NowościRozrywkaBMW zwycięża w wyścigu 24h Spa

BMW zwycięża w wyścigu 24h Spa

Zespół BMW ROWE Racing zwyciężył w 24-godzinnym wyścigu CrowdStrike of Spa 2023, dając BMW rekordowe, 25. zwycięstwo w historii.

Niemiecki zespół zapewnił sobie już trzecie zwycięstwo w Ardenach, po wcześniejszych triumfach w 2016 i 2020 roku. Trójka kierowców: Marco Wittmann, Nick Yelloly i Phillip Eng samochodem nr 98 zajęli pierwsze miejsce. Phillip Eng odniósł swój trzeci sukces w Spa.

BMW znajdowało się w czołówce przez cały wyścig, zajmując czwarte miejsce po sześciu godzinach i szóste w połowie dystansu. W niedzielny poranek BMW wysunęło się na pozycję faworyta, korzystając z pit stopu podczas żółtych flag, po czym znakomita jazda Enga zakończyła się wyprzedzeniem Audi nr 17 Scherer Sport PHX.

Koło południa samochód bezpieczeństwa, który pojawił się na torze wyrównał szanse w czołówce. Od tego momentu wyścig 24-godzinny stał się czterogodzinnym sprintem do finału.  Jednak Yelloly szybko  powiększył przewagę BMW do ponad 10 sekund.

Pierwsze miejsce w Crowdstrike 24h Spa 2023

Ostatecznie wyścig zakończyli z 11-sekundową przewagą nad najbliższym rywalem. Co ciekawe zwycięzcy startowali z 26. pola startowego – dopiero po raz drugi od 2001 roku samochód spoza pierwszej dwudziestki w kwalifikacjach wygrał wyścig!

Drugie miejsce w Crowdstrike 24h Spa 2023

Zeszłoroczni zwycięzcy ukończyli 75. edycję na drugim miejsci. Akkodis ASP Mercedes-AMG nr 88 w składzie Raffaele Marciello, Jules Gounon i Timur Boguslavskiy nie popełnili wielu błędów, nawet jeśli brakowało im wystarczającego tempa, potrzebnego do pokonania BMW. Zespól Mercedesa był trzeci po sześciu godzinach i drugi po 12 godzinach, gromadząc ważne punkty w klasyfikacji generalnej Fanatec GT Europe Endurance Cup.

Trzecie miejsce w Crowdstrike 24h Spa 2023

Przez ostatnie kilka godzin ścigało go Audi Scherer Sport PHX nr 17, które finalnie znalazło się na trzeciej pozycji dzięki Nicki Thiimowi, Kelvinowi van der Linde i Luce Engstlerowi.

Kevin Estre w Manthey EMA Porsche nr 92 pod koniec wyścigu starał się walczyć o podium, zmuszając Thiima do defensywy i pozwalając Gounonowi odjechać. Pierwsza czwórka wyścigu reprezentowała więc cztery różne niemieckie marki: BMW, Mercedes-AMG, Audi i Porsche.

Coupe du Roi, przyznawane najlepszemu producentowi we wszystkich klasach, trafiło do Audi. Po trudnym 2022 roku, marka z Ingolstadt wróciła do formy w tym roku, zdobywając podium w klasyfikacji generalnej, w Gold Cup, Silver Cup i Pro-Am.

75. edycja CrowdStrike 24 Hours of Spa przyciągnęła na tor w Ardenach 83 677 osób, a nowe trybuny naprzeciwko boksów endurance i przy Raidillon były wypełnione na starcie.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji