NowościPremieryNowy Opel Crossland z bliska – pierwsze wrażenia

Nowy Opel Crossland z bliska – pierwsze wrażenia

Byliśmy na polskiej prezentacji odświeżonego Opla Crosslanda połączonej z pierwszymi jazdami testowymi. Oto najważniejsze informacje na temat tego auta.

Pomimo niesprzyjającej aury udaliśmy się wczoraj do warszawskiego biura marki Opel, gdzie przed budynkiem czekał na nas odświeżony (oraz nieco zaśnieżony) Crossland. Po krótkiej prezentacji i omówieniu najważniejszych zmian wprowadzonych przy okazji liftingu, odebraliśmy kluczyki od auta testowego i wyjechaliśmy na stołeczne ulice. Poniżej w 11 punktach przedstawiamy wszystko to, co powinniście wiedzieć o nowym Crosslandzie.

Opel Crossland (2021)

1 Opel Crossland i nowa Mokka – podobieństwa i różnice

Na początek musimy wyjaśnić ważną kwestię: czym właściwie Crossland i Mokka się od siebie różnią? Choć oba te modele są pozycjonowane w klasie miejskich crossoverów i korzystają z tych samych podzespołów, to kierowane są do różnych grup odbiorców. Crossland jest dłuższy i ma większy rozstaw osi, co przekłada się na bardziej przestronne i funkcjonalne wnętrze oraz większy bagażnik, za to Mokka jest niższa i nieco szersza, dzięki czemu może pochwalić się atrakcyjną sylwetką o sportowych proporcjach.

2 Opel Crossland – stylistyka

Zmodernizowany Crossland wyróżnia się mocno zmienioną przednią częścią nadwozia, której głównym elementem jest Opel Vizor. Zamknięty grill wydaje się tworzyć jedną całość z reflektorami i wizualnie poszerza samochód, a za dopływ świeżego powietrza do silnika odpowiada teraz większy niż przed liftingiem wlot w zderzaku. Powinniśmy już powoli przyzwyczajać się do tej nowej „twarzy” Opla, ponieważ w nadchodzącej dekadzie będzie ona znakiem rozpoznawczym wszystkich modeli marki.

Opel Crossland (2021)

Patrząc na odświeżonego Crosslanda z przodu można pomyśleć, że to zupełnie nowy model, ale wystarczy rzut oka na tył nadwozia, aby stwierdzić, że to jednak „tylko” spory lifting. Tylne światła otrzymały przyciemniane klosze, a czarna pokrywa bagażnika w połączeniu z opcjonalnym czarnym dachem sprawia, że auto wygląda na szersze i masywniejsze.

Opel Crossland (2021)

3 Opel Crossland – wnętrze

Główną zaletą Opla Crosslanda jest przestronne wnętrze, do którego wygodnie się wsiada. W kabinie wygospodarowano wystarczającą ilość miejsca dla czterech dorosłych osób (z kompletem pasażerów na tylnej kanapie będzie już jednak ciasno). Na pochwałę zasługują także komfortowe fotele przednie z certyfikatem AGR (standard w wersjach GS Line i testowanej Elegance), które oferują 8-kierunkową regulację (wzdłużną, wysokości, pochylenia oparcia i nachylenia siedziska) oraz dodatkową regulację podparcia odcinka lędźwiowego.

Opel Crossland (2021)
Wygodne fotele z szerokim zakresem regulacji.

Kokpit został solidnie zmontowany, a zastosowane materiały wykończeniowe sprawiają dobre wrażenie. Zastrzeżenia mogą budzić jedynie twarde plastiki, które znajdziemy w dolnej części deski rozdzielczej oraz na boczkach drzwi, ale po pierwsze – mają przyjemną w dotyku fakturę, a po drugie – w tym segmencie można to wybaczyć. W końcu piszemy tutaj o miejskim crossoverze, a nie o luksusowym SUV-ie klasy premium.

Opel Crossland (2021)

Warto jeszcze podkreślić łatwość obsługi pokładowych instrumentów. Wszystko jest pod ręką i nie trzeba odrywać pleców od oparcia, żeby sięgnąć do ekranu czy panelu klimatyzacji – za to należy się duży plus. Natomiast nieco rozczarowuje widoczność z miejsca kierowcy, za co winę ponoszą szerokie przednie oraz masywne tylne słupki, a także trochę za małe lusterka. Na szczęście w testowanym egzemplarzu przy manewrowaniu pomagały opcjonalne czujniki parkowania (z przodu i z tyłu) oraz kamera cofania.

4 Opel Crossland – bagażnik

W standardzie kufer Crosslanda oferuje niezłe 410 litrów pojemności, a dodatkowo Opel przygotował kilka opcjonalnych rozwiązań, które pozwalają zwiększyć jego funkcjonalność. Mowa tu m.in. o podwójnej podłodze bagażnika Flex Floor oraz przesuwanej tylnej kanapie, dzięki której można zyskać kolejne 110 l na bagaż, jednak odbywa się to kosztem przestrzeni na nogi pasażerów siedzących w drugim rzędzie.

5 Opel Crossland – gama silnikowa

Jak na dzisiejsze standardy, paleta jednostek napędowych dostępnych w Crosslandzie jest bardzo „staroświecka”. Nie znajdziemy tu hybrydy ani wersji elektrycznej, ale za to klienci mają do wyboru sprawdzone silniki benzynowe 1.2 (83-130 KM) oraz wysokoprężne 1.5 (110-120 KM).

Testowane przez nas auto miało pod maską najmocniejszą jednostkę benzynową, która współpracowała z 6-biegową ręczną skrzynią. Ten duet wydaje się optymalnym źródłem napędu dla opisywanego crossovera, ale ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie udało nam się zweryfikować deklaracji producenta odnośnie osiągów i zużycia paliwa.

6 Opel Crossland – właściwości jezdne

W modelu sprzed liftingu testujący często zwracali uwagę na nerwowe zachowanie auta podczas przejeżdżania przez krótkie poprzeczne nierówności oraz głośną pracę zawieszenia. Z dostarczonych materiałów prasowych wynika, że odświeżony Crossland został pod tym względem znacząco poprawiony, jednak obficie padający i zalegający na drogach śnieg nie pozwolił na ocenę wprowadzonych zmian.

Konstruktorzy Opla opracowali nowe sprężyny z przodu oraz belkę skrętną z tyłu, a także skorygowali charakterystykę amortyzatorów. Według zapowiedzi, dzięki tym modyfikacjom nowy Crossland zapewnia większy komfort przy niskich prędkościach, a odgłosy pracy zawieszenia są mniej słyszalne. Z kolei podczas jazdy autostradowej niemiecki crossover ma być bardziej stabilny.

7 Opel Crossland – wersje wyposażenia

Opisywany model jest aktualnie dostępny w 4 wersjach wyposażenia: Crossland, Edition, GS Line i Elegance. Bazowy wariant oferuje m.in. manualną klimatyzację, tempomat, elektrycznie sterowane szyby przednie oraz elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka w kolorze nadwozia. Wyposażenie seryjne wersji Edition obejmuje dodatkowo reflektory EcoLED, skórzaną kierownicę elektryczne szyby z tyłu oraz system multimedialny z 7-calowym ekranem dotykowym. Natomiast na liście wyposażenia najbogatszych odmian GS Line i Elegance znajdziemy m.in. 16-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, fotel kierowcy AGR z regulacją w 8 kierunkach i podłokietnikiem.

8 Opel Crossland – systemy bezpieczeństwa

Na pokładzie nowego Opla Crosslanda nie zabrakło także nowoczesnych systemów asystujących, spośród których najważniejsze to:

  • Wyświetlacz projekcyjny (head-up), który prezentuje najważniejsze informacje dotyczące prędkości, nawigacji oraz działania systemów wspomagających prowadzenie pojazdu dokładnie na linii wzroku kierowcy.
  • Alarm przedkolizyjny z systemem automatycznego hamowania awaryjnego i funkcją wykrywania pieszych, który działa przy prędkości powyżej 5 km/h. Jeżeli samochód zbyt szybko zbliża się do pojazdu poprzedzającego lub pieszego, system ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i wyświetla komunikat na ekranie centrum informacyjnego. Jeżeli kolizja jest nieuchronna, układ hamulcowy przygotowuje się do hamowania awaryjnego i w razie potrzeby rozpoczyna je, aby złagodzić skutki zderzenia. Poniżej 30 km/h system może doprowadzić pojazd do całkowitego zatrzymania. Jeżeli prędkość przekracza 30 km/h, zostaje ona tylko zmniejszona, a kierowca musi aktywnie hamować.
  • System ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu, który emituje słyszalne i widoczne sygnały, jeśli zarejestruje niezamierzone opuszczenie pasa ruchu.
  • System wykrywania senności, który ocenia poziom zmęczenia kierowcy na podstawie stylu jazdy i przypomina o konieczności przerwy w podróży.
  • System ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu, który wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe. Za pomocą sygnałów świetlnych w lusterkach bocznych po odpowiedniej stronie system informuje kierowcę o pojazdach zbliżających się sąsiednimi pasami ruchu.
  • Panoramiczna kamera cofania, która obejmuje kąt 180 stopni.
  • Automatyczny asystent parkowania, który rozpoznaje miejsca do parkowania równoległego i prostopadłego, i automatycznie parkuje pojazd (kierowca musi tylko operować pedałami i dźwignią zmiany biegów).
  • Tempomat z ogranicznikiem prędkości, który wraz z funkcją rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości umożliwia szybkie i łatwe przestrzeganie ograniczeń prędkości.
Opel Crossland (2021)
Wyświetlacz HUD jest dostępny tylko w topowej odmianie Elegance i wymaga 1400 zł dopłaty.

9 Opel Crossland – adaptacyjny układ kontroli trakcji IntelliGrip

Kolejną nowością, w którą może być wyposażony odświeżony Opel Crossland, jest system IntelliGrip. Jego zadaniem jest zapewnienie optymalnej przyczepność i stabilność na każdej nawierzchni. Ten adaptacyjny układ kontroli trakcji może pracować w jednym z pięciu trybów:

  • Normal / On-road – tryb „normalny”, ustawiany domyślnie z chwilą uruchomienia silnika. ESP i kontrola trakcji są skalibrowane do standardowych warunków jazdy w mieście, na autostradzie lub poza miastem.
  • Snow – tryb zimowy, który zapewnia optymalną trakcję na oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni przy prędkości do 50 km/h. Układ kontroli trakcji reguluje poślizg przednich kół, hamując koło, które straciło przyczepność w trakcie przyspieszania oraz przekazując moment obrotowy na drugie przednie koło.
  • Mud – tryb „błotny”, który dopuszcza większy poślizg koła przy przyspieszaniu. Buksowanie koła, które ma mniejszą przyczepność przy ruszaniu pozwala pozbyć się błota z bieżnika, co ułatwia odzyskanie przyczepności. Jednocześnie koło z lepszą przyczepnością otrzymuje większą porcję momentu obrotowego. Ten tryb jest aktywny do prędkości 80 km/h.
  • Sand – tryb „pustynny”, który dopuszcza niewielkie jednoczesne buksowanie obydwu napędzanych przednich kół, pozwalające utrzymać pojazd w ruchu i zapobiegające ugrzęźnięciu.
  • ESP Off – ESP i kontrola trakcji są wyłączone przy prędkości do 50 km/h. Ze względów bezpieczeństwa po jej przekroczeniu IntelliGrip przełącza się na tryb „normalny”.
Opel Crossland (2021)
Pokrętło systemu IntelliGrip umieszczono obok dźwigni hamulca ręcznego.

10 Opel Crossland – multimedia

W podstawowy wariancie Crosslanda otrzymujemy system multimedialny w wersji Radio z łączami Bluetooth i USB oraz tunerem radia cyfrowego DAB/DAB+ i 4 głośnikami. W odmianie Edition i wyższych standardem jest system Multimedia z 7-calowym, kolorowym ekranem dotykowym, Bluetooth, USB i AUX-in oraz Android Auto i Apple CarPlay, a także 6 głośników. Samochód testowy był wyposażony w opcjonalny system Multimedia Navi z 8-calowym, kolorowym ekranem dotykowym i nawigacją 3D.

11 Opel Crossland – ceny

Bazowy Opel Crossland z silnikiem 1.2 o mocy 83 KM i 5-biegową manualną skrzynią został wyceniony na 74 450 zł. Testowana przez nas topowa wersja Elegance ze 130-konną jednostką 1.2 Turbo i 6-biegową ręczną skrzynią kosztuje 92 500 zł (bez dodatków). Natomiast za Crosslanda z turbodieslem pod maską zapłacimy minimum 87 750 zł.

Po więcej informacji odsyłamy do szczegółowego cennika na naszej stronie:

Nowy Opel Crossland (2021) – opis wersji i cennik

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji