Mandat dla pieszych (2)

Zakaz korzystania z telefonu obejmuje już nie tylko kierowców, ale w niektórych sytuacjach również pieszych. Co więcej, w obu przypadkach złamanie przepisu może grozić wysokim mandatem.

Odkąd tylko telefony komórkowe zaczęły popularyzować się na polskim rynku, do Kodeksu Drogowego wprowadzono przepis zabraniający korzystania z nich podczas jazdy. Wyjątkiem stała się sytuacja, w której kierujący posiada zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Miało to na celu zapobiec groźnym sytuacjom na drodze, choć wówczas jeszcze telefony służyły niemal tylko do dzwonienia.

NASZ SKLEP

Współcześnie produkowane smartfony są jak przenośne komputery – za ich pomocą użytkownicy mogą nie tylko porozumiewać się z bliskimi, ale również oglądać filmy, czytać wiadomości czy… łączyć się z samochodem. Nic więc dziwnego, że korzystanie z telefonu podczas podróży może jeszcze bardziej rozpraszać kierowcę niż kiedyś. Jazda ze wzrokiem skierowanym na ekran jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego jest śmiertelnie niebezpieczna i może sprawić, że znacznie wolniej zareagujemy na niespodziewaną sytuację na drodze. Nie zapomnieli o tym również ustawodawcy podczas tworzenia zupełnie nowego taryfikatora.

Mandat za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy – ile wynosi w 2022 roku?

Od początku 2022 roku kierowca przyłapany na korzystaniu z telefonu w trakcie jazdy otrzyma mandat w wysokości 500 zł. Oczywiście mowa o sytuacji, w której karany nie wykorzystywał ani zestawu głośnomówiącego, ani słuchawkowego, a trzymał urządzenie w ręku. To jednak nie wszystko, ponieważ za popełnione wykroczenie dodawane jest również 5 punktów karnych.

Mandat za używanie telefonu komórkowego przez pieszego – ile wynosi w 2022 roku?

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów w czerwcu 2021 roku, podobny zakaz zaczął obowiązywać także pieszych. Zabronione zostało korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię oraz torowisko – jeśli odbywa się to w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji. Oczywiście dotyczy to również momentu wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych. Wszystko po to, by wkraczający na jezdnię piesi skupili swoją uwagę na ruchu, a nie na ekranie. Zgodnie z obecnym taryfikatorem, niezastosowanie się do powyższego przepisu karane jest mandatem w kwocie 300 zł.

Redakcja poleca:

Aktualny taryfikator mandatów (2022)

Czy mandaty w Polsce są drogie na tle innych krajów Europy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj