UżywaneOpinieUżywane Mitsubishi Space Star II (od 2013 r.) - opinie, dane techniczne,...

Używane Mitsubishi Space Star II (od 2013 r.) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Kupić auto sprzed niemal 10 lat i wciąż cieszyć się aktualną generacją? Na rynku szans na to praktycznie nie ma, ale jeśli ktoś szuka niewielkiego, prostego auta miejskiego, może zwrócić uwagę na Mitsubishi Space Stara II. Jakie są opinie o tym modelu?

Nie jest duży ani komfortowy. Nie jest również przestronny, szybki czy atrakcyjny wizualnie, ale ma mnóstwo innych zalet. Prostota, niezawodność i zwinność. Konkurencja jest ogromna, m.in. Volkswagen Up!, Hyundai i10 czy Toyota Aygo, ale trzeba przyznać, że Mitsubishi Space Star II ma w sobie coś ciekawego, poza tym na ulicach tych aut jest bardzo niewiele i paradoksalnie ta prostota może rzucać się w oczy i zwracać na siebie uwagę. Jedni szukają mocy, wyrafinowanych materiałów, przestrzeni i gadżetów, inni po prostu chcą mieć oszczędne i proste auto do codziennej jazdy i opisywana propozycja idealnie wpisuje się w ten obraz.

Mitsubishi Space Star II - tył
W najnowszej odsłonie Mitsubishi Space Star może wyglądać zaskakująco ciekawie i dość sportowo.

Używane Mitsubishi Space Star II – wymiary, nadwozie

Spoglądając na Mitsubishi Space Stara na przestrzeni ostatnich lat i aż dwóch kuracji odświeżających, zmiany pomiędzy pierwszą a ostatnią odmiana są ogromne. Z jednej strony proporcje i zamysł auta pozostał ten sam – kompaktowy, bardzo zgrabny i zwinny, ale o podwyższonej sylwetce nawiązującej nieco do minivana. O ile wersja przed liftingiem była dość anonimowa, delikatna i subtelna, tak każda kolejna zmiana, tj. w 2015 i 2019 roku, dodawała coraz więcej wyrazistych elementów. Początkowo przednia część była odrobinę bezbarwna, zdominowana przez duże klosze lamp o trójkątnym kształcie. Po pierwszych zmianach przód został niemal całkowicie przeprojektowany, dodano sporo elementów chromowanych, które urozmaiciły „twarz” tego małego autka, ale prawdziwa rewolucja nastała po drugim liftingu, gdzie przód całkowicie przeprojektowano. Zmieniono klosze lamp, które stały się o wiele ciekawsze, zmieniono grill, zderzak również całkowicie przestylizowano. Chromowane elementy ułożone w kształt litery „X” miały nawiązywać do innych, nowszych modeli w portfolio marki. Przy okazji warto wspomnieć, że auto istnieje również pod nazwą Mirage, a jego wymiary to 3710 mm długości, 1665 mm szerokości i 1490 mm wysokości. Rozstaw osi to 2450 mm.

Mitsubishi Space Star II - przód
Czerwone wstawki, nakładki, spojlery itp. Szkoda tylko, że w parze z tym nie idą sportowe doznania z jazdy.

Używane Mitsubishi Space Star II – wnętrze, bagażnik

We wnętrzu, w odróżnieniu od nadwozia, na przestrzeni niemal dziesięciu lat, zmieniało się niewiele. Tradycyjne kształty, układ, niewiele rzucających się w oczy elementów stylistycznych czy ciekawostek. Po bokach zastosowano okrągłe nawiewy ze specyficznymi żaluzjami, w centralnej części tradycyjne kratki o wydłużonym przekroju. Niżej znajdziemy spory ekran w wyższych wersjach wyposażenia. Jedynie tutaj dokonywano drobnych zmian zmieniając wielkość ekranu, ilość przycisków obok itp. Niżej zastosowano konwencjonalny panel klimatyzacji oraz schowek, uchwyty na kubki itp. Ładnie prezentują się zegary z dużym głównym prędkościomierzem, obrotomierzem po lewej stronie i panelem kontrolek po prawej.

Miejsca na szerokość jest niewiele, to oczywiste, ale nad głową nie powinno go zabraknąć nawet wysokim kierowcom. Pudełkowate nadwozie pokazuje tutaj swoje zalety. Nie jest ładne, zgrabne, ale praktyczne i funkcjonalne. Brakuje podłokietnika, ale w tym segmencie nie jest to wielką wadą. Także z tyłu nie ma co liczyć na komfort, a raczej zadowalające warunki podczas krótkich przejazdów po mieście czy na niewielkich dystansach. Do dalekich podróży nie zachęca także bagażnik o pojemności 235 litrów. Po złożeniu oparć kanapy – oczywiście nie ma co liczyć na płaską podłogę – do dyspozycji użytkowników jest 912 litrów. Ale znów – to nie priorytet tego auta. Na codzienne zakupy i ewentualny wyskok na weekend za miastem w zupełności wystarczy.

