Zapowiadana już w listopadzie 2020 roku duża zmiana w przepisach wejdzie w życie już w czerwcu. Zobacz, co się zmieni.

Czas na „prawdziwą rewolucję na polskich drogach”. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na przejście. Dodatkowo w ustawie znalazł się zakaz korzystania z telefonu i tym podobnych urządzeń rozpraszających uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Pojawi się także trudna do wyegzekwowania w rzeczywistości regulacja dotycząca jazdy na zderzaku na trasach szybkiego ruchu. Te wszystkie zmiany będą obowiązywać już od 1 czerwca 2021 roku.

Piesi z pierwszeństwem

Zwiększenie pierwszeństwa pieszych i nałożenie na kierowcę dodatkowych obowiązków nie oznacza jednak, że piesi zostaną zwolnienie z myślenia. Wiadomo, że kierowca, który zbliża się do przejścia, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Po wejściu w życie nowelizacji obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim.

Dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko. Pieszy będzie musiał zachować szczególną ostrożność, polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Smartfon do kieszeni

Nowe przepisy wprowadzają zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych podobnych urządzeń w trakcie wchodzenia na jezdnię, torowisko lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko. Dotyczy to także przejść dla pieszych.

50 km/h przez całą dobę

Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym. Ta regulacja ulegnie jednak zmianie. Rząd ujednolici ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę dnia będzie to 50 km/h. Dziś w godzinach 23-5 wynosi 60 km/h. Ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych – różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

Bezpieczniej na drogach szybkiego ruchu

Jazda zderzak w zderzak to bardzo poważny problem na polskich drogach. Efektem tego są częste kolizje i wypadki. Niezachowanie bezpiecznej odległości na drodze to zdecydowanie jeden z największych problemów w Polsce.

W komunikacie resortu infrastruktury czytamy, że „niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach jest jedną z głównych przyczyn wypadków, obok niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wyprzedzania, zmęczenia i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu. Na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami będzie wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Od tej zasady będzie jeden wyjątek. Będzie dotyczyć przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania.

Zobacz również:

Zmiany na polskich drogach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj