Samochód Roku 2019

Europejski Samochód Roku to najbardziej prestiżowy konkurs samochodowy na Starym Kontynencie. Poznajmy zwycięzców wszystkich edycji „Car of The Year”.

O zdobyciu tytułu Europejskiego Samochodu Roku marzy każdy producent samochodów. W tym znanym i prestiżowym konkursie w jury zasiada 60 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 europejskich krajów. Wspólnie wybierają model auta, który w ich odczuciu wniósł najwięcej w bieżącym roku. Aktualnie przyznano już 56. tytuł Europejskiego Samochodu Roku, czyli w edycji 2019. Zdobył go pierwszy seryjny elektryczny SUV na Starym Kontynencie – Jaguar I-Pace. Prowadził zaciętą walkę z Alpine A110, które ostatecznie przegrało po podliczeniu liczby pierwszych miejsc, jakie przyznano obu modelom. Tym samym po raz pierwszy od 6 lat konkurs „Car of The Year” wygrał samochód nietuzinkowy, wyróżniający się od strony technicznej na tle konkurentów. Innowacyjnymi trudno nazwać Samochody Roku z lat 2013-2018, czyli np. Volkswagena Golfa albo Opla Astrę.

Marki, które zdobyły tytuł „Car of The Year”

MarkaTytuły COTY
Fiat9
Renault6
Ford5
Opel5
Peugeot5
Volkswagen4
Citroen3
Alfa Romeo2
Audi2
Nissan2
Rover2
Simca2
Toyota2
Austin1
Chevrolet1
Jaguar1
Lancia1
Mercedes1
NSU1
Porsche1
Volvo1

 

Nacją mogącą się pochwalić największą liczbą zdobytych tytułów Europejskiego Samochodu Roku są Francuzi – ich auta triumfowały łącznie 16 razy. Jednak to nie francuska marka ma na koncie najwięcej zwycięstw. Jest nią Fiat (9 tytułów), dopiero potem Renault (6) i Ford (5). W całej historii konkursu „Car of The Year” tylko 10 razy wyróżnienie przyznano producentom spoza Europy, z czego 6 pochodzi z USA (Ford i Chevrolet) i 4 z Japonii (Toyota i Nissan). Pośród 21 utytułowanych marek znalazły się również te, które obecnie nie istnieją, np. Simca, Austin, NSU.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here