UżywaneOpinieUżywany Opel Crossland X (od 2017 r.) - opinie, dane techniczne, typowe...

Używany Opel Crossland X (od 2017 r.) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Opel w 2017 roku postanowił wzmocnić swoją pozycję na rynku niewielkich crossoverów pokazując model Crossland X. Z jednej strony to następca lubianej Merivy, z drugiej alternatywa dla Mokki X. Jakie są opinie o używanym Oplu Crosslandzie X?

Opel Crossland X zadebiutował na początku 2017 roku i od razu celował w dość konkretną grupę klientów. Bazujący na Peugeocie 2008 mały crossover zamiast atrakcyjnego wyglądu oferował przede wszystkim przestrzeń oraz praktyczne rozwiązania, ale o tym za chwilę. Wygląd? Auto jest estetyczne, ma kilka przyjemnych dla oka akcentów i stylistycznych smaczków, ale spoglądając na to Crosslanda np. z tyłu od razu dojdziemy do wniosku, że nie jest to dynamiczny i modny samochód. Dość wysoka i wąska sylwetka podpowiada, że producent starał się jak mógł, aby wygospodarować jak najwięcej miejsca, nawet kosztem proporcji. Ale czy można mieć za złe, że Opel za priorytet uznał przestrzeń oraz funkcjonalność, a nie kwestie wizualne? Na rynku jest mnóstwo ekstrawaganckich, ale nie do końca praktycznych miejskich crossoverów, więc Crossland X to ciekawa odmiana.

Opel Crossland X - tył
Dość wąska i wysoka. nieco „pudełkowata” sylwetka kryje w sobie ogromną, jak na ten segment przestrzeń oraz wiele ciekawych rozwiązań.

Samochód idealnie wpisuje się w segment B miejskich crossoverów. Mierzy 4214 mm długości, 1765 mm szerokości, 1590 mm wysokości i ma 2604 mm rozstawu osi. Dodatkowo auto posiada mnóstwo nakładek z tworzywa sztucznego, w tym bardzo szerokie listwy na progach i zderzakach. To, w połączeniu z listwami na nadkolach i oponami o słusznym profilu, daje dość surową, ale w sumie ciekawą stylistykę o terenowym charakterze. Oczywiście Crossland X nie jest samochodem, którym można wybrać się w podróż po bezdrożach, ale wydaje się, że z błotem i kurzem mu bardziej do twarzy, niż np. Nissanowi Juke. Poza tym te dodatki z pewnością ochronią nadwozie przed zadrapaniami, odpryskami od kamieni czy parkingowymi „szturchnięciami” np. pod dużymi sklepami. Łatwiej wymienić plastikową nakładkę niż malować cały element. Auto wyróżnia się również ładnymi światłami z przodu (w wyższych wersjach z ładną grafiką LED), ciekawym wyprofilowaniem linii okien oraz dwukolorowym nadwoziem z kontrastującymi listwami. Oczywiście najładniej wyglądają wyższe wersje wyposażenia, ale te skromniejsze także prezentują się nieźle.

Opel Crossland X - przód
Po liftingu, który miał miejsce w 2021 roku, z nazwy zniknęła literka „X”, a przednia część mocno się zmieniła. Mimo to odmiana sprzed liftingu (fot.) wciąż jest estetyczna i co najważniejsze, zdecydowanie tańsza.

Używany Opel Crossland X – wnętrze, bagażnik

We wnętrzu również nie ma wielu atrakcji, choć, jak w przypadku nadwozia, w wyższych wersjach wyposażenia znajdziemy kilka rozjaśniających elementów. Ogólnie jest dość smutno i bez stylistycznych smaczków, ale tak było w modelach Opla przed znaczącymi zmianami, które zaszły dopiero niedawno, przy okazji nowych i odświeżonych modeli. Na plus zasługuje przede wszystkim sensowne i wygodne rozplanowanie przestrzeni. Centralnym elementem deski rozdzielczej jest estetycznie zintegrowany z resztą elementów ekran systemu info-rozrywki IntelliLink, który zawiera zwykłe stereo DAB, łączność Bluetooth i najważniejsze funkcje informacyjne. Jeśli znajdziemy egzemplarz, w którym właściciel wybrał opcjonalny system nawigacji, ekran będzie nieco większy – 8 zamiast 7 cali. Jest także moduł łączności Android Auto oraz Apple CarPlay, więc nie ma sensu zwracać uwagi na nawigację – bardziej na nieco większy ekran.

To, co rzuca się w oczy po zajęciu miejsca w środku, to przestrzeń. Tak, to zasługa wspomnianego już wyższego nadwozia i jeśli ktoś nie ma zamiaru zadawać szyku na mieście modnym crossoverem pokroju Nissana Juke czy Renault Captura, w Crosslandzie X poczuje się bardzo dobrze. Dużo miejsca jest przede wszystkim z tyłu, a w opcjonalnym pakiecie dodatków znajdziemy m.in. przesuwną kanapę. W tym segmencie to ewenement. Jeśli jedziemy sami lub z dziećmi, możemy przesunąć ją do przodu, zyskując więcej miejsca w bagażniku. Zakres regulacji jest dość spory – aż 15 centymetrów. Bagażnik ma przyzwoitą pojemność 410 litrów, a jeśli przesuniemy kanapę do przodu i złożymy oparcie, będzie to 1255 litrów. Poza tym zyskujemy płaską podłogę i kilka praktycznych schowków np. na narzędzia w bocznej ściance bagażnika. Pod tym względem Crossland X jest naprawdę dobrze przemyślany.

Używany Opel Crossland X – silniki

Pod maską nie ma zbyt dużego wyboru, ale jak na ten segment, trudno mieć o to pretensje. Jest jednostka 1.2 o mocy 82 KM, która sprawdzi się w mieście, ale ograniczona dynamika raczej dyskwalifikuje Crosslanda X z dalszych wycieczek z całą rodziną. Alternatywą są silniki 1.2 Turbo o mocy 110 lub 130 KM. Już 110-konna odmiana z momentem obrotowym 205 Nm jest optymalnym wyborem. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 10,6 sekundy a prędkość maksymalna to 188 km/h. Spalanie – średnio około 5 l/100 km. Mocniejsza wersja o mocy 130 KM i momencie obrotowym 230 Nm oferuje niezłą dynamikę i przyzwoite spalanie, ale będzie trudna do znalezienia, a cena może być zaporowa.

Opel Crossland X - silnik
Jednostka 1.2 Turbo w wersji 110-konnej zapewnia wystarczającą dynamikę i niezłe spalanie. Mocniejszy wariant 130-konny nie był zbyt często wybierany.

Są też silniki Diesla. Na początku w ofercie były jednostki 1.6 CDTI o mocy 99 i 120 KM, ale po 2018 roku zastąpiła je jednostka 1.5 Diesel o mocy 102 i 120 KM. Ta mocniejsza dysponuje momentem obrotowym na poziomie 300 Nm i odznacza się niezłą dynamiką – 11,5 sekundy do setki – przy rozsądnym spalaniu rzędu 4 l/100 km. Jeśli ktoś planuje podróżować głównie poza miastem, silnik wysokoprężny będzie odpowiednim wyborem, ale krótkie dystanse po mieście, a do tego stworzony jest Crossland, mogą prowadzić do problemów z filtrem DPF itp. Ciekawostką był też silnik wolnossący 1.2 o mocy 82 KM z fabryczną instalacją LPG. Dojazdy do pracy w mieście? Jak najbardziej. Dalekie podróże? Dynamika, a raczej jej brak (14 sekund do setki) oraz 5-biegowa skrzynia manualna mogą uprzykrzać życie.

Używany Opel Crossland X – opinie użytkowników

 Zalety 

„Z zewnątrz wygląda OK, a dwukolorowe nadwozie i np. czerwone wstawki wyglądają świetnie.”

„Oszczędne jednostki napędowe. Nie trzeba brać diesla, aby mało palił.”

„Zaskakująco dużo przestrzeni w środku i dobre wyposażenie w wyższych wersjach.”

„Praktyczny i bardzo pojemny bagażnik. Regulowana kanapa to świetny pomysł!”

 Wady 

„Twarde plastiki, które po pewnym przebiegu czasami lubią popiskiwać.”

„Bazowa jednostka 1.2 o mocy 82 KM z 5-biegowym manualem to kiepski wybór.”

„Nie jest to modny i rzucający się w oczy miejski crossover.”

„Bardzo wysokie ceny zadbanych egzemplarzy. Wersje po liftingu kosztują niewiele mniej, niż nowe…”

Opel Crossland X - przód
Odmiana GS Line oferowała bardzo dobre wyposażenie i ciekawą stylistykę. Dwukolorowe nadwozie i czerwone wstawki dodawały sportowego charakteru.

Używany Opel Crossland X – awaryjność, typowe usterki

Opel Crossland X wydaje się mieć rozsądną jakość, jak na swój segment, ale niektórzy kierowcy skarżą się na wydające różne dźwięki elementy we wnętrzu. Poza tym przy wyższych prędkościach dają się we znać kiepskiej jakości uszczelki w drzwiach, które bardzo hałasują. Przy zakupie warto upewnić się, że przebieg w pełni zgadza się z deklaracjami sprzedającego i tym, co widzimy na liczniku kilometrów. Warto także wybierać modele, które miały zamontowany opcjonalny trzeci środkowy zagłówek. Nie dość, że jest to związane z bezpieczeństwem pasażerów, to oznacza, że auto ma opcjonalny pakiet np. przesuwnej kanapy. Silniki wydają się być twardymi jednostkami bez poważnych problemów. Odmiany z fabrycznym LPG od czasu do czasu mają problemy z komputerem pokładowym, który wskazuje losowe błędy, np. awarię wtryskiwaczy.

Opel Crossland X - skrzynia biegów
Jakość niektórych materiałów nieco zawodzi, a po pewnym przebiegu mogą pojawić się luzy i niepożądane dźwięki.

Używany Opel Crossland X – gdzie jest numer VIN?

Numer VIN w Oplu Crossland X znajduje się na podłodze, pod dywanikiem pasażera z przodu. Oprócz tego numer VIN znajdziemy również na słupku B po stronie kierowcy, na naklejce widocznej w dolnej części po otwarciu drzwi, jak również pod szybą, po stronie kierowcy, widoczny z zewnątrz.

Opel Crossland X - VIN

Używany Opel Crossland X – sytuacja rynkowa, ceny

Na chwilę obecną w serwisie OTOMOTO.pl jest ponad 340 ogłoszeń dotyczących modelu Opel Crossland X. Ceny zadbanych egzemplarzy są dość wysokie, bowiem model z 2019 roku z silnikiem 1.5 Diesel z wyposażeniem Enjoy, przebiegiem 32 000 kilometrów, kosztuje blisko 70 000 złotych. Niewiele tańszy będzie również dobrze wyposażony egzemplarz z 2018 roku, z przebiegiem 50 000 kilometrów i silnikiem 1.2 Turbo. Warto zdecydowanie sprawdzać przebiegi, szczególnie wersji z silnikami Diesla, jak również książkę serwisową i historię ewentualnych napraw filtrów DPF. Częste ingerencje w ten element mogą podpowiadać, że przebieg jest większy lub auto było eksploatowane tylko w mieście, na krótkich dystansach, co dla silników wysokoprężnych jest niekorzystne. Wersje po liftingu, który miał miejsce w zeszłym roku, mogą być jeszcze droższe i naszym zdaniem, raczej nieopłacalne.

Używany Opel Crossland X – podsumowanie

Opel Crossland X to bardzo ciekawe auto, które przekonuje do siebie ponadprzeciętną funkcjonalnością oraz przestrzenią we wnętrzu. W tym segmencie nie można wiele wymagać, ale tutaj zamiast przyciągającego uwagę wyglądu mamy naprawdę przestronne auto, które może pełnić rolę rodzinnego. Z silnikiem 1.2 Turbo o mocy 110 KM będzie zarówno oszczędne, jak i bardzo dynamiczne.

Polecamy inne nasze artykuły o używanych Oplach:

Używany Opel Astra K (2015-2021) – opinie użytkowników

Używany Opel Meriva B (2010-2017) – opinie użytkowników

Opel Crossland X - bok

Opel Crossland X – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 421/176/159 cm
Rozstaw osi 260 cm
Pojemność bagażnika 410-1255 l
Opel Crossland X – dane techniczne, osiągi, spalanie
Silnik 1.2 1.2 Turbo 1.2 Turbo 1.6 CDTI 1.6 CDTI 1.5 Diesel 1.5 Diesel
Pojemność 1248 cm³ 1199 cm³ 1199 cm³ 1598 cm³ 1598 cm³ 1499 cm³ 1499 cm³
Paliwo benzynowy benz., turbo benz., turbo turbodiesel turbodiesel turbodiesel turbodiesel
Maks. moc 82 KM 110 KM 130 KM 99 KM 120 KM 102 KM 120 KM
Maks. moment 118 Nm 205 Nm 230 Nm 280 Nm 280 Nm 250 Nm 300 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 14 s 10,6 s 9,1 s 11,6 s 9,9 s 11,7 s 10,5 s
Prędkość maks. 170 km/h 188 km/h 206 km/h 180 km/h 187 km/h 178 km/h 183 km/h
Śr. zużycie paliwa 5,2 l/100 km 4,9 l/100 km 5,1 l/100 km 3,9 l/100 km 4,0 l/100 km 4,0 l/100 km 4,0 l/100 km

Używany Opel Crossland X – galeria

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji