Opel Kadett Impuls I (1990)

30 lat temu Opel dopiero eksperymentował z napędem elektrycznym. Poznaj prototypowego Kadetta Impuls I.

W ostatnim czasie kładzie się coraz większy nacisk na rozwój elektromobilności, a na rynku przybywa samochodów elektrycznych. Jednak zaledwie 30 lat temu niemieccy producenci dopiero zaczynali badania nad tego rodzaju napędem. Przykładem na to jest prezentowany już przez nas Mercedes 190 E Elektro, a także opisywany poniżej Opel.

Opel Kadett Impuls I powstał w 1990 r. jako pojazd badawczy do jazdy po mieście. Celem tego projektu było sprawdzenie, jak elektryczne auto, zbudowane w oparciu o seryjnie produkowany model, będzie nadawało się do ówczesnego ruchu miejskiego. Podstawowy warunek: w miarę możliwości prototyp powinien zachować funkcjonalność i przestronność spalinowego pierwowzoru.

Opel Kadett Impuls I (1990)

Elektryczny Opel Kadett został opracowany we współpracy z koncernem energetycznym RWE i producentem akumulatorów SAFT, który do dziś pozostaje partnerem firmy z Russelsheim. Przednie koła napędzał 22-konny silnik elektryczny, zapewniający przyspieszenie od 0 do 50 km/h w 10 sekund. Prędkość maksymalna tego prototypu wynosiła 100 km/h.

Opel Kadett Impuls I (1990)

Energia była magazynowana w niklowo-kadmowych bateriach o pojemności 14,3 kWh. Dla lepszego rozkładu masy, akumulatory umieszczono w komorze silnika i pod bagażnikiem – ich łączna waga to 310 kg. Po ok. 5 godzinach ładowania Kadett Impuls I mógł przejechać 80 km. W czasie jazdy układ hamulcowy częściowo odzyskiwał energię kinetyczną wytwarzaną podczas hamowania i doładowywał baterie.

Pomimo konwersji na napęd elektryczny, możliwości transportowe Kadetta nie uległy znaczącemu pogorszeniu. Pojemność bagażnika wynosiła 330 litrów (390 l w „zwykłym” modelu), a ładowność – 350 kg (490 kg w spalinowej wersji).

Opel Kadett Impuls I (1990)
Przeszłość i teraźniejszość: elektryczny Opel Kadett i nowa Corsa-e

Zobacz również:

Nowy Opel Corsa (2020). Opis wersji i cennik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here