Tesla Model 3 po crash teście

Tesla otrzymała po raz pierwszy nagrodę TOP SAFETY PICK+ od U.S. Insurance Institute for Highway Safety za wyniki crash testu modelu 3.

Obok Tesli próbę pozytywnie przeszły także dwa inne modele z alternatywnymi napędami: elektryczny Audi e-tron oraz wodorowy Hyundai Nexo. Odpadł za to Chevrolet Bolt z uwagi na słabe światła przednie.

NASZ SKLEP

Aby otrzymać tytuł TOP SAFETY PICK+ samochód musi otrzymać ocenę dobrą (najwyższa w 4-stopniowej skali IIHS: good, acceptable, marginal, poor) zarówno podczas zderzenia czołowego z przesunięciem małym i średnim po stronie kierowcy jak również z małym przesunięciem po stronie pasażera. Dobrą ocenę trzeba także uzyskać podczas uderzenia bocznego oraz za wytrzymałość dachu i zagłówków, a także za jakość oświetlenia przedniego.

Podczas próby small overlap front, w którym auto uderza w przeszkodę narożnikiem od strony kierowcy z prędkością 40 mil na godzinę (64,3 km/h) Model 3 uzyskał ocenę „acceptable” czyli akceptowalną za ochronę nóg kierowcy. Tak samo oceniono mocowania fotelików bezpieczeństwa na tylnych fotelach z powodu tego, że zamontowano je za głęboko.

Raport z próby zderzeniowej Tesla Model 3

Zderzenia czołowe z małym przesunięciem odpowiadają za mniej więcej jedną czwartą ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń kierowców podczas uderzeń przodem auta. Wyniki w tych próbach w USA traktowane są z powagą. Z tego powodu Elon Musk wdawał się już w polemiki z amerykańskim regulatorem NHTSA (Amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego), kiedy agencja stawiała zarzuty modelowi 3 – najmniejszemu w gamie Tesli.

Obecne próby wypadły już bardzo dobrze a David Zuby z IIHS podsumował je następującym stwierdzeniem: „Już nie trzeba wyrzekać się bezpieczeństwa decydując się na samochód z mniejszym śladem węglowym”.

Tesla Model 3 przeszła już w tym roku crash test Euro NCAP, w którym uzyskała 5 gwiazdek. Podobnie jak Audi A1, Mercedesy: klasy B, GLE, EQC i CLA, Skoda Kamiq, BMW Z4. Uzyskała tam nie tylko 5 gwiazdek, ale przede wszystkim zebrała mnóstwo pochwał w kategorii systemów wspomagania bezpieczeństwa Safety Assist. Model 3 uzyskał wynik 94% podczas gdy następny w kolejności konkurent – Mercedes GLE – już tylko 78 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj