Import aut używanych

Liczba sprowadzanych do Polski używanych aut stale rośnie od 2011 roku. Zwiększył się też ich średni wiek. Oto raport dotyczący importu używanych samochodów w I połowie 2017 roku.

Po wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej nastąpił boom na używane auta zza granicy, który trwał do 2008 roku. Wtedy nastąpił kryzys, który obniżył liczbę importowanych aut z ponad miliona rocznie do ok. 700 tysięcy. Ubiegły rok przyniósł jednak ponowny, gwałtowny wzrost importu samochodów – do Polski w 2016 roku trafiło 1 037 706 pojazdów, a istotny wpływ na to mogą mieć zapowiedzi zmian stawek podatku akcyzowego. Polacy „ściągają” coraz starsze auta. Średni wiek sprowadzanego pojazdu wyniósł 11,5 roku, podczas gdy w czasach kryzysu było to 9 lat.

Import używanych samochodów do Polski w latach 2003-2016

Niemieckie górą

Jeśli chodzi o paliwo, coraz mocniej rosną w siłę benzyniaki, a maleje udział Diesli – z 63% (2011 rok) do prawie 42% obecnie. Polacy preferują auta z silnikami o pojemności 1.6-2.0 l – taką pojemność ma niemal połowa sprowadzanych aut, podczas gdy udział słabszych (1.0-1.6) wynosi 40%. Do Polski najwięcej trafia używanych Volkswagenów (ponad 57 tys. sztuk w pierwszej połowie 2017 roku), jednak najpopularniejszym modelem jest Audi A4 – ponad 16 tysięcy aut, czyli nieco mniej niż połowa wszystkich sprowadzanych Audi. Nieźle trzymają się „Francuzy”, natomiast auta japońskie cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem.

TOP 20 – sprowadzane modele

PozycjaModelSprowadzonych aut (szt.)
1Audi A416101
2Volkswagen Golf15104
3Opel Astra14605
4Volkswagen Passat12652
5BMW serii 311707
6Opel Zafira8385
7Ford Focus8332
8Audi A38211
9Opel Corsa8196
10Audi A67952
11Renault Scenic7782
12Volkswagen Polo7163
13BMW serii 57108
14Ford Mondeo6093
15Opel Meriva5820
16Renault Megane5696
17Ford Fiesta5674
18Opel Vectra5169
19Skoda Octavia4795
20Toyota Yaris4681

 

Najpopularniejsze marki aut używanych importowanych do Polski w I półroczu br.

PozycjaMarkaImportowanych aut (szt.)Udział
1Volkswagen573900,1
2Opel52434-0,3
3Audi36865-8,3
4Ford349746,1
5Renault335527,9
6BMW25816-8,1
7Peugeot230908,9
8Citroen2240212,4
9Mercedes1922218,3
10Toyota183312,2
11Fiat1549236,5
12Seat13642-11,0
13Mazda11654-12,6
14Hyundai1081512,9
15Skoda10267-4,6
16Nissan1013813,4
17Honda9756-2,6
18Volvo8720-0,1
19Kia81527,7
20Suzuki5922-0,1
Oceny czytelników
[Głosów: 0 Średnia: 0]