NowościAktualnościFunkcjonalne rozwiązania w nowym Fiacie Scudo

Funkcjonalne rozwiązania w nowym Fiacie Scudo

Nowy, wprowadzony na rynek w zeszłym roku Fiat Scudo ma do zaoferowania sporo ciekawych udogodnień, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przedstawiamy najbardziej przydatne rozwiązania.

Fiat Scudo w swoim aktualnym wcieleniu został przedstawiony pod koniec 2021 roku, a od strony technicznej jest blisko spokrewniony z Peugeotem Expert, Citroenem Jumpy, Oplem Vivaro i Toyotą ProAce. Jedną z głównych zalet opisywanego modelu jest szeroka gama dostępnych konfiguracji. Ten kompaktowy van występuje bowiem w trzech długościach (4,61 m, 4,96 m lub 5,31 m) oraz dwóch wysokościach (1,89 m lub 1,94 m). Ponadto klienci mają do wyboru trzy wersje nadwoziowe – standardową odmianę Furgon, tzw. brygadówkę oraz auto z platformą do zabudowy.

Fiat Scudo (2023)

Gama silnikowa także prezentuje się atrakcyjnie i pozwala dopasować źródło napędu do preferencji użytkownika. Oferta obejmuje bowiem jednostki wysokoprężne 1,5 l (102-120 KM) i 2,0 l (145-177 KM) oraz wariant elektryczny (136 KM), który może być łączony z baterią o pojemności 50 kWh (230 km zasięgu) lub 75 kWh (330 km zasięgu). Jako niewątpliwy atut nowego Fiata Scudo należy wskazać również funkcjonalne rozwiązania, których nie brakuje na pokładzie tego modelu. Poniżej omawiamy wybrane z nich.

1 System Moduwork

Jednym z kluczowych udogodnień, w które może być wyposażony nowy Fiat Scudo w dostawczej wersji Furgon jest pakiet Moduwork, który znacząco podnosi zdolności transportowe auta i zwiększa możliwości aranżacji kabiny. Obejmuje on specjalną, dwuosobową kanapę ze schowkiem i funkcją podnoszenia skrajnego prawego siedziska oraz przegrodę z otwieraną klapą. Dzięki temu rozwiązaniu pojemność przestrzeni bagażowej rośnie o 0,5 m3, a do samochodu z nadwoziem Maxi można zmieścić przedmioty o długości nawet 4 m.

2 Stolik Eat and Work

Kierowca nowego Scudo może liczyć na wygodną pozycję, w czym zasługa wszechstronnej regulacji fotela (w tym na wysokość) oraz kolumny kierowniczej (w pionie i w poziomie). W efekcie za kierownicą opisywanego modelu równie dobrze odnajdą się osoby o różnej budowie ciała. Dodatkowo do dyspozycji jest też niewielki stolik rozkładany z oparcia środkowego fotela, który może służyć za biurko albo podłokietnik.

3 System Grip Control

Rozwiązaniem przydatnym dla użytkowników, którym zdarza się zjechać z asfaltu, jest system Grip Control. Zapewnia on optymalne osiągi i lepszą przyczepność na zróżnicowanych nawierzchniach. Do działania wykorzystuje układ stabilizacji toru jazdy oraz system kontroli trakcji, pozwalając na wybór jednego z 5 trybów jazdy – Asfalt, Śnieg, Piasek, Błoto lub wyłączone ESP.

Fiat Scudo (2023)
Pokrętło systemu Grip Control zostało umieszczone po lewej stronie od kolumny kierownicy. Do wyboru 5 ustawień.

4 Aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa

Pomimo że nowy Fiat Scudo pozostaje autem o charakterze użytkowym, to pod względem wyposażenia, także tego z zakresu bezpieczeństwa, nie odstaje od samochodów osobowych. Na jego pokładzie mogą znaleźć się (dostępne seryjnie lub za dopłatą) zaawansowane systemy wsparcia kierowcy, takie jak np. automatyczne rozpoznawanie znaków drogowych, automatyczny system hamowania awaryjnego, Lane Departure Warning (ostrzeżenie o zjeżdżaniu z pasa ruchu) oraz Blind Spot Alert (ostrzeżenie o pojazdach znajdujących się w tzw. martwym polu). Ponadto włoskie auto może być wyposażone w system wczesnego ostrzegania o przeszkodach na drodze, system ostrzegania przed kolizją czołową oraz ułatwiającą parkowanie kamerę cofania z panoramicznym widokiem 180 stopni i dynamicznymi liniami pomocniczymi.

Fiat Scudo (2023)
Panoramiczna kamera cofania przekazuje obraz dobrej jakości. Dodatkową pomocą przy parkowaniu są dynamiczne linie.

5 Elektrycznie składane lusterka

Na koniec zostawiliśmy być może drobiazg, ale jakże istotny dla dostawców, którzy na co dzień muszą przejeżdżać autem przez wąskie uliczki i bramy. Nowy Fiat Scudo w standardzie zapewnia elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka boczne, co już samo w sobie stanowi wygodne rozwiązanie. Oferowany opcjonalnie pakiet Visibility obejmuje dodatkowo elektrycznie składane lusterka, dzięki czemu kierowca nie musi martwić się o ich uszkodzenie, gdy manewruje w ciasnym miejscu.

Fiat Scudo (2023)
Kierowca ma pod ręką panel do sterowania szybami i lusterkami. Wystarczy pociągnąć za niewielki joystick, aby złożyć lusterka i np. przejechać przez wąską bramę.
***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji