Toyota Prius - przód

W przyszłym roku do sprzedaży trafi piąta generacja Toyoty Prius. Nowy model będzie dostępny wyłącznie jako hybryda plug-in. Sprawdź, co już wiadomo na temat tego auta.

Pierwsza Toyota Prius zadebiutowała ćwierć wieku temu. W ciągu tych 25 lat nabywców znalazło łącznie ponad 5 milionów egzemplarzy wszystkich generacji tego modelu, czyniąc z marki lidera w dziedzinie elektryfikacji. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, trudno mieć wątpliwości, dlaczego Japończycy postanowili przygotować kolejne wcielenie Priusa – w końcu to jeden z najważniejszych aut w historii Toyoty. Dziś poznaliśmy więcej szczegółów na temat europejskiej specyfikacji tego modelu.

Toyota Prius - bok

Toyota Prius (2023) – nadwozie, wymiary

Toyota Prius w najnowszym wydaniu bazuje na platformie GA-C drugiej generacji w architekturze TNGA. Z zewnątrz auto zachowało charakterystyczną sylwetkę w kształcie klina, jednak dzięki zmienionym proporcjom prezentuje się bardziej dynamicznie, a przy tym nowocześnie. Długość nadwozia wynosi 459,9 cm, czyli jest ono o 4,6 cm krótsze od poprzednika, natomiast szerokość wzrosła o 2,2 cm. Linia dachu została poprowadzona o 5,0 cm niżej, a jego szczyt przesunięto do tyłu, co w połączeniu ze zwiększonym o 5,0 cm rozstawem osi pozwala oczekiwać bardziej przestronnej kabiny. Dopełnieniem całości są 19-calowe obręcze kół oraz pas świetlny łączący tylne lampy i podkreślający duży napis „PRIUS” na pokrywie bagażnika.

Toyota Prius - tył

Toyota Prius (2023) – wnętrze, bagażnik

Projekt wnętrza Toyoty Prius 5. generacji powstało według koncepcji „Island Architecture”, co oznacza, że kabina została podzielona na trzy strefy – kokpit kierowcy, konsolę centralną i otoczenie. Najważniejszym elementem kokpitu kierowcy jest cyfrowy zestaw wskaźników z 7-calowym wyświetlaczem, który na wzór rozwiązania stosowanego od lat w Peugeotach, został umieszczony wysoko, pod samą szybą.

Toyota Prius - wnętrze

Konsola centralna jest z kolei zdominowana przez znacznie większy, ale zainstalowany niżej ekran dotykowy. Pod środkowymi nawiewami możemy zauważyć prosty w obsłudze panel klimatyzacji z fizycznymi klawiszami. Wyraźne powiązanie z otoczeniem wykazuje podświetlenie deski rozdzielczej, które poprzez zmianę kolorów sygnalizuje ostrzeżenia z systemu Toyota Safety Sense.

Toyota Prius - bagażnik
Toyota nie ujawniła jeszcze, jaką pojemność ma bagażnik w nowym Priusie.

Toyota Prius (2023) – silnik

Wraz z piątą odsłoną Toyoty Prius debiutuje kolejna, jeszcze wydajniejsza generacja napędu hybrydowego typu plug-in. Zespół napędowy w tym modelu składa się z benzynowej jednostki o pojemności 2,0 l (152 KM) oraz elektrycznego silnika (163 KM), a moc systemowa całego układu wynosi 223 KM. To duży przeskok względem poprzednika, który miał tylko 122 KM.

Toyota Prius - gniazdo ładowania

Według wstępnych danych (jeszcze przed homologacją), nowy Prius Plug-in Hybrid będzie mógł przejechać do 69 km w trybie elektrycznym. Ma to być możliwe za sprawą m.in. nowego, litowo-jonowego akumulatora 13,6 kWh z ogniwami o wyższej gęstości energii. Dzięki kompaktowym wymiarom został schowany pod tylną kanapą, nie odbierając komfortu pasażerom, ale za to obniżając środek ciężkości. Ciekawostkę stanowi opcjonalny panel słoneczny na dachu, który w ciągu dnia potrafi wydłużyć zasięg „na prądzie” nawet o 8 km, a podczas dłuższego, kilkudniowego postoju może naładować baterię do pełna.

Toyota Prius (2023) – cena, wyposażenie

Piąta generacja Priusa jest wyposażona w najnowsze systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Toyota T-MATE, w tym trzecią generację Toyota Safety Sense (TSS), która dzięki aktualizacjom online może być stale rozwijana, oferując z czasem dodatkowe funkcje. Wśród najważniejszych nowości należy wskazać proaktywny asystent kierowcy (wspomaga kierowcę w unikaniu potencjalnych zagrożeń na drodze), asystent zwalniania (dostosowuje prędkość auta w zależności od np. natężenia ruchu drogowego lub wykrytego zakrętu) oraz asystent kierowania (dostosowuje siłę wspomagania kierownicy do łuku drogi).

Toyota Prius - dach solarny
Dach solarny to jeden z elementów wyposażenia dostępnych za dopłatą.

Jak na razie jest jeszcze za wcześnie, aby spekulować na temat cen nowej Toyoty Prius. Pełną ofertę powinniśmy poznać w pierwszym kwartale 2023 roku, kiedy to zostanie uruchomiona przedsprzedaż tego modelu w Polsce.

Przeczytaj także:

Toyota Prius Plug-in Hybrid – nasz test

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj