JCB Fastrac Two

JCB Fastrac Two to oficjalnie najszybszy traktor na świecie. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Poznaj szczegóły ustanowienia rekordu.

Lamborghini może i oferuje szybkie samochody, ale jako producent traktorów musi uznać wyższość JCB. W czerwcu tego roku specjalnie zmodyfikowany ciągnik rolniczy o nazwie Fastrac One rozpędził się do 103,6 mph (ok. 166,7 km/h) i ustanowił nowy rekord prędkości. Jednak dla brytyjskiego producenta maszyn rolniczych to było za mało.

Razem z inżynierami z Williamsa przygotowali traktor Fastrac Two. W porównaniu z produkowanym seryjnie ciągnikiem, Fastrac Two został odchudzony o ponad 2,5 tony (obecnie waży 5 t), a modyfikacje aerodynamiczne pozwoliły zmniejszyć opór powietrza aż o 25%. Do napędu tego czterokołowego potwora służy 6-cylindrowy diesel o pojemności 7,2 l. Ten silnik wytwarza ponad 1000 KM i 2500 Nm momentu obrotowego. Żeby przenieść taką moc na koła, fabryczną przekładnię CVT zastąpiono 6-biegową ręczną skrzynią.

JCB Fastrac Two
Do zatrzymania rozpędzonego traktora potrzebny był spadochron.

JCB podało również, jakie jest średnie zużycie paliwa Fastraca Two. Na jednym galonie najszybszy traktor świata może przejechać… 5 mil, czyli w przeliczeniu spala 56,5 l/100 km! Do ustanowienia rekordu wystarczyło zamontować 20-litrowy zbiornik.

Jesteście ciekawi, ile dokładnie wynosi nowy rekord prędkości w kategorii traktorów? Nie trzymamy Was dłużej w niepewności. Od teraz oficjalny rekord to 135,191 mph (217,6 km/h). Jak każdy tego typu wynik, stanowi on średnią z dwóch przejazdów (w dwóch kierunkach). Maksymalna prędkość, jaką rozwinął Fastrac Two wyniosła 153,771 mph (247,5 km/h)!

Próby wykonano na lotnisku Elvington w Yorkshire, a za kierownicą wyczynowego ciągnika usiadł ponownie Guy Martin, motocyklista i prezenter telewizyjny.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj