NowościAktualnościTrudne czasy prasy motoryzacyjnej. Tych tytułów już nie poczytamy

Trudne czasy prasy motoryzacyjnej. Tych tytułów już nie poczytamy

Przez ostatni rok zamknięto wiele czasopism, w tym motoryzacyjnych. Oto „wielcy nieobecni”, których już nie kupimy w kioskach.

Obecnie prasa nie ma łatwego życia. Zmaga się nie tylko ze stopniowym odchodzeniem młodych osób do internetu, ale także z rosnącymi kosztami utrzymywania tytułów na rynku (m.in. wynajmu biura, wypłacania pensji i, przede wszystkim, druku). Skumulowanie tych problemów kończy się najgorszym, czyli zamknięciem magazynu, co nierzadko wiąże się z masowymi zwolnieniami. Kryzys prasy niestety nie ominął tak wyspecjalizowanej dziedziny jak motoryzacja. Przez ostatni rok (od 1 listopada 2022 r. do 1 listopada 2023 r.) zakończono wydawanie kilku tytułów, które latami gromadziło przy stoiskach z gazetami miłośników motoryzacji. Dzień Zaduszny to idealny moment, by przypomnieć uznane magazyny motoryzacyjne, których już nie ma w wydaniu papierowym.

„Auto Świat”, „Auto Moto” i inne. Tych gazet już nie kupimy

Machinę wycofywania z obiegu papierowych wydań gazet motoryzacyjnych uruchomił ostatni numer „Auto Świata”, który ukazał się 19 grudnia 2022 roku. Można powiedzieć, że na tym wydawanym od 8 marca 1995 roku tygodniku „wychowało się” kilka pokoleń fanów motoryzacji, jednakże sentyment w tym przypadku nie pomógł mu utrzymać się w sprzedaży. Dodatkowo wraz z zamknięciem „Auto Świata” pracę stracili prawie wszyscy pracujący w nim dziennikarze. Czasopismo przegrało z nieakceptowalnymi cenami papieru i druku oraz energii elektrycznej.

Gazety motoryzacyjne
Tygodnik „Auto Świat” wydawano od 1995 do 2022 roku.

Niedługo potem, bo na początku 2023 roku ogłoszono koniec wydawania uznanego miesięcznika „Auto Moto”. Ostatni numer tego będącego „pod skrzydłami” Wydawnictwa Bauer magazynu trafił do kiosków 15 lutego 2023 roku, kończąc 21-letnią karierę na rynku („Auto Moto ukazywało się od 2002 roku). Pracujący w miesięczniku dziennikarze zasilili redakcję wciąż wydawanego najstarszego tygodnika motoryzacyjnego w Polsce – Motoru. Publikują też treści do internetu.

Gazety motoryzacyjne
Miesięcznik „Auto Moto” ukazywał się od 2002 do 2023 roku.

Fani motoryzacji musieli też pogodzić się z wycofaniem magazynu „Auto Motor i Sport”. W tym przypadku złożyła się na nie katastrofalna sytuacja odpowiedzialnego za ten tytuł wydawnictwa Motor-Press Polska, które w grudniu 2022 roku ogłosiło upadłość. Wraz z „Auto Motor i Sport” zamknięto też magazyn dla miłośników jednośladów – „Motocykl”.

Gazety motoryzacyjne
Kariera magazynu „Auto Motor i Sport” trwała od 1996 do 2022 roku.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy z półek sklepowych zniknęły łącznie aż 34 czasopisma, wliczając w to wymienione magazyny motoryzacyjne. Należy do nich doliczyć wiele tygodników lokalnych, które również spotkał najgorszy scenariusz.

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji