Samochód Roku 2019

Europejski Samochód Roku to najbardziej prestiżowy konkurs samochodowy na Starym Kontynencie. Poznajmy zwycięzców wszystkich edycji „Car of The Year”.

O zdobyciu tytułu Europejskiego Samochodu Roku marzy każdy producent samochodów. W tym znanym i prestiżowym konkursie w jury zasiada 60 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 europejskich krajów. Wspólnie wybierają model auta, który w ich odczuciu wniósł najwięcej w bieżącym roku. Aktualnie przyznano już 56. tytuł Europejskiego Samochodu Roku, czyli w edycji 2019. Zdobył go pierwszy seryjny elektryczny SUV na Starym Kontynencie – Jaguar I-Pace. Prowadził zaciętą walkę z Alpine A110, które ostatecznie przegrało po podliczeniu liczby pierwszych miejsc, jakie przyznano obu modelom. Tym samym po raz pierwszy od 6 lat konkurs „Car of The Year” wygrał samochód nietuzinkowy, wyróżniający się od strony technicznej na tle konkurentów. Innowacyjnymi trudno nazwać Samochody Roku z lat 2013-2018, czyli np. Volkswagena Golfa albo Opla Astrę.

Marki, które zdobyły tytuł „Car of The Year”
Marka Tytuły COTY
Fiat 9
Renault 6
Ford 5
Opel 5
Peugeot 5
Volkswagen 4
Citroen 3
Alfa Romeo 2
Audi 2
Nissan 2
Rover 2
Simca 2
Toyota 2
Austin 1
Chevrolet 1
Jaguar 1
Lancia 1
Mercedes 1
NSU 1
Porsche 1
Volvo 1

 

Nacją mogącą się pochwalić największą liczbą zdobytych tytułów Europejskiego Samochodu Roku są Francuzi – ich auta triumfowały łącznie 16 razy. Jednak to nie francuska marka ma na koncie najwięcej zwycięstw. Jest nią Fiat (9 tytułów), dopiero potem Renault (6) i Ford (5). W całej historii konkursu „Car of The Year” tylko 10 razy wyróżnienie przyznano producentom spoza Europy, z czego 6 pochodzi z USA (Ford i Chevrolet) i 4 z Japonii (Toyota i Nissan). Pośród 21 utytułowanych marek znalazły się również te, które obecnie nie istnieją, np. Simca, Austin, NSU.

Oceny czytelników
[Głosów: 6 Średnia: 3.7]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here