Używane Mitsubishi Space Star II – silniki

Oferta silnikowa ogranicza się do dwóch jednostek napędowych i w przypadku samochodów japońskich, jest to w zupełności normalne. Na początku w ofercie Mitsubishi Space Stara II były dwie jednostki napędowe do wyboru. Podstawową był silnik trzycylindrowy 1.0 o mocy 71 KM i momencie obrotowym 88 Nm. Napęd oczywiście kierowany na przednią oś za pośrednictwem przekładni manualnej o 5 przełożeniach. Trzeba jednak przyznać, że mimo skromnej mocy, ale dzięki niskiej wadze, Space Star z tym silnikiem zapewnia zadowalającą dynamikę w mieście. Oczywiście poza nim robi się już dość ślamazarny, ale to auto miejskie i w takiej kategorii należy je oceniać. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 13,6 sekundy na papierze nie robi wrażenia, ale 172 km/h prędkości maksymalnej już nie wygląda źle. A jak prezentuje się mocniejszy wariant? Jest to trzycylindrowe 1.2 o mocy 80 KM i momencie obrotowym 106 Nm. Napęd również trafia na przednią oś, może to być tradycyjny 5-biegowy manual, ale w opcji jest także skrzynia automatyczna, która jest co prawda wolniejsza, ale zapewnia więcej komfortu. W wersji ze skrzynią ręczną sprint do setki zajmuje 11,7 sekundy, a prędkość maksymalna to 180 km/h.

Mitsubishi Space Star II - silnik
Większa jednostka zapewnia nieco więcej mocy i momentu, co przekłada się na znacznie lepszą dynamikę w mieście.

Używane Mitsubishi Space Star II – opinie użytkowników

 Zalety 

„W niektórych konfiguracjach, w nowszych wersjach, bardzo ciekawy wygląd”.

„Wciąż rozsądna cena i tania eksploatacja”.

„Bardzo zwrotny i wystarczająco dynamiczny w mieście”.

„Ekonomiczne i dość dynamiczne jednostki napędowe”.

 Wady 

„W starszych wersjach nudna stylistyka i przeciętna jakość”.

„Zachowawcze i raczej przeciętnie wykończone wnętrze”.

„Niewiele miejsca w środku, głównie na szerokość”.

„Poza miastem nawet mocniejszy silnik sobie nie radzi”.

Używane Mitsubishi Space Star II – awaryjność, typowe usterki

Mitsubishi Space Star to bardzo niezawodne auto, głównie ze względu na swoją prostą konstrukcję oraz silniki wolnossące, w których niewiele się psuje, pod warunkiem, że użytkownik dba o regularną wymianę olejów, filtrów i szybkie usuwanie ewentualnych usterek. Kierowcy narzekają przede wszystkim na zawieszenie, które nie wytrzymuje zbyt długo, gdy auto jest mocno eksploatowane, często obciążane czy używane na zniszczonych nawierzchniach. Warto również zwrócić uwagę na jego miękkość, bowiem gdy z tyłu podróżują dwie dorosłe osoby, na nierównościach może się zdarzyć „dobicie”. Kiepsko wygłuszona jest również kabina, a pod obciążeniem silnik jest nieprzyjemnie hałaśliwy. W wersji z automatyczną skrzynią CVT warto sprawdzić jej działanie, bowiem jakiekolwiek szarpnięcia nie powinny mieć miejsca i mogą zwiastować kosztowną usterkę.

Mitsubishi Space Star II - bagażnik
Mocno dociążony tył w Space Star to krótka droga do uszkodzenia zawieszenia.

Używane Mitsubishi Space Star II – gdzie jest numer VIN?

Numer VIN w Mitsubishi Space Star II znajduje się pod maską, w okolicy ściany grodziowej, w górnej środkowej części tuż pod plastikową osłoną. Oprócz tego numer VIN znajdziemy na słupku B po lewej stronie na naklejce pod drzwiami, jak również w lewym dolnym rogu pod szybą czołową.

Mitsubishi Space Star II - VIN

Używane Mitsubishi Space Star II – sytuacja rynkowa, ceny

W dniu publikacji na serwisie OTOMOTO.pl umieszczonych było około 100 ogłoszeń dotyczących Mitsubishi Space Stara II. Przykładowo model z 2017 roku z przebiegiem 120 000 kilometrów i silnikiem 1.0 to koszt około 24 000 złotych. Za około 40 000 złotych kupimy egzemplarz z 2019 roku z przebiegiem 55 000 kilometrów i silnikiem 1.2.

Używane Mitsubishi Space Star II – podsumowanie

Mitsubishi Space Star II to świetna propozycja na auto dla kogoś, kto szuka środka transportu do miasta. Trasy będą wykonywane sporadyczne, lub do tego celu jest inny wóz? To idealny scenariusz dla Space Stara, który odwdzięczy się zwinnością, względnym komfortem i niskim zużyciem paliwa. Oprócz tego warto docenić nieskomplikowaną, prostą konstrukcję i niezawodność, a obecnie są to cechy coraz rzadziej spotykane.

Polecamy inne nasze artykuły o używanych Mitsubishi:

Używane Mitsubishi ASX (od 2010 r.) – opinie użytkowników

Używane Mitsubishi Colt VI (2004-2012) – opinie użytkowników

Mitsubishi Space Star II - bok

Mitsubishi Space Star II – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 371/166/149 cm
Rozstaw osi 245 cm
Pojemność bagażnika 235-912 l
Mitsubishi Space Star II – dane techniczne, osiągi, spalanie
Silnik 1.0 1.2
Pojemność 999 cm³ 1193 cm³
Paliwo benzynowy benzynowy
Maks. moc 71 KM 80 KM
Maks. moment 88 Nm 106 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 13,6 s 11,7 s
Prędkość maks. 172 km/h 180 km/h
Śr. zużycie paliwa 4,0 l/100 km 4,3 l/100 km

Używane Mitsubishi Space Star II – galeria

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji