OponyJak sprawdzić wiek opon? Gdzie znajduje się data produkcji opony?

Jak sprawdzić wiek opon? Gdzie znajduje się data produkcji opony?

Mieszanka użyta do wykonania opon podlega procesom starzenia. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić wiek opon i gdzie szukać daty produkcji opony.

Nie wszystkie elementy samochodu powinny być eksploatowane do osiągnięcia granicznego zużycia lub uszkodzenia uniemożliwiającego naprawę. Należą do nich m.in. opony. Pod wpływem kontaktu z tlenem i promieniowaniem ultrafioletowym guma użyta do wykonania ogumienia może twardnieć lub parcieć. Efektem jest zmniejszenie przyczepności (odczuwalna zwłaszcza na mokrej nawierzchni) oraz większa podatność na uszkodzenia.

Przyjmuje się, że opony nie powinny być użytkowane, gdy upływa 10 lat od daty ich produkcji. Z kolei nieużywane opony mające do 3 lat mogą być sprzedawane jako nowe, jeżeli były właściwie przechowywane. Czasami można natknąć się na oferty sprzedaży jeszcze bardziej zaawansowanych wiekiem „leżaków” magazynowych.

Warto wiedzieć: 7-letnie opony. Wyrzucić czy jeździć na nich dalej?

Na szczęście wiek opon można łatwo sprawdzić. Z reguły jest on podawany także w ogłoszeniach – jako konkretny rocznik lub np. w postaci „DOT 1420”. Sprzedający posługują się takim oznaczeniem, bo data produkcji znajduje się na końcu kodu DOT. Zaczyna się on od liter DOT, za nim znajdują się dwa znaki kodujące fabrykę, później dwa kodujące rozmiar, informację opcjonalną na potrzeby producenta oraz tydzień oraz rok produkcji opony.

Kluczowe dla rozszyfrowania wieku opony ostatnie cztery cyfry nierzadko są oddzielone od reszty kodu. Ich forma zapisu to XXYY, gdzie XX oznacza tydzień produkcji (od 01 do 52) a YY dwie ostatnie cyfry roku (np. 23 dla opon z 2023 roku). Jeżeli pierwsze dwa znaki są bliskie kodu 01, to znaczy, że opona pochodzi z pierwszej połowy roku. 28 to początek lipca, a 52 czy 53 – ostatnie dni grudnia. W przypadku dwóch ostatnich cyfr oznaczających rok – symbole z zerem na początku, np. 09, oznaczają, że opona została wyprodukowana w pierwszej dekadzie XXI wieku (np. 2009 r.). Tych należy kategorycznie unikać. Z kolei 20 czy 22 to odpowiednio 2020 i 2022 r.

Gdzie szukac daty produkcji opon
Znajdująca się w owalnym polu kombinacja cyfr 4011 oznacza, że ta opona została wyprodukowana w 40. tygodniu 2011 roku. Nawet jeżeli jej bieżnik jest głęboki, nie powinna być dalej użytkowana – mieszanka mogła stracić pierwotną elastyczność, co jest szczególnie ważne w przypadku „zimówek”.

O wieku opony warto pamiętać i sprawdzać datę produkcji gdy kupujemy nowe ogumienie – jeżeli mało jeździmy, 3-letnie – sprzedawane jako nowe – opony będą gorszym wyborem od świeższych, bo nim osiągną 10 lat, możemy nie być w stanie zużyć bieżnika do minimalnych dozwolonych wartości.

Rok produkcji ma także istotne znaczenie, gdy kupujemy komplet używanych kół, bo znajdujące się na felgach opony mogą nie stanowić żadnej wartości dodanej – zdarza się, że ich bieżnik ma kilka milimetrów głębokości, ale opony mają już kilkanaście lat. Takie opony staną się dla nas problemem – można je bezpłatnie oddać w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub odpłatnie zostawić w u wulkanizatora.

Poszukując daty produkcji warto pamiętać, ze z reguły jest ona zakodowana tylko z jednej strony opony.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji