Super Cooper Type S

Super Cooper Type S to oficjalna nazwa tego 500-konnego Mini. Za plecami kierowcy drzemie doładowany silnik V6 z Hondy. Przekonaj się, co potrafi ten „maluch”.

Jakiś czas temu w jednym z programów na antenie TVN Turbo mogliśmy oglądać, jak Grzegorz Duda dokonuje transformacji klasycznego Mini w wyścigówkę z centralnie umieszczonym silnikiem. Jednak to był „tylko” pojedynczy projekt, a tymczasem w USA istnieje firma, która zawodowo zajmuje się takimi modyfikacjami.

NASZ SKLEP

Gildred Racing to kalifornijski warsztat tuningowy, który specjalizuje się w przeróbkach Mini. Ich najciekawszym dziełem jest samochód widoczny na zdjęciach – Super Cooper Type S. Bazą dla jego stworzenia było Mini z 1974 r., fabrycznie napędzane przez 34-konny silnik.

Dawcą nowego „serca” została prawie nieznana w naszym kraju Acura CL-S, rocznik 2003. Pod jej maską pracowała wolnossąca, benzynowa jednostka 3.2 V6 o mocy 260 KM. Tunerzy z Gildred Racing postanowili przeszczepić ten silnik do filigranowego nadwozia Mini.

Super Cooper Type S

Wymagało to oczywiście wielu zmian konstrukcyjnych, ale ostatecznie udało się zamontować sporą V-szóstkę za przednimi fotelami. Z przodu, w oryginalnej komorze silnikowej, umieszczono jedynie układ chłodzenia i zbiornik paliwa.

Super Cooper Type S
Podnosisz maskę, a tam… bak zamiast silnika.

Pewnie niektórzy uznaliby, że 260 KM w tak lekkim aucie w zupełności wystarczy. Twórcy Super Coopera do tego grona nie należą, dlatego postanowili dołożyć jeszcze kompresor Rotrex C38-81 i szereg innych modyfikacji. Końcowy efekt: 500 KM i 520 Nm. Cała moc trafia na tylne koła za pośrednictwem 6-biegowej ręcznej skrzyni. Gildred Racing podaje, że ich Mini osiąga „setkę” w mniej niż 4 sekundy.

Super Cooper Type S
Otwierasz bagażnik i widzisz… wydech.

W tym projekcie może się podobać także fakt, że to prawdziwy sleeper – wygląd zewnętrzny nie zdradza możliwości auta. Felgi o klasycznym wzorze mają skromny jak na dzisiejsze czasy rozmiar zaledwie 13 cali. Za nimi znajdziemy 4-tłoczkowe zaciski hamulcowe (z przodu) oraz regulowane zawieszenie, dzięki czemu nieco łatwiej jest okiełznać tego „malucha” na drodze.

Super Cooper Type S

Jak zwykle na koniec zostawiliśmy najmniej przyjemną kwestię, czyli cenę. Super Cooper Type S kosztuje 150 000 dolarów (ok. 560 000 zł) i powstanie łącznie 10 egzemplarzy w takiej konfiguracji.

Zobacz również:

To nie żart: ten Maluch ma 400 KM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj