.

Ford poza klasycznym wynajmem (Ford Wynajem) z pełnym zakresem usług oferuje także jego uproszczoną formę – Ford Leasing Opcje. W tej pierwszej korzystający poza finansowaniem otrzymuje ubezpieczenie oraz serwis wyłącznie w ASO, a na końcu trwania umowy zwraca samochód i może podpisać kolejną umowę. Ford Leasing Opcje to najbardziej uproszona forma abonamentu na samochód. Umożliwia finansowanie samochodu, a klient dba o ubezpieczenie i serwis we własnym zakresie, co w przypadku wiedzy i możliwości pozwala zaoszczędzić pieniądze. Gwarantowana w momencie podpisania umowy cena odkupu auta sprawia, że korzystający ma czas na przemyślenie, czy na końcu umowy chce zwrócić, wymienić czy wykupić samochód. Może także przedłużyć umowę na użytkowany pojazd.

Różnicą jest również sposób użytkowania samochodu. W przypadku leasingu – w związku z wykupem na końcu umowy – korzystający tak naprawdę może go używać jak własnego pojazdu, co jest np. istotne w przypadku samochodów dostawczych, które pracują w specyficznych warunkach. W przypadku wynajmu długoterminowego często obowiązują ścisłe ramy np. miesięcznego przebiegu czy zakazu jakichkolwiek zmian w samochodzie. Wszystko spowodowane jest tym, że właśnie deklarowany przebieg jest jednym z kluczowych czynników ustalenia miesięcznej raty wynajmu. Można jednak rzecz jasna wziąć także samochód w leasingu z niską ratą bez limitu kilometrów.

Najważniejszym podobieństwem między leasingiem i wynajmem jest możliwość zaliczenia miesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczych. W obu przypadkach klient nie musi się martwić o straty podatkowe wynikające z którejś z form finansowania. Wbrew obiegowej opinii, podobny jest także okres na który zawierane są umowy. Wynosi on od dwóch do sześciu lat.

Czym rozni sie leasing od wynajmu

Polski Ład a leasing

Polski Ład wprowadził znaczące zmiany w kontekście finansowania samochodu w ramach leasingu na firmę. Mogą one spowodować, że stanie się on mniej atrakcyjny. Sytuacja dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych. Przedsiębiorcy często decydują się na wykup samochodu z leasingu do własnego majątku prywatnego. Przestaje on być wtedy środkiem trwałym w działalności gospodarczej, a staje się majątkiem prywatnym leasingobiorcy. Do końca 2021 roku, w ramach poprzednich przepisów podatkowych, pozwalały one w takim przypadku na jego sprzedaż bez podatku dochodowego, pod warunkiem, że właściciel miał go co najmniej sześć miesięcy po wykupie.

Polski Ład wprowadził jednak znaczące zmiany w tym stanie rzeczy. Od 1 stycznia 2022 roku w takiej sytuacji nie ma już bowiem możliwości sprzedaży bez podatku dochodowego. Zbycie samochodu w okresie do sześciu lat od wykupienia go z leasingu jest bowiem opodatkowane, a przychód ze sprzedaży jest traktowany jako przychód w działalności gospodarczej. Oznacza to także konieczność opłacenia składki zdrowotnej od tego dochodu. Wbrew obiegowej opinii cały czas można jednak sprzedać samochód wykupiony z leasingu bez podatku dochodowego. Trzeba na to jednak poczekać aż sześć lat od momentu wykupu samochodu.

Zmiany dotknęły także podatek VAT naliczany od leasingu. Do końca 2021 roku był on bowiem naliczany tylko od ostatniej raty leasingowej, podczas gdy od stycznia 2022 r. musi on zostać zapłacony od wartości rynkowej samochodu, a nie od kwoty wykupu, którą jest ostatnia rata.

Leasing a wynajem – jaka forma finansowania dla kogo?

Obie formy finansowania różnią się od siebie, a tym samym są stworzone dla innych klientów. Leasing jest najlepszy dla firm, które chcą zatrzymać pojazd po zakończeniu umowy. Jeśli nie mają takiej potrzeby, alternatywą staje się klasyczny wynajem, w którym użytkują oni samochód, a obsługująca firma zajmuje się serwisem, ubezpieczeniem czy innymi kwestiami eksploatacyjnymi.

Finansowanie auta do firmy

Wynajem długoterminowy jest uproszczoną formą finansowania samochodu, w której często nie trzeba się o nic martwić. Klient płaci bowiem tylko niską miesięczną ratę, a po okresie umowy wymienia samochód na nowy. Nie ma więc także problemu ze zbyciem samochodu, co może mieć miejsce w przypadku leasingu. Kwestia ta stała się istotna po wyżej opisanych zmianach wprowadzonych przez nowe przepisy. Komfort i prostota wynajmu są więc stworzone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Niska miesięczna rata sprawia też, że jest to mniej ryzykowna i bardziej elastyczna forma finansowania w przypadku młodych przedsiębiorstw. Nie muszą one bowiem decydować się na wykup samochodu po zakończeniu umowy, ale mają taką możliwość.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji