PoradySamochodem do Hiszpanii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Hiszpanii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Hiszpanii, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Hiszpanii.

Hiszpania – wymagane dokumenty tożsamości

Podczas przekraczania granicy musisz przedstawić dowód osobisty lub paszport. Warto wspomnieć, że w Hiszpanii istnieje obowiązek meldunkowy. To oznacza, że administracja hotelu czy innego ośrodka zgłasza Twoją obecność odpowiednim służbom.

Hiszpania – ubezpieczenie

W trakcie pobytu w tym kraju możesz skorzystać bezpłatnie z podstawowej opieki medycznej. Musisz mieć przy sobie tylko Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można otrzymać w NFZ. Na wszelki wypadek warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie pokrywające bardziej wymagające leczenie.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Hiszpania – obostrzenia covidowe

Jeśli przyjeżdżasz z Polski, to nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniu czy przechorowaniu. Kiedy w trakcie pobytu pojawi się jednak pozytywny wynik testu, ale nie będą występować objawy, to należy cały czas nosić maseczkę i zachować odpowiedni dystans.

W kilku miejscach nadal trzeba obowiązkowo zakładać maseczkę. Wymagane jest to w placówkach medycznych, w domach opieki oraz w komunikacji publicznej. Za złamanie tej zasady można dostać mandat na 100 euro.

Hiszpania – ograniczenia prędkości

W Hiszpanii trzeba płacić za jazdę autostradą na wyznaczonych odcinkach. Poza tym, należy zachować:

  • 50 km/h w obszarze zabudowanym;
  • 90 km/h poza obszarem zabudowanym (70 km/h z przyczepą);
  • 100 km/h na drogach ekspresowych (80 km/h z przyczepą);
  • 120 km/h na autostradach (100 km/h z przyczepą).

Dopuszczalne stężenie alkoholu w organizmie podczas jazdy wynosi 0,5‰.

Hiszpania – mandaty

Funkcjonariusze dzielą naruszenia przepisów na trzy kategorie: lekką, poważną i ciężką. Według tej klasyfikacji wyznacza się też wysokość mandatów, która może być naprawdę duża. Przeciętna wielkość mandatów w Hiszpanii wygląda następująco:

  • przekroczenie prędkości o 10-20 km/h – od 100 do 500 euro;
  • źle zaparkowany samochód – około 100 euro;
  • podwyższony poziom alkoholu w organizmie podczas jazdy – 1 000 euro.

Hiszpania – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Do wyposażenia samochodu, które jest obowiązkowe w Hiszpanii, zalicza się trójkąt ostrzegawczy, a także kamizelka odblaskowa. Przepisy zalecają, aby w pojeździe znajdowała się także gaśnica, apteczka i zapasowe żarówki.

Hiszpania – ważne numery telefonów

Na pewno warto sobie zapisać numer do lokalnej pomocy drogowej (+34 91 594 93 47), w końcu nigdy nie wiadomo, co się może przydarzyć na drodze. Dobrze mieć również kontakt do polskiej ambasady (+34 629 864 508), która może pomóc w razie zgubionych dokumentów lub miejscowych problemów. Placówka działa w Madrycie przy ulicy Guisando 23-bis.

Hiszpania – zwyczaje i stosunek do turystów

Hiszpania jest celem wielu turystów, dlatego mieszkańcy są zazwyczaj pozytywnie do nich nastawieni, choć w mocno obleganych miejscach można spotkać się z małą niechęcią. Wiele zwyczajów wywodzi się z chrześcijaństwa oraz z lokalnych tradycji, np. słynna gonitwa byków w Pampelunie, która odbywa się w pierwszej połowie lipca, albo popołudniowa sjesta.

W Hiszpanii wprowadzono 4. stopień zagrożenia terrorystycznego, co wiążę się z dokładniejszą kontrolą i zabezpieczeniem często odwiedzanych miejsc. Turyści, szczególnie w dużych miastach, muszą też uważać na kradzieże cennych przedmiotów.

Przebywając w Katalonii, trzeba się liczyć z utrudnieniami w ruchu oraz mniejszymi starciami. Wszystko przez strajki i dążenia tamtejszych mieszkańców do uzyskania niepodległości.

Jeśli planujesz odwiedzić też dwie hiszpańskie enklawy (Ceuta i Melilla) w północnej Afryce, to pamiętaj, że nie należą one do strefy Schengen. Można do nich się łatwo dostać, ale powrót do Hiszpanii oznacza szczegółowe kontrole dokumentów i bagaży.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji