Palenie w aucie

Choć palenie wyszło z mody, na drogach wciąż można spotkać wiele osób prowadzących pojazdy z papierosem w ręku. W określonych sytuacjach może zakończyć się to mandatem.

Nie każdy wiem, że kierującemu pojazdem w pewnych okolicznościach zabrania się palenia tytoniu podczas jazdy. Art. 63. 5. kodeksu drogowego stanowi, że kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki. Innymi słowy, zakaz palenia podczas przewożenia pasażerów obowiązuje kierujących autobusem, taksówką, motocyklem czy motorowerem.

Warto wiedzieć: Jak negocjować z policjantem przy popełnieniu wykroczenia?

Regulacje prawne w tym zakresie warto monitorować, bo w ministerstwie zdrowia przygotowywano projekt nowelizacji ustawy, który ustanowi zakaz palenia papierosów oraz papierosów elektronicznych przez kierowcę, przewożącego samochodem osobowym dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Podobne prawo obowiązuje m.in. we Francji, Włoszech, w Wielkiej Brytanii czy na Cyprze.

Obecnie za niestosowanie się do zakazu palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy przez kierującego przewożącego osobę pojazdem silnikowym kierujący może być ukarany mandatem karnym w wysokości 50 złotych.

fot. Newspress

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj