Rozstaw śrubFiat 500L (2012-) typ 199 - rozstaw śrub w felgach, otwór centralny,...

Fiat 500L (2012-) typ 199 – rozstaw śrub w felgach, otwór centralny, średnica i skok gwintu

Jaki jest rozstaw śrub w felgach, otwór centralny felgi, średnica i skok gwintu śrub do kół w samochodzie Fiat 500L (2012-) typ 199?

Fiat 500L to kompaktowy samochód produkowany przez włoską markę Fiat od 2012 roku. Model ten jest większy od klasycznego Fiata 500, oferując więcej przestrzeni wewnątrz pojazdu. Fiat 500L charakteryzuje się charakterystycznym, zaokrąglonym kształtem nadwozia, który nadaje mu unikalny wygląd. Samochód ten jest dostępny w różnych wersjach silnikowych, w tym benzynowych i wysokoprężnych, co pozwala na wybór odpowiedniej mocy i osiągów. Fiat 500L oferuje również wiele opcji wyposażenia, takich jak systemy bezpieczeństwa, multimedia czy klimatyzację, co sprawia, że jest to praktyczny i komfortowy samochód dla całej rodziny.

Do czego potrzebne są dane dotyczące rozstawu śrub w felgach, rozmiaru otworu centralnego, średnicy i skoku gwintu śrub w kołach?

Wbrew pozorom wymiana felg w aucie nie jest łatwa. W obrębie tej samej marki, a nawet modelu, felgi mogą różnić się rozstawem śrub, otworu centralnego oraz parametrami śrub czy nakrętek.

W zależności od marki i modelu samochody mogą mieć koła przykręcane do piast za pomocą śrub i nakrętek. W obu przypadkach znaczenie ma rozmiar śruby i nakrętki, a także skok gwintu. Nieprawidłowe dobranie uniemożliwi montaż kół albo spowoduje uszkodzenie gwintu. Warto pamiętać także, że śruby do alufelg i felg stalowych często różnią się długością. Różne mogą być także ukształtowania ich powierzchni przylegającej. Czołowa powierzchnia nakrętki śrub do kół lub łeb śruby może być kulisty albo stożkowy. Warto o tym pamiętać przy zakupie i jeżeli nie mamy pewności – najlepiej poprosić sprzedającego o pomoc w doborze śruby do kół czy nakrętki.

Jak mierzyć średnicę otworu centralnego?

Średnicę otworu centralnego mierzy się między jego krawędziami w najszerszym miejscu. Montaż felgi z szerszym otworem od oryginalnego jest możliwy – w takim przypadku trzeba użyć pierścieni centrujących.

Jak mierzyć rozstaw śrub w feldze?

Felgi samochodów osobowych są najczęściej montowane na cztery lub pięć śrub. Gdy felga ma cztery śruby, rozstaw otworów montażowych, a więc rozstaw śrub mierzy się od środka jednego otworu na śrubę do środka drugiego, przeciwległego (najbardziej oddalonego) otworu. Precyzyjne ustalenie centralnego punktu otworu nie może nie być łatwe, ale równie dobrze można zmierzyć odległość od krawędzi jednego otworu do krawędzi drugiego. By wynik był prawidłowy, muszą to być jednak te same krawędzie obu otworów (np. prawe).
W przypadku kół z pięcioma otworami zmierzenie rozstawu śrub jest trudniejsze, bo otwory montażowe nie są rozmieszczone naprzeciw siebie.

Jak więc sprawdzić rozstaw śrub w feldze z 5 otworami? Trzeba dokonać pomiarów i podstawić wartości do wzoru A + B + 2 × C, gdzie A to średnica otworu centralnego, B to średnica otworu montażowego, a C odległość między brzegami tych otworów.
Dobra wiadomość jest taka, że mierzenie rozstawu śrub w felgach czy średnic centralnych otworów zwykle nie jest konieczne – precyzyjne wartości do większości modeli są znane.

Fiat 500L (2012-) typ 199 – rozstaw śrub w felgach, otwór centralny, średnica i skok gwintu

Poniżej znajdziecie podstawowe dane potrzebne do dobrania felg, dystansów i śrub do samochodu Fiat 500L (2012-) typ 199.

Fiat 500L (2012-) typ 199
Wartość
Rozstaw śrub 98/5
Średnica gwintu/skok gwintu M12x1,25
Otwór centralny 58,1

Jaki jest rozstaw śrub w felgach w samochodzie Fiat 500L (2012-) typ 199?

Rozstaw śrub w felgach w samochodzie Fiat 500L (2012-) typ 199 wynosi 98/5.

Jaka jest średnica gwintu i skok gwintu w śrubie do felg w samochodzie Fiat 500L (2012-) typ 199?

Średnica gwintu i skok gwintu w śrubie do felg w samochodzie Fiat 500L (2012-) typ 199 wynosi M12x1,25.

Jaki jest rozmiar otworu centralnego w feldze do samochodu Fiat 500L (2012-) typ 199?

Rozmiar otworu centralnego w feldze do samochodu Fiat 500L (2012-) typ 199 wynosi 58,1.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji