UżywaneOpinieUżywane Renault Arkana (od 2021 r.) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Używane Renault Arkana (od 2021 r.) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Renault Arkana szturmem podbił rynek kompaktowych crossoverów przede wszystkim swoją stylistyką, ale i przestronnym wnętrzem oraz rozsądną ceną. Jakie są opinie o tym modelu i czy warto rozważyć zakup używanego egzemplarza?

SUV-y z nadwoziem typu coupe zdecydowanie stanowią domenę marek premium, takich jak Mercedes, BMW czy Audi. Modele takie jak Mercedes GLC Coupe, BMW X4 i Audi Q5 Sportback są przykładem aut, którymi mogą cieszyć się przede wszystkim zamożni klienci. Jednak, co z tymi osobami, którym podobają się tego typu samochody, ale po prostu nie stać ich na wydanie ponad 200-300 tysięcy złotych? Czy Renault Arkana może być ciekawą alternatywą? Dla wąskiej i specyficznej grupy klientów, którzy szukają crossovera z linią coupe, a jednocześnie z rozsądną ceną oraz niskim zużyciem paliwa, Renault Arkana może stanowić interesującą propozycję. Samochód jest na rynku od 2021 roku i zdążył znaleźć wielu zadowolonych użytkowników. Czym jeszcze charakteryzuje się ten model i na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań używanego egzemplarza?

Renault Arkana - tył
Modny, dobrze wyglądająco crossover z segmentu C z nadwoziem przypominającym coupe? Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji.

Używane Renault Arkana – wymiary, nadwozie

Auto, oparte na płycie podłogowej CMF-B, prezentuje się świeżo, nowocześnie i oczywiście modnie, szczególnie w wersji R.S. Line, dostępnej m.in. w pięknym, pomarańczowym kolorze. Chociaż takie połączenia nie są już nowością na rynku i od dawna cieszą się sporą popularnością, to do niedawna były typowe głównie dla segmentu premium. Spotkanie samochodu tej marki na ulicy z pewnością wzbudza zainteresowanie. Sylwetka Arkany wyróżnia się płynną linią, opadającym dachem, lekko zaznaczonym tyłem oraz delikatnym spojlerem tuż za szybą tylną. Kształt klina dodaje wrażenia dynamizmu i sportowego charakteru. Niestety, nie wszystkie te cechy mają odzwierciedlenie w odczuciach z jazdy, ale o tym za chwilę. Z przodu samochód prezentuje znany już wszystkim grill, który harmonijnie łączy się ze światłami wyposażonymi w charakterystyczną sygnaturę LED w kształcie litery C. Z tyłu auta z kolei znajdują się klosze lamp, które mocno przypominają te, które zastosowano w modelach Megane czy Talisman. Renault Arkana mierzy 4568 mm długości, 1802 mm szerokości i 1571 mm wysokości. Rozstaw osi to 2720 mm.

Renault Arkana - przód
Ładny lakier, sporo ciekawych dodatków, niezły komfort podróży – Arkana kusi wieloma zaletami.

Używane Renault Arkana – wnętrze, bagażnik

Wnętrze samochodu również prezentuje się nieźle, choć nie należy oczekiwać przestrzeni na miarę modelu Talisman. Pomimo obszerności, jest stosunkowo wąsko, zwłaszcza zauważalne jest to na przykładzie dość wąskiego podłokietnika z przodu. Konsola środkowa jest ładnie wyniesiona, wygodna, a ekran o orientacji pionowej harmonijnie się wpasowuje i wygodnie obsługuje. Warto zaznaczyć, że system info-rozrywki może być już nieco przestarzały, ale jeśli komuś nie zależy na multimedialnych gadżetach albo i tak będzie podłączał smartfon i korzystał z Android Auto lub Apple CarPlay, jest to raczej bez znaczenia. Niemniej jednak, jest kilka praktycznych rozwiązań, wszystkie elementy są łatwo dostępne, a jakość materiałów jest odpowiednia, biorąc pod uwagę ten segment cenowy.

Renault Arkana - kokpit
Co prawda nie jest tak ciekawie i nowocześnie jak w Australu, ale trudno narzekać na brak ergonomii i komfortu.

Bagażnik ma pojemność 513 litrów, która po złożeniu oparć wzrasta do 1269 litrów. Solidna podłoga może być ustawiona na dwóch różnych poziomach – równym z fotelami i progiem załadunku lub niżej. To drugie rozwiązanie sprawia, że bagażnik staje się głębszy, choć po złożeniu oparć nie uzyskamy całkowicie płaskiej powierzchni. Miejsca z tyłu także nie brakuje, szczególnie na nogi, ale nad głową, przez wyraźnie opadający dach, jest już trochę ciaśniej. Przeszkadza nieco także wysoki tunel środkowy. Docenimy za to nawiewy dla pasażerów z tyłu, wygodny podłokietnik czy też dodatkowe porty USB.

Używane Renault Arkana – silniki

Wybór jednostek napędowych jest raczej skromny, ale z drugiej strony obejmuje naprawdę optymalne rozwiązania. Podstawą jest silnik 1.3 TCe o mocy 140 lub 158 KM. Ten mocniejszy, dysponujący momentem obrotowym rzędu 270 Nm, pozwala na rozpędzenie się od 0 do 100 km/h w 9,1 sekundy oraz osiągnięcie 205 km/h przy średnim spalaniu 6,1 l/100 km.

Renault Arkana - silnik
Mocniejsza wersja jednostki 1.3 TCe zapewnia naprawdę przyzwoitą dynamikę i rozsądne spalanie.

Alternatywą jest napęd hybrydowy 1.6 E-Tech o mocy systemowej 143 KM i momencie obrotowym (z silnika elektrycznego) 205 Nm. Bazą jest wolnossący silnik 1.6 o skromnej mocy 94 KM i momencie obrotowym 148 Nm. Współpracuje on ze wspomnianą jednostką elektryczną o mocy 49 KM, ale to wystarczy, aby auto było zadowalająco żwawe. Napęd kierowany jest na przednią oś za pośrednictwem nietypowej przekładni Multi-Mode. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 10,8 sekundy, a prędkość maksymalna to 172 km/h. Średnie spalanie to przyzwoite 5,2 l/100 km.

Renault Arkana - silnik
Jeśli ktoś często podróżuje po mieście, może docenić jeszcze niższe spalanie napędu hybrydowego.

Używane Renault Arkana – opinie użytkowników

 Zalety 

„Bardzo ładna stylistyka, która nie wpływa znacząco na funkcjonalność auta”

„Bezproblemowa eksploatacja i wysoka niezawodność”

„Niezłe wyposażenie i jakość wykończenia”

„Silniki mają optymalne parametry i przyzwoite zużycie paliwa”

 Wady 

„Mimo wszystko, miejsca nad głową z tyłu mogłoby być nieco więcej”

„Wnętrze zaprojektowane według starszej filozofii (nie tak, jak np. w Australu)”

„Raczej przeciętna widoczność do tyłu i na boki”

„Praca hybrydowego systemu napędowego bywa irytująca”

Renault Arkana - przód
Wersja R.S. Line cechuje się sportowym wyglądem, ale nie idą za tym żadne zmiany mechaniczne.

Używane Renault Arkana – awaryjność, typowe usterki

Renault Arkana to praktycznie nowe auto bez wad produkcyjnych czy powtarzających się usterek. Pojawiają się drobne problemy z systemem info-medialnym czy niektórymi elementami wyposażenia opcjonalnego, ale każdy egzemplarz powinien być jeszcze na gwarancji, a jej brak powinien wywołać ogromną ostrożność – być może auto nie było odpowiednio serwisowane lub pojawiła się poważna ingerencja. Była jedna akcja serwisowa dotycząca modeli wyprodukowanych na przełomie 2021-2022. Dotyczyła 1562 samochodów, a problem był związany z przegrzewaniem elektrycznego układu wspomagania kierownicy. Jeśli kupujesz Renault Arkana z drugiej ręki, należy sprawdzić u lokalnego dealera, czy ten konkretny egzemplarz brał udział w akcji przywoławczej. Jeśli nie, naprawa nie będzie nic kosztować.

Renault Arkana - ekran
Renault Arkana nie sprawia żadnych problemów. Jedynie system operacyjny czasami mógłby wykazywać się lepszą wydajnością i responsywnością.

Używane Renault Arkana – gdzie jest numer VIN?

Numer VIN w modelu Renault Arkana znajduje się za szybą czołową w lewym dolnym rogu oraz pod przednimi drzwiami pasażera, na naklejce umieszczonej na dole słupka B.

Renault Arkana - VIN

Używane Renault Arkana – sytuacja rynkowa, ceny

W dniu publikacji w serwisie OTOMOTO.pl umieszczonych było około 150 ogłoszeń dotyczących Renault Arkana. Przykładowo model z 2021 roku z silnikiem 1.3 TCe w wersji Intens oraz z przebiegiem 22 000 kilometrów to koszt około 100 000 złotych. Za około 130 000 złotych można znaleźć model z 2022 roku z silnikiem 1.6 E-Tech i z przebiegiem 15 000 kilometrów.

Używane Renault Arkana – podsumowanie

Arkana to udana próba Renault, aby dodać trochę emocji do segmentu rodzinnych SUV-ów, jednocześnie oferując niskie koszty eksploatacji i praktyczność na co dzień. Nie jest tak emocjonująca jak propozycje premium, ale oferuje zadowalającą funkcjonalność, komfort, niezłe wyposażenie i przyjemne prowadzenie przy niedużym zużyciu paliwa.

Polecamy inne nasze artykuły o używanych Renault:

Używany Renault Clio IV (2012-2020) – opinie użytkowników

Używany Renault Captur II (od 2019 r.) – opinie użytkowników

Renault Arkana - bok

Renault Arkana – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 456/182/157 cm
Rozstaw osi 272 cm
Pojemność bagażnika 513/1269 l
Renault Arkana – dane techniczne, osiągi, zużycie paliwa
Silnik 1.3 TCe 1.3 TCe 1.6 E-Tech (HEV)
Pojemność 1332 cm³ 1332 cm³ 1598 cm³
Paliwo benz., turbo benz., turbo benzynowy (HEV)
Maks. moc 140 KM 158 KM 143 KM
Maks. moment 260 Nm 270 Nm 205 Nm (elektr.)
0-100 km/h 9,8 s 9,1 s 10,8 s
Prędkość maks. 205 km/h 205 km/h 172 km/h
Śr. spalanie 5,8 l/100 km 5,8 l/100 km 4,7 l/100 km

Używane Renault Arkana – galeria

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji