Diesel

Silniki wysokoprężne stopniowo tracą na popularności. Odnotowały nieznaczny wzrost udziału w zaledwie czterech na dwadzieścia krajach Europy.

Fakt, że kierowcy coraz rzadziej decydują się na samochód z silnikiem Diesla, jest znany nie od dziś. Ich coraz bardziej skomplikowana budowa i wyższa cena skutecznie odstraszają klientów, którzy wybierają jednostki benzynowe, nie różniące się już tak znacząco spalaniem jak kiedyś. Według danych z Jato Dynamics procent udziału pojazdów z jednostkami wysokoprężnymi w rynku spada regularnie od 2012 roku, a w obecnym osiągnął rekordowo niską wartość od ośmiu lat – 45,2%, co jest wynikiem o 4,1% niższym w porównaniu z pierwszym półroczem 2016 roku. Stopniowo rosną „w siłę” silniki benzynowe (obecnie stanowią 49,2% udziału wśród wszystkich zarejestrowanych nowych aut osobowych w Europie) i napędy alternatywne, głównie hybrydowe. W 2017 roku „skusiło” się na nie o 55% więcej nabywców niż rok wcześniej (ponad 213 tys. aut przy 137 tys. w 2016 roku).

Rejestracje aut w podziale na rodzaje silnika w 1. półroczu 2017 r. (Europa)

Procentowy udziałZmiana
Silnik benzynowy49,2%2,8%
Silnik Diesla45,2%-4,1%
Napędy alternatywne5,6%1,3%

Europa jeździ „benzyniakami”

Diesli sprzedaje się coraz mniej w aż 16 z 20 największych rynków Europy, w których nabywców znajduje 97% wszystkich aut z Europy. Nieznaczny wzrost ich udziału odnotowano w Danii, Islandii, Holandii i we Włoszech. Największy spadek nastąpił natomiast w Luksemburgu. Również Polacy „przesiadają” się na auta benzynowe, bo wybrało je o 3,5% więcej osób niż w 2016 roku. Diesle nie powinny jednak szybko zniknąć z rynku. Wciąż są głównym motorem w segmencie klasy wyższej (82% udziału w sprzedaży), średniej (73%), luksusowej (57%) i SUV-ach (58%).

Zmiana popularności diesli w 20 krajach Europy

KrajI-VI 2016 r.I-VI 2017 r.Zmiana
Austria57,3%51,1%-6,2%
Belgia51,2%46,2%-5,0%
Czechy43,3%39,2%-4,1%
Dania35,2%35,9%0,7%
Finlandia33,9%32,9%-1,0%
Francja52,8%47,9%-4,9%
Grecja54,0%44,4%9,6%
Hiszpania57,0%50,0%-7,0%
Holandia17,6%17,8%0,2%
Irlandia70,4%66,0%-4,4%
Islandia43,7%45,1%1,4%
Luksemburg63,5%53,2%-10,3%
Niemcy46,8%41,2%-5,6%
Norwegia31,8%25,8%-6,0%
Portugalia63,5%61,4%-2,1%
Polska31,2%27,7%-3,5%
Szwajcaria38,9%37,1%-1,8%
Szwecja53,4%51,5%-1,9%
Wielka Brytania47,9%43,8%-4,1%
Włochy54,7%56,2%1,5%