NowościAktualnościZwycięstwo polskiego zespołu w Belgii

Zwycięstwo polskiego zespołu w Belgii

Niedzielny wyścig na belgijskim torze Spa-Francorchamps zakończył się spektakularnym zwycięstwem polskiej ekipy. Dodatkowo, Polacy znaleźli się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej.

European Le Mans Series (ELMS) to seria wyścigów długodystansowych rozgrywanych w Europie. Postrzegana jest jako ostatni stopień przed World Endurance Championship (WEC) czyli tymi wyścigami, których ukoronowaniem jest słynny 24-godzinny wyścig w Le Mans.
W ELMS rywalizuje także polski zespół – Inter Europol Competition. W charakterystycznych żółto-zielonych barwach startują trzy samochody. Jeden w najszybszej klasie LMP2 (numer 43) i dwa w nieco wolniejszej LMP3 (13 i 14). Cała ekipa jest międzynarodowa, a w jedynym z aut LMP3 o numerze 14 staruje polski kierowca Mateusz Kasprzyk.

W tegorocznym wyścigu 4h Spa-Francorchamps zwycięstwo w klasie LMP3 odniosła ekipa Inter Europol Competition o numerze 13 w składzie Charles Crews, Nico Pino i Guilherme Oliveira. Jednocześnie, zwycięstwo to pozwoliło się przesunąć na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu 2022. Do końca został już tylko jeden wyścig, są więc spore szanse na utrzymanie tej pozycji.

Na drugim miejscu w najszybszej klasie LMP2 zameldowała się ekipa z numerem startowym 43 (Pietro Fittipaldi, David Heinemeier Hansson, Fabio Scherer). I był to jednocześnie pierwszy raz, gdy kierowcy Inter Europol Competition startujący w klasie LMP2 zameldowali się na podium. Co ciekawe, na skutek dyskwalifikacji w kwalifikacjach, samochód numer 43 startował z ostatniego miejsca. Tym bardziej należy docenić pracę zespołu i kierowców, którym z tak odległej pozycji udało się wywalczyć drugie miejsce.

Załoga numer 14 (LMP3) zaliczyła trudniejszy wyścig. Mateusz Kaprzyk miał świetne tempo i objął prowadzenie w klasie podczas swojej zmiany, ale na mecie on i jego koledzy z załogi – James Dayson i Noam Abramczyk musieli zadowolić się ósmą pozycją.

Następny (i jednocześnie ostatni w tym sezonie) wyścig ELMS rozegrany zostanie w Portugalii 16 października na torze w Portimao. Relacje z wyścigów ELMS po polsku obejrzycie na kanale Sportklub. W wersji angielskiej dostępna jest na kanale Youtube ELMS.

Zobacz skrót wyścigu na YouTube: 

 

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji