NowościAktualnościNajszybszy „elektryk” na świecie. To dzieło studentów ze Stuttgartu

Najszybszy „elektryk” na świecie. To dzieło studentów ze Stuttgartu

Grupa studentów z Niemiec ustanowiła nowy rekord przyspieszenia od 0 do 100 km/h dla samochodów elektrycznych. Zbudowany przez nich bolid jest szybszy niż Tesla Model S Plaid i Rimac Nevera. Dowiedz się więcej na ten temat.

Elektryfikacja otworzyła przed producentami aut zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o osiągi. W efekcie na rynku pojawiło się sporo elektrycznych hipersamochodów, jak np. Rimac Nevera czy Aspark Owl, które wydają się niemal przeczyć prawom fizyki, oferując przyspieszenie właściwie nieosiągalne dla ich spalinowych odpowiedników – poniżej 2 sekund od 0 do 100 km/h.

Jednak tytuł najlepiej przyspieszającego auta z napędem elektrycznym nie należy wcale do żadnego z wymienionych modeli, lecz do bolidu E0711-11 EVO, stworzonego przez studentów z uniwersytetu w Stuttgarcie. Ten niewielki pojazd waży zaledwie 145 kg i jest wyposażony w cztery silniki elektryczne o łącznej mocy 245 KM, przekazywanej na wszystkie koła.

Ustanowiony przez niemiecki zespół GreenTeam nowy rekord przyspieszenia 0-100 km/h dla samochodów elektrycznych to dokładnie 1,416 s. Warto podkreślić, że studentom ze Stuttgartu jako pierwszym udało się zejść z czasem poniżej 1,5 s. Dotychczasowy rekord z 2016 roku wynosił bowiem 1,513 s i należał do Szwajcarów z AMZ Racing.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądała próba pobicia rekordu w wykonaniu zespołu GreenTeam, to zachęcamy do obejrzenia poniższego nagrania:

Redakcja poleca:

10 najszybszych aut elektrycznych na świecie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji