PoradySamochodem do Szwecji: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Szwecji: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Szwecji, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Szwecji.

Szwecja – wymagane dokumenty tożsamości

Przy wjeździe do Szwecji należy przedstawić służbom paszport albo dowód osobisty – to wystarczy, aby przekroczyć granicę. Jeśli masz ze sobą psa lub kota, to powinien być oznakowany mikroczipem i posiadać paszport potwierdzający wymagane szczepienia i badania.

Szwecja – ubezpieczenie

Na wszelki wypadek przygotuj przed wyjazdem Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (możesz wnioskować o nią w odpowiednim oddziale NFZ), dzięki niej masz prawo do skorzystania z pomocy lekarskiej. Warto również wykupić ubezpieczenie, które będzie obejmować więcej zabiegów medycznych, ponieważ służba zdrowia w Szwecji jest bardzo droga – każda wizyta u lekarza jest płatna, a koszt zależy od konkretnego regionu (wynosi zazwyczaj 150-500 koron).

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Szwecja – obostrzenia covidowe

Obecnie w Szwecji nie ma żadnych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. To oznacza, że nie ma potrzeba przedstawiania certyfikatów szczepień ani wyników testu. Nie wymaga się także noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.

Szwecja – ograniczenia prędkości

Jeżdżąc po drogach w Szwecji, należy zachować następującą prędkość:

  • 30-70 km/h w terenie zabudowanym;
  • 60-100 km/h w terenie niezabudowanym (80 km/h z przyczepą);
  • 110 km/h na drogach ekspresowych (80 km/h z przyczepą);
  • 110 km/h na autostradach (80 km/h z przyczepą).

W Szwecji nie są pobierane opłaty za jazdę po autostradach i innych drogach. Dopuszczalne jest także posiadanie alkoholu w organizmie, jednak jego poziom nie może przekroczyć 0,2‰.

Szwecja – mandaty

Jeśli kierowca przekroczy prędkość o 10-20 km/h, to może otrzymać karę od 2 400 do 2 800 koron, z kolei za jazdę o 30-50 km/h powyżej dopuszczalnej prędkości grozi mandat w granicach 3 600-4 000 koron.

W przypadku złego parkowania, szwedzcy policjanci mogą ukarać kierowcę kwotą 200-1 000 koron, natomiast za zwiększone stężenie alkoholu we krwi może być wlepiony mandat, którego wysokość zależy od dochodów prowadzącego samochód.

Szwecja – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Podstawowym wyposażeniem samochodu w Szwecji jest tylko trójkąt ostrzegawczy. Przedmioty takie jak apteczka, kamizelka odblaskowa, gaśnica czy zapasowe żarówki są jedynie zalecane.

Szwecja – ważne numery telefonów

W sytuacji, kiedy samochód będzie uszkodzony albo weźmie udział w większej kolizji, to warto zadzwonić do szwedzkiej pomocy drogowej. Potrzebny numer to +46 8 627 57 57. W razie problemów z lokalnymi służbami, warto zapisać sobie także kontakt do polskiej ambasady (+46 70 922 08 92). Sama placówka dyplomatyczna znajduje się w Sztokholmie przy ulicy Karlavägen 35.

Szwecja – zwyczaje i stosunek do turystów

Wszyscy turyści są dobrze przyjmowani w tym kraju. Podróż po różnych regionach jest wygodna i bezpieczna (zdarzają się pojedyncze przypadki kradzieży). W Szwecji większość mieszkańców wychowała się na wartościach protestanckich i do dzisiaj wiele osób jest tego wyznania, zatem sporo lokalnych zwyczajów jest powiązanych właśnie z tym odłamem Chrześcijaństwa.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji