Citroen C3 Aircross, Seat Arona

Miejski crossover to jedna z najpopularniejszych potraw na motoryzacyjnym stole. Sprawdziliśmy, czy lepiej smakuje przyrządzony po francusku, czy po hiszpańsku. Oto porównanie Citroena C3 Aircross i Seata Arony przeprowadzone przez tygodnik Motor.

Ubiegły rok obfitował w nowości na rynku miejskich crossoverów, dzięki którym segment ten urósł dwukrotnie w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Porównaliśmy dwóch z tych debiutantów: Citroena C3 Aircross i Seata Aronę – „uterenowionych” odpowiedników C3 i Ibizy.

Wykorzystać przestrzeń

Oba mają typową dla tej klasy długość nadwozia – Citroen 415, Seat 414 cm. Ten pierwszy otrzymał oryginalniejszą stylizację, drugi jest o 6 cm niższy i ma bardziej dynamiczny design, ale mniej wyróżnia się z tłumu.

Zobacz też: Opinie światowej prasy o Citroenie C3

Choć obydwa auta zajmują podobną przestrzeń na drodze, Seat o wiele lepiej ją wykorzystuje. Arona ma największą kabinę wśród miejskich crossoverów, C3 Aircross plasuje się w ogonie stawki.

Odczują to zwłaszcza jadący na kanapie – w Seacie mają oni do dyspozycji aż o 7 cm większą przestrzeń na nogi oraz o 3 cm więcej miejsca nad głowami. Tylna część kabiny Arony jest też o 3 cm szersza, co powinno czynić ją bardziej przyjazną dla trójki pasażerów. Siedzącemu pośrodku nie wynagrodzi to jednak dyskomfortu spowodowanego przez wysoki tunel środkowy. W C3 Aircross ledwo wystaje on ponad podłogę.

Kwestia funkcjonalności

Oba bagażniki mają zbliżoną pojemność (Citroen 410-1289 l, Seat 400-1280 l) i próg załadunkowy na niemal tej samej wysokości – 68 cm nad ziemią w Seacie, u rywala o 1 cm niżej.

Ale gdy właściciel Arony chce powiększyć bagażnik, może jedynie położyć mniejszą lub większą część oparcia kanapy, ewentualnie obie naraz. I tyle. Tymczasem kanapę C3 Aircross da się przesunąć aż do 15 cm w przód, można też zmienić kąt pochylenia jej oparcia. A jeśli zajdzie potrzeba przetransportowania czegoś dłuższego, tylko w Citroenie jest możliwość złożenia środkowej części tylnego oparcia – tak, by w kabinie nadal mogły wygodnie siedzieć cztery osoby. A gdy i to nie wystarczy, można też złożyć oparcie prawego fotela – wtedy auto zmieści np. ponad 2-metrową półkę.

Na następnej stronie
Silniki

Oceny czytelników
[Głosów: 0 Średnia: 0]