PoradyPoradyMasz taki dokument? Będziesz musiał go wymienić!

Masz taki dokument? Będziesz musiał go wymienić!

Dekadę temu zaprzestano wydawania bezterminowych praw jazdy. Dokumenty te nadal zachowują ważność, ale ich dni są policzone. Dowiedz się więcej na ten temat.

Przed 19 stycznia 2013 roku każdy świeżo upieczony kierowca otrzymywał bezterminowe prawo jazdy, o ile oczywiście nie stwierdzono u niego przeciwskazań natury medycznej (np. poważna wada wzroku). Po tym terminie zaczęły obowiązywać nowe przepisy, w myśl których dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów może być wydany na okres maksymalnie 15 lat, a w międzyczasie kilka razy modyfikowano także wzór samego „prawka”.

Pomimo wspomnianych zmian bezterminowe prawa jazdy wciąż są ważne, choć niestety nie oznacza to, że nie będzie trzeba w końcu ich wymienić. Dobra wiadomość jest jednak taka, że chodzi tylko o wyrobienie nowego dokumentu, ponieważ raz nabyte uprawnienia nie podlegają ponownej weryfikacji. Kiedy zatem kierowców czeka wymiana bezterminowego „prawka”?

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy będzie przeprowadzana w latach 2028-2033. Po upływie tego terminu każdy kierujący będzie musiał posiadać już dokument zgodny z aktualnym wzorem, ponieważ w przeciwnym razie podczas policyjnej kontroli zostanie potraktowany tak, jakby jechał bez uprawnień. Warto podkreślić, że wyrobienie nowego prawa jazdy powinno być czystą formalnością – nie trzeba podchodzić do egzaminu ani przedstawiać wyników badań lekarskich.

Bezterminowe prawo jazdy - wymiana
Datę ważności prawa jazdy znajdziemy w rubryce 11 na odwrocie blankietu. Jeśli widnieje w niej pozioma kreska, to znaczy, że dokument został wydany bezterminowo.

Ponadto należy mieć na względzie, że bezterminowe „prawko” podlega wymianie także w przypadku zmiany danych osobowych (chodzi o imię i/lub nazwisko, adres nie jest już wymagany) oraz zniszczenia albo zgubienia dokumentu, jak również uzyskania nowych uprawnień (dodatkowej kategorii prawa jazdy).

Dla przypomnienia, wyrobienie prawa jazdy kosztuje obecnie 100,50 zł. Do tej kwoty należy doliczyć także koszt nowego zdjęcia do dokumentu (można zrobić je samodzielnie, o ile spełnia określone warunki). Jeśli musimy dodatkowo przedstawić także zaświadczenie lekarskie, to musimy uwzględnić jeszcze opłatę za badanie, której wysokość jest odgórnie ustalona na 200 zł.

Dowiedz się więcej na temat wymiany prawa jazdy:

Wymiana prawa jazdy – kompendium wiedzy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji