Swoją światową premierę miała wczoraj całkowicie nowa Toyota Land Cruiser. Dowiedz się więcej o flagowej terenówce japońskiej marki.

Toyota przedstawiła wczoraj kolejną generację swojego flagowego samochodu terenowego. Fani modelu czekali na ten moment od dawna – poprzednik zadebiutował w 2007 roku. Musimy przy tym zaznaczyć, że mówimy tutaj o następcy Land Cruisera V8, który już od kilku lat nie jest oferowany w Polsce. W naszym kraju nadal można kupić „małego” Land Cruisera – jego szczegółowy cennik znajdziecie pod tym adresem.

Toyota Land Cruiser 300 Series została opracowana na platformie GA-F, która wykorzystuje znaną z innych aut marki architekturę TNGA, jednak zachowała konstrukcję ramową. Dzięki temu oferuje większą sztywność, a co więcej gotowy do jazdy samochód jest o ok. 200 kg lżejszy od poprzedniego modelu i to przy zachowaniu identycznych wymiarów nadwozia – dotyczy to zarówno długości i szerokości, jak i rozstawu osi oraz kątów natarcia i zejścia.

Terenowe możliwości nowego Land Cruisera zostały podniesione za sprawą zawieszenia Electronic Kinetic Dynamic Suspension System (E-KDSS), przy którego dostrajaniu brali udział rajdowi mistrzowie i weterani Rajdu Dakar. Pokazany wczoraj samochód otrzymał także m.in. system Multi-Terrain Select, który automatycznie ocenia rodzaj nawierzchni i dopasowuje do niej tryb jazdy, oraz Multi-Terrain Monitor, pokazujący w czasie rzeczywistym obraz bezpośredniego otoczenia auta.

Klienci rozważający zakup Toyoty Land Cruiser 300 Series mogą się jednak poczuć nieco rozczarowani, gdy zajrzą pod maskę – w najnowszej odsłonie modelu nie znajdziemy już silnika V8. Zamiast tego japoński producent przewidział dwie nowe jednostki napędowe V6 twin-turbo: benzynowy motor 3.5 oraz turbodiesla o pojemności 3,3 litra.

Na liście wyposażenia nowej Toyoty Land Cruiser nie zabraknie także systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense drugiej generacji, w tym m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych (w dzień i w nocy) oraz rowerzystów (w dzień) z funkcją zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach.

Według zapowiedzi Toyota Land Cruiser 300 Series trafi do sprzedaży latem tego roku, ale nie u nas. Jak czytamy w komunikacie prasowym, nowy model nie będzie dostępny w Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj